Սեպտեմբերի 24-ին «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում տեղի ունեցավ ասուլիս՝ Հայաստանի և Սփյուռքի հայտնի հասարակական գործիչների մասնակցությամբ։ Ասուլիսը կրում էր «Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25 տարիները.  ձեռքբերումներ և չլուծված խնդիրներ. Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները. երկրի ներկան և զարգացում տանող բարեփոխումները. ապագան և անվտանգության երաշխիքները» խորագիրը։
Բանախոսներն էին ամերիկահայ գրող, հասարակական ակտիվիստ, «Կալիֆորնիա կուրիեր» (The California Courier) թերթի գլխավոր խմբագիր և հրատարակիչ Հարութ Սասունյանը, Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը, պատմաբան, պրոֆեսոր, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը, արևելագետ-թուրքագետ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, պ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Բացմանը իր տեսակետներն առաջինը ներկայացրեց Ռուբեն Սաֆրաստյանը, ըստ որի՝ 25 տարին դեռևս մեծ ժամանակաշրջան չէ, բայց  այն մեր ժողովրիդի համար եղել է շատ հագեցած: «Առաջինը, որ կընդգծեմ, 25 տարների ընթացքում ՀՀ-ն որպես ինքնիշխան պետություն կայացման գործոնն է դժվար աշխարհաքաղաքական պայմաններում: Կայացանք որպես մի պետություն, ով հստակ և հաստատակամորեն օգնության ձեռք մեկնեց նաև Արցախի կայացման գործին: Նշեմ, որ այս 25 տարիների ընթացքում ունեցանք նաև դժվարին ու բարդ տարիներ, եղան խնդիրներ նաև ներքին կյանքի կայուն զարգացման գործում, ինչ-որ բաներ բաց թողեցինք, որոշ բաներ հաջողվեց: Բայց ասել, թե ամեն ինչ լավ կամ վատ է եղել, սխալ կլինի: Ակնկալիքներ դեռևս շատ ունենք՝ հատկապես անկախության սերնդից»:
Շահան Գանդահարյանը՝ որպես սփյուռքը ներկայացնող գործիչ, խոսեց նախ երկար ժամանակ անկախություն չունենալու մասին: Նրա խոսքով՝ 25 տարվա անկախության գործոնը հոգեբանական մեծ ազդեցություն է ունեցել և շարունակում է ունենալ նաև Սփյուռքի վրա՝ ինքնության առումով դրսում գործելու, աշխատելու տեսանկյունից: Անկախությունն ազդել է նաև պետական և քաղաքական գործունեության համատեղ ծավալելու  գործում: «Սփյուռքում միշտ շեշտված է եղել ձուլման վտանգը, և անկախության ձեռք բերումը, պահպանումը այն հզոր գործոնն էր, որ ապահովեց կապը հայրենիք-Սփյուռք հետագա հզորացման գործում: Անկախությունը դարձավ հզոր պատնեշ սփյուռքահայերի համար, ինչպես նաև նպաստեց նրան, որ մենք կարողանանք մեր պետականության թիկունքը ճգնաժամային պայմաններում ավելի ամուր պահելու», - նշել է Շ. Գանդահարյանը:
Էդիկ Մինասյանը, իր հերթին, խոսեց քառորդ դար ունեցած ձեռքբերումների մասին. «Այս անկախությունը մենք ձեռք բերեցինք իրապես դժվարին պայմաններում: 1990-ական թվականներից կար մեր պետականության պահպանման, գոյատևման, անկախ գործելու խնդիրը: Երկիրը գտնվում էր շրջափակման մեջ, անցել էինք ավերիչ երկրաշարժի միջով: Այս բոլոր դժվարություններից հետո 1990 թ. անկախության հռչակագիրը մեր պետականությունը ինքնուրույն կերտելու, զարգացնելու հիմք դրեց»: Մինասյանը խոսեց նաև ձեռքբերումների մասին՝ ընդգծելով, առաջին հերթին, ինքնուրույն պետական կառավարման համակարգի առկայությունը՝ իր թերություններով հանդերձ: Հաջորդ ամենամեծ նվաճումը հերոսական պայքարի շնորհիվ Արցախի ազատագրումն էր: Մինասյանը կարևորեց հատկապես 3-րդ հանրապետության  կայացմանը զուգահեռ ազգային բանակի ստեղծման գործոնը:
Հարութ Սասունյանն էլ որպես սփյուռքի ներկայացուցիչ ներկայացրեց իր տեսակետները, դիտարկումները: «Ես օբյեկտիվ կարող եմ ասել, որ ունեցել ենք և´ ձեռքբերումներ, և´ միաժամանակ կորուստներ: Երկու ձեռքբերում կնշեմ. առաջինն Արցախի անկախացումն է, երկրորդն այն է, որ 25 տարի է, ինչ Հայաստանը եկկողմանի շրջափակման մեջ է, և, հակառակ այս շրջափակմանհայ ժողովուրդը կարողացավ հաղթահարել, գոյատևել այս խնդիրները և տնտեսական աճ գրանցել»: Սասունյանը խոսեց արտագաղթի վտանգների մասին, որը  մտահոգիչ թվաքանակի է արդեն հասել: Խոսեց նաև տնտեսական  վատ պայմանների, Սփյուռքի ռեսուրսների ոչ ճիշտ և նպատակային օգտագործման մասին:
Ասուլիսի վերջում լրագրողները իրենց հարցերը ուղղեցին բանախոսներին: Տեղի ունեցավ հարց ու պատասխան, ակտիվ քննարկում

A press conference of famous Armenian and Diaspora public figures was held in the news agency press center "Noyan Tapan" on September 24, 2016. The press conference was entitled "25 years of the Independence of the Republic of Armenia: its achievements and unsolved problems, Armenia-Diaspora relations, the present of the country and reforms of its development, its future and guarantees for security”.
Ruben Safrastyan expressed his opinion first. According to him, 25 years is not a long period of time, however, it was full of events for our people. "First, I would like to emphasize that, during 25 years, the Republic of Armenia was formed as a sovereign state in a complicated geopolitical situation. We were established as a country and clearly and firmly held out a helping hand to Artsakh, too. I should note that during these 25 years, we have encountered many difficulties, there were problems in the stable development of the inner life, we missed some things and succeeded to fulfill the others. But to say that everything was good or bad, would be wrong. However, we still have many expectations especially from the generation of independence”.
Shahan Gandaharian as a figure representing Diaspora, spoke about the lack of independence for a long time. According to him, 25 years of independence has and continues to have a strong psychological impact also on Diaspora in terms of preserving the identity and activities abroad. Independence had an impact on joint state and political activities. “The Diaspora has always stressed the danger of assimilation, and the acquisition and the maintenance of independence was a powerful factor, which ensured further strengthening of relations between the Motherland and the Diaspora”, - said Gandaharian.
Edik Minasyan, in his turn, spoke about the achievements during these 25 years. “We gained our independence in really difficult conditions. We had a task of preserving our statehood and existence from the 1990s. The country was in the blockade, we have experienced a destructive earthquake. After all these difficulties, the Declaration of Independence laid the foundation for the construction and development of our independent statehood”. He also spoke about the achievements, noting, the importance of the existence of an independent system of government, despite its shortcomings. The greatest achievement was the liberation of Artsakh due to the heroic struggle. Minasyan also emphasized the importance of the creation of a national army, along with the establishment of the 3rd Republic.
Harut Sassounian, as a representative of Diaspora, presented his views and observations. “I can objectively state that we had both achievements and losses. I want to mention two achievements - the first is the independence of Artsakh, and the second, is that despite Armenia has been in bilateral blockade for 25 years, its people was able to overcome these problems and to mark economic growth”.
Sassounian also spoke about the dangers of emigration, which has reached alarming levels. He also spoke about poor economic conditions, and imprecise and untargeted use of diaspora resources.
At the end of the press conference journalists asked their questions to the speakers and there was an active discussion.