Ս.թ. ապրիլի 21-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված գիտխորհրդի հանդիսավոր նիստը: Այն սկսվեց ԵՊՀ ռեկտոր, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ԵՊՀ միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նախագահ Ա. Սիմոնյանի զեկույցով՝ «Ցեղասպանությունից վերածնունդ» վերտառությամբ:
Ներկայացվեց ծավալուն պատմական ակնարկ՝ ծրագրավորված Հայոց ցեղասպանության իրականացման փուլերից, Թուրքիայի վարած նախկին և ներկա քաղաքականությունից, պանթուրքիզմի գաղափարի ընդունումից մինչև ազգային ու ազգովի մտածողության ձևավորում, փրկված ու դեռևս պահպանված հայկական բեկորների համախմբում և վերածնունդ:
Ռեկտորի ելույթից հետո միջոցառումը շարունակվեց համերգային ծրագրով, որին հատուկ հրավիրվել էր «Նորայր Քարտաշյան և Վան նախագիծ» երիտասարդ երաժիշտների խումբը, ովքեր վարպետանում են հայկական ավանդական նվագարանների, երգ ու երաժշտության ուսումնասիրության և կատարման մեջ: Նորայր Քարտաշյանի ղեկավարությամբ խմբի կատարումները հնչեցին որպես հաղորդագրություն, հույսի ու լույսի կոչեր, վերածնունդ անցյալի վերք ու ցավից:
«Նորայր Քարտաշյան և Վան նախագիծ» խմբի ելույթից հետո բեմ բարձրացան ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի սաները: Նրանք իրենց ելույթը սկսեցին «Սուրբերու աչքեր» հատուկ բեմադրված պարով, այնուհետև անհատ կատարողներն ու ասմունքողներն ամբողջացրին միջոցառումը: Միջոցառման մշակութային հատվածն ամփոփեց ԵՊՀ ՈՒԽ մշակույթի պարային խումբը՝ ազգագրական պարով:
Ելույթներից յուրաքանչյուրը հավաստումն էր այն բանի, որ հայությունը ցեղասպանությունից վերածնունդ է մուտք գործել շնորհիվ հայի  բնատուր տաղանդի, աշխատասիրության ու անջնջելի հայրենասիրության: «Մենք ստիպված ենք լինելու այդպիսին: Համալսարանականը պետք է իր կյանքով ու գործով լինի այդպիսին ու այդպես պայքարի ցեղասպանության հետևանքների դեմ»,-պահանջեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:

21 апреля 2015 года в Ереванском государственном университете состоялось торжественное заседание ученого совета, посвященное 100-летию Геноцида армян. Оно началось с доклада ректора ЕГУ, председателя комиссии, координирующей подготовку мероприятий ЕГУ, посвященных 100 –летию Геноцида армян Арама Симоняна под заголовком «От Геноцида к возрождению». Был представленный объемный исторический очерк об этапах осуществления Геноцида армян, прошлой и нынешней политике Турции, принятия идеологии пантюркизма до формирования национального и народного мышления, объединения и возрождения сохраненных армянских осколков.
После выступления ректора мероприятие продолжилось концертной программой, на которую была специально приглашена группа молодых музыкантов «Норайр Карташян и проект Ван», специализирующихся на изучении и исполнении мелодий на традиционных армянских музыкальных инструментах. Под руководством Норайра Карташяна исполнения группы прозвучали как послание, призывы света и надежды, возрождения из ран и боли прошлого.
После выступления группы на сцену поднялись воспитанники Центра культуры ЕГУ. Они начали свое выступление с постановочного танца «Сурберу ачкер», затем сольные исполнители дополнили мероприятия. Культурное мероприятие завершилось народным танцем, который исполнила  танцевальная группа  Студенческого совета ЕГУ.
Каждое из выступлений было подтверждением того, что армяне возродились после геноцида благодаря своему врожденному таланту, трудолюбию и патриотизму. «Мы вынуждены быть такими. Выпускник университета должен своей жизнью и делом быть таким  и тем самым бороться с последствиями геноцида», - заявил Арам Симонян.