Ձախից աջ. Մհեր Հովհաննիսյան, Սերգեյ Սայադով, Էդիկ Մինասյան
Սույն թվականի հունիսի 26-ին Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ Դոնի Ռոստովի Հայագիտական կենտրոնի տնօրեն պ.գ.թ. Սերգեյ Սայադովի «У истоков русского арменоведения: историографический обзор» և «Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа. Часть 1» գրքերի շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսին ներկա էին հեղինակը՝ Սերգեյ Սայադովը, ԵՊՀ ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան. պ.գ.թ. Էդիկ Մինասյանը, ՀՀԻ բաժնի վարիչներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և այլք:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀԻ փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանը: Նա խոսեց ԵՊՀ-ի և Դոնի Ռոստովի հայագիտական կենտրոնների համագործակցության մասին, ներկայացրեց համատեղ իրականացված աշխատանքները և շեշտեց, որ այս գրքի շնորհանդեսը այդ համագործակցության արդյունքն է և շարունակությունը: Հովհաննիսյանը նշեց, որ Դոնի Ռոստովի հայական համայնքը ամենաակտիվն է հայագիտության և առհասարակ գիտական ոլորտներում համագործակցաբար աշխատելու առումով:
«Գիրքը իրենից ներկայացնում է պատմագիտական մեծ արժեք, որտեղ հավաքված է Ռուսաստանի հայկական համայնքների, 19-րդ դարի 30-ական թվականների Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների զարգացման ուղիները»,-նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը ընդգծեց, որ բացի մենագրությունից ներկայացվելու է նաև «Собрание актов, относящихся к обозрению истории армянскаго народа» գիրքը, որը կազմել է Սերգեյ Սայադովը՝ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի գլխավոր խմբագրությամբ: Սա հայտնի եռահատորյակի առաջին հատորն է, որը Լազարյանների պատվերով պատրաստել էր Գլինկան՝ այն դարձնելով Ռուսաստանի պատմության հայկական բաժնի փաստավավերագրական ամենախոշոր փաստաթղթային հավաքածուներից մեկը: Եռահատորյակը վերջին անգամ լույս էր  տեսնել 1830-ական թվականներին և այլևս չէր հրատարակվել: Առայժմ ԵՊՀ նախաձեռնությամբ հրատարակվել է եռահատորյակի միայն առաջին հատորը, և առաջիկայում պատրաստ կլինի նաև շարունակությունը:
Անյուհետև գրքի հեղինակը՝ Դոնի Ռոստովի Հայագիտական կենտրոնի տնօրեն պ.գ.թ. Սերգեյ Սայադովը, շնորհակալություն հայտնեց ներկաներին միջոցառմանը մասնակցելու համար: Շնորհակալություն հայտնեց ԵՊՀ-ին՝ հանձինս ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին, գրքի տպագրման աշխատանքները նախաձեռնելու և աջակցելու համար:
«Ինձ համար ցանկացած գրքի հրատարակություն  երեխայի ծնունդի նման մեծ տոն է: Ես գրքում փորձել եմ ներկայացնել հայ ժողովրդի մեծ ժառանգության՝ պատմության, մշակույթի, ավանդույթների մի ամբողջական պատմական հավաքածու: Ներկայացրել եմ հայերի և Հայաստանի ինքնության պահպանության և հզոր մշակույթի շարունակության պատմությունը: Ինձ զարմացրել է ամբողջ կյանքում ռուսական պատմությունն ուսումնասիրած պատմաբան Գլինկայի գրած հիանալի պատմությունը հայ ազգի մասին»,- նշում է հեղինակը՝ ներկայացնելով, թե ինչպես է ինքը չորս տարի արխիվներում, գրադարաններում ուսումնասիրել այդ թեման և փնտրել Գլինկայի ու Լազարյանների միջև եղած կապը:
Հեղինակը նշեց նաև, որ գրքի լույս տեսնելը իր համար խիստ կարևոր է, քանի որ  ինքը ցանկանում է  այս գիրքը որպես ռուսական հայագիտության սկզբնաղբյուր  մատուցել պատմաբանների դատին: Սերգեյ Սայադովը առանձին ենթագլխով անդրադարձել է Գլինկայի աշխատություններին՝ հայերի պատմությունը ադրբեջանական պատմագրության համատեքստում, ներկայացրել է, թե ինչպես են հայերը պահպանել իրենց ինքնությունն ու բարոյական գոյությունը Ռուսական կայսրությունում:
Այնուհետև պ.գ.թ. Էդիկ Մինասյանը շնորհավորեց հեղինակին և խոսեց գրքի մասին՝ կարևորելով այն հատկապես հայ պատմաբանների համար: Նա իր երախտիքի խոսքը հայտնեց Ս. Սայադովին նման մեծ ծավալի հետազոտական աշխատանքի և պատմաբանների համար արժեքավոր գրքի լույս ընծայման համար:

26 июня 2015 года в Институте арменоведческих исследований ЕГУ состоялась презентация книг директора Арменоведческого центра Ростова-на-Дону «У истоков русского арменоведения: историографический обзор» и «Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа. Часть 1».
«Книга представляет собой большую историографическую ценность, где собраны пути развития армянских общин России, а также армяно-российских отношений 30-х гг. 19 века», - отметил М.Оганнисян. Он отметил, что помимо монографии, будет представлена также книга «Собрание актов, относящихся к обозрению истории армянского народа», которую составил Сергей Саядов, под редакцией ректора ЕГУ Арама Симоняна. Это первый том известного трехтомника, который по указу Лазарянов подготовил Глинка, сделав его одним из самых больших документальных сборников армянского отдела истории России. Трехтомник в последний раз вышел в свет в 1830-х гг. и больше не публиковался. Пока по инициативе ЕГУ был опубликован только первый том трехтомника и вскоре будет готово также и продолжение. Затем автор книги Сергей Саядов выразил благодарность присутствующим за участие в мероприятии. Он поблагодарил ЕГУ в лице ректора Арама Симоняна за инициирование и публикацию книги.
«Для меня публикация любой книги – это такой же большой праздник как и рождение ребенка. Я попытался представить в книге целое историческое собрание великого наследия армянского народа, его истории, культуры и традиций. Я представил историю продолжения сохранения идентичности армян и Армении и мощной культуры. Я был поражен историком Глинкой, исследовавшим на протяжении всей своей жизни историю России и написанной им замечательной историей об армянском народе», - отметил автор, представляя, как четыре года он исследовал эту тему в архивах и библиотеках и искал связь между Глинкой и Лазарянами.
Автор также отметил, что публикация книги для него чрезвычайно важна, так как он желает представить ее на суд историков в качестве первоисточника русского арменоведения. Сергей Саядов в отдельной главе затронул работы Глинки об истории армян в контексте азербайджанской историографии, представил каким образом армяне сохранили свою идентичность и моральное существование в Российской Империи.
Затем, к.и.н. Эдик Минасян поздравил автора и, говоря о книге, отметил ее важность в частности для армянских историков. Он выразил слова благодарности С.Саядову за подобную объемную исследовательскую работу и создания такой ценной книги для историков.