Ձախից աջ. Եսայի Հավաթյան, Մհեր Հովհաննիսյան, Սերժ Սրապիոնյան,Անի Փաշայան
Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի և Պատմության ֆակուլտետի համատեղ ջանքերով սույն թվականի սեպտեմբերի 17-ին ԵՊՀ Պալյանների անվան դահլիճում  տեղի ունեցավ Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջազգային գիտաժողով: Միջոցառմանը մասնակցում էին Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյակի կենտրոնական մարմնի հանձնաժողովի, «Մուսա լեռ» հայրենակցական  միության, Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրի, Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանի, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության  ինսիտուտի ներկայացուցիչներ և այլք:
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ՀՀԻ փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ «Մուսա լեռան հերոսամարտն այն սակավաթիվ հերոսամարտների շարքից է, երբ  Հայոց ցեղասպանության  տաժանակիր օրերին հայը ապացուցեց իր միասնական պայքարի ոգին, փրկվելու և նորից ոտքի կանգնելու կամքը: Միջոցառումը  կարևոր է այնքանով, որ այս թեմայով գիտաժողով սակավաթիվ է եղել, և արևմտահայության պատմությանը անդրադարձող այս գիտաժողովին մասնակցելու են եկել այն մարդիկ, ովքեր մուսալեռցիների ժառանգներն են: Գիտական միջոցառման ընթացքում ներկայացվելու են տարաբնույթ խնդիրներ՝ ժողովրդագրական հարցերից մինչև պատմական իրադարձությունների նկարագրում, ազգագրական խնդիրներից մինչև  լեզվագրական հարցերի քննարկում»: Ելույթի վերջում Հովհաննիսյանն ավելացրեց, որ լավագույն զեկուցումները կհրատարակվեն ԵՊՀ ՀՀԻ «Հայագիտության հարցեր» հանդեսում:
Այնուհետև խոսքը տրվեց Մուսա լեռան հերոսամարտի 100-ամյակի կենտրոնական մարմնի հանձնաժողովի ղեկավար Եսայի Հավաթյանին, ով շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին և ՀՀԻ փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանին աջակցության և միջոցառման կազմակերպման գործը ստանձնելու համար: Իր երախտիքի խոսքը հայտնեց բոլոր ներկաներին և բարի երթ մաղթեց միջացառման մասնակիցներին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցեց ներկաներին և հատկապես Այնճարից Հայաստան ժամանած մուսալեռցիների ժառանգներին: «Այսօր ավելի քան երբևէ կարիք կա Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի ընթացքում  կազմակերպել  նմանատիպ գիտաժողով, որպեսզի բոլորին ցույց տանք, որ հայ ժողովուրդը չի եղել նահանջող ազգ, մարտնչել է իր իրավունքների ու իր ունեցածի համար»,- եզրափակեց իր խոսքը Ս. Սրապիոնյանը:
Իր հերթին ողջույնի խոսք հղեց ներկաներին և գիտաժողովի մասնակիցներին «Մուսա լեռ» հայրենակցական միության ներկայացուցիչ Անի Փաշայանը: «ԵՊՀ-ում անցկացվող Մուսա լեռան հերսամարտին  անդրադարձող այս գիտաժողովը փորձագիտական կարևոր հարթակ կարող է հանդիսանալ Հայաստանում  գիտական և պատմամշակութային բազում խնդիրների քննարկման և  վերլուծության համար: Մուսա լեռան հերոսամարտը հայ ժողովրդի պատմական անցյալի և մշակույթի անբաժանելի մասն է, ուստի «Մուսա լեռ» հայրենակցական  միությունը շնորհակալություն է հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր հանձն են առել ներկայացնելու հերոսամարտի պատմությունը գիտական հարթակներում»,- եզրափակեց իր ելույթը Ա. Փաշայանը:
Գիտաժողովին թեմատիկ զեկույցներով հանդես եկան ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.դ., պրոֆեսոր  Էդիկ Մինասյանը, դասախոս Գեղամ Բադալյանը, պ.գ.թ. պրոֆեսոր Աշոտ Ներսիսյանը, Եսայի Հավաթյանը, Կալիֆոռնիայի «Արփա» ինստիտուտի նախագահ Հակոբ Փանոսյանը, Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանի գիտաշխատողներ Սվետլանա Պողոսյանը,  Խորեն Գրիգորյանը,  Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ներկայացուցիչ պ.գ.դ. Հարություն Մարությանը: Զեկույցներում անդրադարձ կատարվեց հերոսամարտի պատմությանը, Սուեցիայի բնակչության ժողովրդագրական կազմին, ինքնության դրսևորումներին, մուսալեռցիների մշակութային և լեզվական առանձնահատկություններին: Գիտաժողովն ավարտվեց թեմատիկ հարցադրումներով և ակտիվ քննարկմամբ:

By the joint efforts of the Institute of Armenian Studies of YSU and Faculty of History an international conference on the 100th anniversary of the heroic battle of Musa Ler took place in YSU Palyans hall on September 17. The conference was attended by the Central Commission on the 100th anniversary of the heroic battle of Musa Ler, “Musa Ler” Youth Union, representatives of Sardarapat state museum of ethnography and history of the national liberation struggle of Armenia and Archeology and Ethnography Institute of NAS RA.
Various issues starting from the description of demographic issues till historical ones, from the discussion of ethnographic issues till language and literature will be represented at the conference”. At the end of the speech, Hovhannisyan added that the best reports will be published in YSU IAS Journal “Armenological Issues”.
Then the head of the central commission on the 100th anniversary of heroic battle of Musa Ler, Yesayi Havatyan, thanked the RA Ministry of Diaspora, Rector of YSU, Aram Simonyan and the deputy director of IAS Mher Hovhannisyan for the support and the organization of the event. He also expressed his gratitude to all the participants.
The Vice-Minister of RA Ministry of Diaspora, Serzh Srapionyan, greeted all the participants on behalf of Hranush Hakobyan and especially the descendants of Musa Ler who came here from Ayntchar. “Currently it is more than necessary to organize such a conference in the frame of the 100th anniversary of the Armenian Genocide so as to show everybody that the Armenian people didn’t retreat but struggled for their rights and what they had”,- said S. Srapionyan.
The representative of “Musa Ler” Youth Union, Ani Pashayan, also greeted those presents and the participants of the conference. “The conference on Musa Ler heroic battle held in Yerevan State University can become an important platform in Armenia in the discussion and analysis of scientific and historical and cultural issues. The heroic battle of Musa Ler is the inseparable part of the historical and cultural past of the Armenian people, and thus, “Musa Ler” Youth Union expresses its gratitude to those who represent the history of the battle in scientific platforms”,-said Ani Pashayan.
The dean of the Faculty of History, Doctor in Historical Sciences, professor Edik Minasyan, lecturer Gegham Badalyan, Candidate in Historical Sciences, professor Ashot Nersisyan, Yesayi Havatyan, head of the Institute “Arpa” of California Hakob Panosyan, researcher of the museum of ethnography and history of the national liberation struggle of Armenia, Svetlana Poghosyan, Khoren Grigoryan, representative of the Archeology and Ethnography Institute, Doctor in Historical Sciences Harutyun Marutyan delivered reports at the conference. The reports referred to the history of the heroic battle, demographic composition of the population Suedia, expressions of identity, cultural and linguistic characteristics of Musa Ler. The conference ended with a with thematic and active discussion.