Ս.թ. ապրիլի 22-ին ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտական խորհրդի № 3/2016 նիստը: Բացման խոսքով հանդես եկավ տնօրեն Արամ Սիմոնյանը: Օրակարգում ընդգրկված էին ՀՀԻ 2016 թ. գործունեության ծրագրի նախագծի հաստատման, Հայ-վրացական առնչությունների բաժնի վարիչ գիտ. աշխատող պ.գ.թ. Ռուզաննա Հարությունյանի «Հայկական սկզբնաղբյուրները Վրաց թագավորության մասին (5-10-րդ դարեր)» նյութերի քրեստոմատիական ժողովածուի տպագրության երաշխավորման և ընթացիկ այլ հարցեր:
Ներկայացնելով օրակարգը՝ Սիմոնյանը ընդգծեց տարեկան նոր ծրագրերի մշակման հարցում ինստիտուտի որդեգրած կիրառական նշանակության հետազոտական ուղղվածության սկզբունքների պահպանման կարևորությունը: Ինստիտուտի բոլոր բաժինների ներկայացուցիչները հանդես եկան զեկույցներով՝ ներկայացնելով բաժինների 2016 թ. հետազոտության հայցվող ծրագրերը: Առանձին դիտարկումներից հետո ՀՀԻ 2016 թ. գործունեության ծրագրային նախագիծը հաստատվեց:
Երաշխավորության ներկայացված քրեստոմատիական ժողովածուի շուրջ զեկուցումով հանդես եկավ Հայ-վրացական առնչությունների բաժնի վարիչ բ.գ.թ. Հրաչիկ Բայրամյանը: Հնչեցված առանձին կարծիքները ի մի բերելով՝ Ա. Սիմոնյանը հարցը քվեարկության դրեց, որը միաձայն հաստատվեց:

22 апреля 2016 года в зале заседаний Ученого совета ЕГУ состоялось заседание № 3/2016 ученого совета Института арменоведческих исследований ЕГУ. Со вступительным словом выступил директор Арам Симонян. В повестку дня были включены вопросы утверждения проекта деятельности ИАИ на 2016 год, публикации хрестоматии научного сотрудника Отдела армяно-грузинских отношений,к.и.н. Рузанны Арутюнян «Армянские первоисточники о Грузинском царстве (5-10 вв.) и другие текущие вопросы.
Представив повестку дня, Симонян подчеркнул важность сохранения исследовательских принципов прикладного значение, принятым институтом по разработке новых годовых программ. Представители всех отделов Института выступили с докладами, представив исследовательские проекты на 2016 год.После отдельных наблюдений программный проект ИАИ на 2016 год был одобрен. О сборнике хрестоматийных материалов, представленного к рекомендации, выступил руководитель Отдела армяно-грузинских отношений, к.ф.н. Грачик Байрамян. Обобщив озвученные мнения, вопрос был А.Симоняном поставлен на голосование и единогласно принят.