2015 թ. հոտկեմբերի 15-16-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից՝ հատուցում» խորագրով միջազգային գիտաժողովը: Քննարկման հիմնական թեման Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող փաստերի, վավերագրերի, իրավական և պատմական մի շարք խնդրիների քննարկման, ցեղասպանությունների հետևանքների վերացման, հատուցման իրավաքաղաքական հիմնախնդիրների բարձրաձայնումն էր: Երկօրյա գիտաժողովի զեկուցումների թեման վերաբերում էր Հայոց ցեղասպանության պատմագրության, Հայկական հարցի աշխարհաքաղաքականության, մշակութային ցեղասպանության, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության արտացոլումն արվեստում, գրականության մեջ, Ցեղասպանության հետևանքների վերացման և հատուցման իրավաքաղաքական ու սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրներին: Գիտաժողովին մասնակցում էին հարյուրից ավելի պատմաբաններ և ցեղասպանագետներ Հայաստանից, ՌԴ-ից, Գերմանիայից, Հունաստանից, Ավստրիայից, Հունգարիայից, ԱՄՆ-ից, Ուկրաինայից, Ֆրանսիայից, Կանադայից և Լեհաստանից:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Ռադիկ Մարտիրոսյանը իր ողջույնի խոսքը հղեց գիտաժողովի մասնակիցներին: Ներկայացրեց մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում և Սփյուռքում ցեղասպանության պետական հանձնաժողովի աջակցությամբ իրականացված բոլոր գիտական և մշակութային միջոցառումները՝ կարևորելով հատկապես օտարազգի մասնակիցների ակտիվությունը միջոցառումներին: Ռ. Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այս գիտաժողովը հանրագումարի է բերում մինչ այժմ կատարված բոլոր միջոցառումները:
Այնուհետև մասնակիցներին փոխանցվեց հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը. «Գիաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ, ի սրտե ողջունում եմ ձեզ «Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից` հատուցում» թեմայով միջազգային գիտաժողովի բացման առիթով: Պատահական չէ, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումների ցանկում ուրույն տեղ են գրավում գիտահետազոտական բնույթի համաժողովները: Կարծում եմ՝ այսօր բացվող գիտաժողովն առանձնանում է նրանով, որ կրելով «ճանաչումից` հատուցում» ենթախորագիրը և նվիրված լինելով Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող խնդիրների լայն շրջանակը հետագայում ավելի խորացված ուսումնասիրելուն՝ միաժամանակ հատուկ ուշադրություն է հատկացնում այդ ծանրագույն հանցագործության հետևանքների վերացման ու հատուցման հիմնահարցերին: Կրկին ողջունելով այս կարևոր գիտաժողովի կազմակերպիչներին` Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիային և Երևանի պետական համալսարանին, մասնակիցներին մաղթում եմ բեղմնավոր աշխատանք»:
Գիտաժովի մասնակիցներին փոխանցվեց նաև Ամենայն հայոց կաթողիկոս, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ի ուղերձը, որում մասնավորապես ասվում է. «Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնից ողջունում ենք ԳԱԱ և ԵՊՀ համատեղ իրականացվող գիտաժողովի՝ Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից՝ հատուցում խորագրով միջոցառման մասնակիցներին: Որպես ցեղասպանություն ապրած ժողովուրդ՝ մեր պայքարը, ջանքերը և անելիքները նպատակաուղղված են բարձրաձայնելու 20-րդ դ. Թուրքիայի կողմից իրականացված մարդասպան քաղաքականության հետևանքների բարձրաձայնմանը և հետագայում նմանատիպ քայլերի կանխարգելմանը, որպեսզի այսուհետև աշխարհում չոտնահարվի ժողովուրդների ազատ և խաղաղ ապրելու աստվածաշունչ իրավունքը: Մենք մեր պարտքն ենք համարում միջազգային տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու նմանատիպ հանցավոր քաղաքական քայլերը»:
Գիտաժողովի մասնակիցներին փոխանցվեց Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա. ողջույնի խոսքը: Ելույթով հանդես եկան նաև ԵՊՀ ռեկտոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Արամ Սիմոնյանը և ԱՄՆ Հայագետների ընկերակցության նախագահ Գևորգ Բարդակչյանը:
«Գիտաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ, թույլ տվեք գոհունակության խոսքս արտահայտել այս գիտաժողովի անցկացման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այն գիտական նոր պատշաճ մակարդակի վրա կբարձրացնի ցեղասպանության պատմության ուսումնասիրման և հետևանքների վերացման գործում մեր ջանքերն ու ներդրումները: Տարին սկսեցինք ճանաչում և հատուցում կարգախոսով և մեր կատարած քայլերով ցույց տվեցինք, որ հայ ժողովուրդը ունի կամային բարձր հատկանիշներ: Մենք ապացուցեցինք, որ կարող ենք համախմբվել մեկ գաղափարի շուրջ՝ պայքարելով, պահանջելով խնդրի արդարացի լուծում >>,- ասված է Ա. Սիմոնյանի ելույթում:
Բացման արարողությանը հետևեց լիագումար նիստ: Պ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը իր զեկույցում խոսեց Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի և հատուցման հիմնախնդիրների մասին: Անդրադարձավ 1965 թ. Մեծ Եղեռնի 50-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ուրուգվայի խորհրդարանի կողմից հատուկ բանաձևի ընդունմանը: Այնուհետև ներկայացրեց Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Բելգիայի, Լիբանանի, Շվեդիայի ԱՄՆ-ի տարբեր նահանգների կողմից ընդունված դատապարտող բանաձևերը: Ա. Մելքոնյանի խոսքով՝ մենք ունենք ևս մեկ խնդիր. դա տարածքային փոխհատուցման պահանջին հասնելն է, որովհետև Հայոց ցեղասպանությունը իրադարձություն էր, երբ հայ ժողովուրդը բացի էթնիկ հողի վրա ֆիզիական բնաջնջման ենթարկվելուց, միաժամանակ ենթարկվել է նաև հայրենազրկման: Նա հատկապես կարևորեց իրավաքաղաքական դաշտում ձեռքբերումների, միջազգային փաստաթղթերում ճանաչողական ռազմավարությունը հայական կողմի ձեռքը վերցնելու խնդիրը:
Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Ռուսլան Շուլգան ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարմանն առնչվող որոշ հարցեր՝ մասնաորապես ճանաչման և փոխհատուցման խնդրի հետ կապված: Նա կարևորեց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման մի քանի կարևոր ուղղություններ՝ պատմական հայրենիքի տարածքային վերամիավորումը, տուժածների ժառանքների ֆինանսական փոխհատուցումը և հատկապես Ցեղասպանության բարոյական ճանաչումը: Արևելագետ-թուրքագետ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, պ.գ.դ. , պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը իր զեկույցում ներկայացրեց դիվանագիտությունն ընդդեմ ցեղասպանության. Անտանտի երեք երկրների 1915 թ. մայիսյան հայտարարագրի նախապատրաստման և ընդունմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Խոսեց Օսմանյան կայսրության և Գերմանիայի պարագլուխների կողմից հակազդեցության և հետագա գործողությունների մասին:

On October 15-16, 2015, a scientific conference on “The Armenian Genocide-100: from Recognition to Reparation” dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide was held in NAS RA. The main topic of the discussion was the publicity of the facts, documents and legal and historical issues related to the Armenian Genocide, as well as the elimination of consequences, reparation and political and legal issues. The themes of the reports of the two-day conference was on historiography of the Armenian Genocide, geopolitics the Armenian issue, cultural genocide, as well as the reflection of the Armenian Genocide in art, literature, political, legal and socio-economic issues of elimination and reparation of the consequences of the Genocide. The conference was attended by more than a hundred historians and specialists of Genocide Studies from Armenia, Russia, Germany, Greece, Austria, Hungary, the USA, Ukraine, France, Canada and Poland.
Then, the welcoming speech of the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan was delivered to those presents. “Dear participants, I heartily congratulate you on the occasion of the opening of the international conference "Armenian Genocide – 100: from Recognition to Reparation". It is not by chance that such Research conferences have a special place in the list of the many events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide”. I think this conference is different from the others as it bears the title "the recognition to reparation" and being dedicated to the profound study of a wide range of issues on the Armenian Genocide, a special attention is paid to the issues of the elimination the consequences of the Genocide and issues of Reparation. Once again I greet the organizers of this important conference - the National Academy of Sciences of Armenia and Yerevan State University; I wish the participants fruitful work. "
The message of Catholicos of All Armenians Garegin II, was delivered to the participants of the conference too. “Holy See St. Echmiadzin greets the participants of the conference "Armenian Genocide - 100. From recognition to Reparation" organized by the efforts of YSU and NAS RA. As people who survived the genocide, we direct our struggle, efforts for the announcement of the consequences of the criminal policy carried out by Turkey in the 20th century and to prevent further similar steps so as the biblical right of people’s free and peaceful life wouldn’t be violated in this world. We consider it our duty to raise the issue of such criminal political steps in various international platforms. "
The message of the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I also delivered to the participants. The rector of Yerevan State University, associate member of NAS RA Aram Simonyan and Chairman of the Association of Armenologists of US Gevorg Bardakchyan delivered their reports.
"Dear participants let me express my gratitude on the organization of this conference and express hope that it will lead to a new scientific level of our efforts and contribution to the study of the history of the Armenian Genocide and the elimination of its consequences. We started the year with the slogan recognition and reparation and by our steps we showed that the Armenian people has a strong will. We proved that we can unite around one idea, demanding a fair solution to the problem, "- said A. Simonyan in his speech.
The opening ceremony was followed by a plenary session. Doctor of Historical Sciences, professor, associate member of the National Academy of Sciences, academician, director of the Institute of History of RA Academy of Sciences Ashot Melkonyan spoke about the international process of Genocide recognition and reparation issues. He touched upon the adoption of a special resolution of the Uruguay Parliament on the occasion of the 50th anniversary of the Armenian Genocide in 1965. Then he represented the resolutions adopted by France, Italy, Belgium, Lebanon, Sweden, and some US states, condemning the genocide. According to Ashot Melkonyan, we have another task - to achieve the demand of territorial reparation, because the Armenian Genocide is an event where the Armenian people in addition to the physical extermination of their ethnicity simultaneously were subjected to homeland deprivation.
The representative of Russia Ruslan Shulga presented some issues to overcome the consequences of the Armenian Genocide, particularly he spoke about the issues of recognition and reparation. He noted the importance of certain directions to overcome the consequences of the genocide; the territorial reunification with their historical homeland, financial compensation to descendants of the genocide victims and moral recognition of the Genocide. Orientalist-Turkologist, academician of the National Academy of Sciences of Armenia, Doctor of History, Professor, Director of the Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan, in his report presented the diplomacy against genocide, as well as a number of issues on the preparation and adoption of Declaration of the three countries of the Entente on the May 1915. He spoke about the leaders of the Ottoman Empire and Germany, and their further actions.