2015 թ. հոտկեմբերի 15-16-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից՝ հատուցում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը: Քննարկման հիմնական թեման Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող փաստերի, վավերագրերի, իրավական և պատմական մի շարք խնդրիների քննարկման, ցեղասպանությունների հետևանքների վերացման, հատուցման իրավաքաղաքական հիմնախնդիրների բարձրաձայնումն էր: Երկօրյա գիտաժողովի զեկուցումների թեման վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության պատմագրության, Հայկական հարցի աշխարհաքաղաքականության, մշակութային ցեղասպանության, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության արտացոլումն արվեստում, գրականության մեջ, Ցեղասպանության հետևանքների վերացման և հատուցման իրավաքաղաքական ու սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրներին: Գիտաժողովին մասնակցում էին հարյուրից ավելի պատմաբաններ և ցեղասպանագետներ Հայաստանից, ՌԴ-ից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Ավստրիայից, Հունգարիայից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից, Ֆրանսիայից, Կանադայից և Լեհաստանից:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Ռադիկ Մարտիրոսյանը իր ողջույնի խոսքը հղեց գիտաժողովի մասնակիցներին: Ներկայացրեց մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում և Սփյուռքում ցեղասպանության պետական հանձնաժողովի աջակցությամբ իրականացված բոլոր գիտական և մշակութային միջոցառումները՝ կարևորելով հատկապես օտարազգի մասնակիցների ակտիվությունը միջոցառումներին: Ռ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այս գիտաժողովը հանրագումարի է բերում մինչ այժմ կատարված բոլոր միջոցառումները:
Այնուհետև մասնակիցներին փոխանցվեց հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը. «Գիաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ, ի սրտե ողջունում եմ ձեզ «Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից` հատուցում» թեմայով միջազգային գիտաժողովի բացման առիթով: Պատահական չէ, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումների ցանկում ուրույն տեղ են գրավում գիտահետազոտական բնույթի համաժողովները: Կարծում եմ՝ այսօր բացվող գիտաժողովն առանձնանում է նրանով, որ կրելով «ճանաչումից` հատուցում» ենթախորագիրը և նվիրված լինելով Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող խնդիրների լայն շրջանակը հետագայում ավելի խորացված ուսումնասիրելուն՝ միաժամանակ հատուկ ուշադրություն է հատկացնում այդ ծանրագույն հանցագործության հետևանքների վերացման ու հատուցման հիմնահարցերին: Կրկին ողջունելով այս կարևոր գիտաժողովի կազմակերպիչներին` Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիային և Երևանի պետական համալսարանին, մասնակիցներին մաղթում եմ բեղմնավոր աշխատանք»:
Գիտաժովի մասնակիցներին փոխանցվեց նաև Ամենայն հայոց կաթողիկոս, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի ուղերձը, որում մասնավորապես ասվում է. «Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնից ողջունում ենք ԳԱԱ և ԵՊՀ համատեղ իրականացվող գիտաժողովի՝ Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից՝ հատուցում խորագրով միջոցառման մասնակիցներին: Որպես ցեղասպանություն ապրած ժողովուրդ՝ մեր պայքարը, ջանքերը և անելիքները նպատակաուղղված են բարձրաձայնելու 20-րդ դ. Թուրքիայի կողմից իրականացված մարդասպան քաղաքականության հետևանքների բարձրաձայնմանը և հետագայում նմանատիպ քայլերի կանխարգելմանը, որպեսզի այսուհետև աշխարհում չոտնահարվի ժողովուրդների ազատ և խաղաղ ապրելու աստվածաշունչ իրավունքը: Մենք մեր պարտքն ենք համարում միջազգային տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու նմանատիպ հանցավոր քաղաքական քայլերը»:
Գիտաժողովի մասնակիցներին փոխանցվեց Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա. ողջույնի խոսքը: Ելույթով հանդես եկան նաև ԵՊՀ ռեկտոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Արամ Սիմոնյանը և ԱՄՆ Հայագետների ընկերակցության նախագահ Գևորգ Բարդակչյանը:
«Գիտաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ, թույլ տվեք գոհունակության խոսքս արտահայտել այս գիտաժողովի անցկացման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այն գիտական նոր պատշաճ մակարդակի վրա կբարձրացնի ցեղասպանության պատմության ուսումնասիրման և հետևանքների վերացման գործում մեր ջանքերն ու ներդրումները: Տարին սկսեցինք ճանաչում և հատուցում կարգախոսով և մեր կատարած քայլերով ցույց տվեցինք, որ հայ ժողովուրդը ունի կամային բարձր հատկանիշներ: Մենք ապացուցեցինք, որ կարող ենք համախմբվել մեկ գաղափարի շուրջ՝ պայքարելով, պահանջելով խնդրի արդարացի լուծում >>,- ասված է Ա. Սիմոնյանի ելույթում:
Բացման արարողությանը հետևեց լիագումար նիստ: Պ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը իր զեկույցում խոսեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի և հատուցման հիմնախնդիրների մասին: Անդրադարձավ 1965 թ. Մեծ Եղեռնի 50-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ուրուգվայի խորհրդարանի կողմից հատուկ բանաձևի ընդունմանը: Այնուհետև ներկայացրեց Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Բելգիայի, Լիբանանի, Շվեդիայի ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգների կողմից ընդունված դատապարտող բանաձևերը: Ա. Մելքոնյանի խոսքով՝ մենք ունենք ևս մեկ խնդիր. դա տարածքային փոխհատուցման պահանջին հասնելն է, որովհետև Հայոց ցեղասպանությունը իրադարձություն էր, երբ հայ ժողովուրդը բացի էթնիկ հողի վրա ֆիզիական բնաջնջման ենթարկվելուց, միաժամանակ ենթարկվել է նաև հայրենազրկման: Նա հատկապես կարևորեց իրավաքաղաքական դաշտում ձեռքբերումների, միջազգային փաստաթղթերում ճանաչողական ռազմավարությունը հայական կողմի ձեռքը վերցնելու խնդիրը:
Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ռուսլան Շուլգան ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարմանն առնչվող որոշ հարցեր՝ մասնաորապես ճանաչման և փոխհատուցման խնդրի հետ կապված: Նա կարևորեց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման մի քանի կարևոր ուղղություններ՝ պատմական հայրենիքի տարածքային վերամիավորումը, տուժածների ժառանքների ֆինանսական փոխհատուցումը և հատկապես Ցեղասպանության բարոյական ճանաչումը: Արևելագետ-թուրքագետ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, պ.գ.դ. , պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը իր զեկույցում ներկայացրեց դիվանագիտությունն ընդդեմ ցեղասպանության. Անտանտի երեք երկրների 1915 թ. մայիսյան հայտարարագրի նախապատրաստման և ընդունմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Խոսեց Օսմանյան կայսրության և Գերմանիայի պարագլուխների կողմից հակազդեցության և հետագա գործողությունների մասին:

15-16 октября 2015 года в НАН РА состоялась международная конференция «Геноцид армян -100. От признания до компенсации». Основной темой обсуждения стала огласка фактов, документов, правовых и исторических проблем, связанных с Геноцидом армян, а также вопросы ликвидации, компенсации и политических-правовых задач. Тема двухдневной конференции касалась историографии Геноцида армян, геополитики Армянского вопроса, культурного геноцида, а также отражения Геноцида армян в искусстве, литературе,  политически-правовых и социально-экономических проблем ликвидации и компенсации последствий Геноцида. В конференции принимали участие больше ста историков и геноцидоведов из Армении, РФ, Германии, Греции, Австрии, Венгрии, США, Украины, Франции, Канады и Польши.
Президент НАН РА, академик, профессор Радик Мартиросян в своем слове обратился к участникам конференции. Представил все научные и культурные мероприятия, прошедшие в течение года в Армении и Диаспоре при поддержке государственной комиссии геноцида, отметив особую важность активности иностранных участников в мероприятиях. По словам Р.Мартиросяна эта конференция обобщает все мероприятия, организованные до этого. Затем участникам было передано приветственное слово президента республики Сержа Саргсяна. «Уважаемые участники конференции, от всего сердца поздравляю вас по случаю открытия международной конференции «Геноцид армян – 100. От признания до компенсации». Не случайно, что в списке  многочисленных мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян особое место занимают конференции научно-исследовательского характера. Я думаю, что конференция отличается тем, что неся название «от признания до компенсации» и будучи посвященной глубокому изучению широкого круга проблем Геноцида армян, одновременно уделяет особое внимание вопросам ликвидации и компенсации последствий этого тяжкого преступления. Еще раз приветствуя организаторов этой важной конференции -  Национальную академию наук Армении и Ереванский государственный университет, желаю участникам плодотворной работы».
Участникам конференции было передано также послание Католикоса всех армян Гарегина Второго, в котором в частности говорится: «Приветствуем участников конференции из Первопрестольного св.Эчмиадзина. как народ, переживший геноцид, мы направляем нашу борьбу, усилия для оглашения последствий осуществленной Турцией в 20 веке преступной политики и для предотвращения в дальнейшем подобных шагов, для того, чтобы в будущем в мире нигде не нарушалось библейское право народов на свободную и мирнуб жизнь. Мы считаем своим долгом поднимать тему подобных преступных политических шагов на различных международных площадках». Участникам было  передано приветственное слово Католикоса Великого Дома Киликийского Арама Первого. Выступил также ректор ЕГУ, член-корреспондент НАН РА Арам Симонян и председатель ассоциации арменоведов США Геворг Бардакчян.
«Уважаемые участники конференции, позвольте мне выразить слова признательности по случаю проведения этой конференции и выразить надежду, что она выведет на новый научный уровень наши усилия и вклад в исследование ликвидации последствий геноцида. Мы начали год с лозунга признание и компенсация и пройденными нами шагами показали, что армянский народ имеет высокие волевые качества. Мы доказали, что можем объединиться вокруг одной идее, борясь, требуя справедливого решения проблемы» - заявил А. Симонян в своем выступлении.
После церемонии открытия последовало пленарное заседание. Д.и.н., профессор, член-корреспондент НАН РА, академик, директор Института истории НАН РА Ашот Мелконян в своем докладе говорил о международном  процессе признания Геноцида армян и проблем компенсации. Он затронул принятие особой резолюции Уругвайского парламента по случаю 50-летия Геноцида армян в 1965 году. Затем представил резолюции, принятые Францией, Италией, Бельгией, Ливаном, Швецией и некоторыми штатами США, осуждающие геноцид. По словам А.Мелконяна у нас есть еще одна задача – добиться требования территориальной компенсации, потому что Геноцид армян это событие, когда армянский народ помимо физического истребления на своей этнической земле, одновременно подвергся лишения родины. Он подчеркнул важность познавательной стратегии в международных документах и достижений в правовом-политическом поле.
Представитель России Руслан Шульга представил некоторые вопросы преодоления последствий Геноцида армян, в особенности в связи с проблемой признания и компенсации.  Он отметил важность некоторых направлений преодоления последствий геноцида: территориальное воссоединение с исторической родиной, финансовая компенсация потомкам жертв геноцида и моральное признание Геноцида. Востоковед-тюрколог, академик НАН РА, д.и.н., профессор, директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян в своем докладе представил дипломатию против геноцида,  а также ряд вопросов о подготовке и принятия майской декларации 1915 года тремя странами Антанта. Он говорил о сопротивлении лидеров Османской империи и Германии и дальнейших действиях.