2016 թվականի դեկտեմբերի 8-10-ը Երևանի պետական համալսարանի պատվիրակության անդամներ ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը և Միջազգային իրավունքի մասնագետ, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոս Վլադիմիր Վարդանյանը Ռուսաստանի հայերի միության Մոսկվայի բաժանմունքի հրավերով մասնակցեցին «Ցեղասպանություն.հիշողություն և հիշեցում» միջազգային գիտաժողովին, որին մասնակցում էին հիմնականում ռուսաստանյան և հայաստանյան տարբեր գիտական, քաղաքական կառույցների ներկայացուցչիներ, դասախոսներ:
Մհեր Հովհաննիսյանը ներկայացրեց գիտաժողովի հիմնական ուղղությունները՝ պատմական փաստերի, իրողությունների ներկայացումը, ցեղասպանության շուրջ քաղաքագիտական, իրավական խնդիրների վեր հանումը: Գիտաժողովի հիմնական առանձնահատկությունը մասնակիցների մեծ մասի ելույթների՝ պատմական անցյալի որոշ խնդիրներին նվիրված լինելն էր: Գիտաժողովի մյուս մասը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության՝ իրավական, քաղաքական տեսանկյունից վերլուծությանը, ինչպես նաև, վեր հանելով ցեղասպանության հետևանքների, հնարավոր հաղթահարման ուղիների և ապագա անելիքների շուրջ տարվելիք աշխատանքները, սոցիալ-հոգեբանական մի շարք հարցերին պատասխաններ տալուն:
«Նշենք նաև, որ գիտաժողովը ընթացավ առավել դիտարկումների, քննարկումների մթնոլորտում, իհարկե, եղան նաև հակասական տեսակետներ, բայց հնարավորություն ստեղծվեց քննարկելու և մատնանշելու այն հիմնական խնդիրները, որոնք միտված էին ցեղասպանության խնդրի շուրջ ներկա և ապագա անելիքներին:
Մոսկվա այցի մյուս հիմնական նպատակն այն էր, Մ.Հովհանիսյանը և Մոսկվայի հայ համայնքի ղեկավար Շահեն Պետրոսյանը իրականացրին Մոսկվայի հայ համայնքի և ԵՊՀ-ի միջև նախանշված համագործակցության շրջանակներում ստորագրված պայմանագրերի փոխանակում, ապա նաև տեղի ունեցավ հետագա համագործակցության հնարավոր եզրերի քննարկում: «Պետք է նշել, որ այցի ընթացքում նախ հնարավորություն ստեղծվեց ավելի մոտիկից ծանոթանալու և շփվելու Մոսկվայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ծանոթանալու համայնքում տիրող իրավիճակին, առկա խնդիրներին: Նախանշվեցին մի շարք հարցեր, որոնք համատեղ պետք է ամբողջացնել, համաձայնեցնել և ներկայացնել համալսարանի ղեկավարությանը՝ արդեն որպես մեկ ամբողջական տարեկան վերջնական ծրագրային փաթեթ»,-նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման շրջանակներում տեղի ունեցավ մասնագիտական գրականության նվիրատվություն, որոնք Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ պարբերական բնույթ կկրեն և օգտակար կլինի համայնքի համար: Տեղի ուենցավ նաև քննարկում, որի ընթացքում բարձրացվեցին «Սփյուռք ամառային դպրոց 2017թ.»-ի ընթացքում համայնքի ակտիվ մասնակցության խնդրի վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Այնուհետև այցի շրջանակներում Վլադիմիր Վարդանյանը համայնքում հանդես եկավ մի շարք դասախոսություններով, որոնք վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանության իրավական և քաղաքագիտական հիմնահարցերի:

At the invitation of the Moscow branch of the Union of Armenians of Russia the delegation of the Yerevan State University, deputy director of the Institute for Armenian Studies of YSU, Ph.D. Mher Hovhannisyan and expert in international law, professor at YSU Faculty of Law of Yerevan State University Vladimir Vardanyan took part in the International Conference entitled "Genocide, Memory and Remembrance" on december 8-10, 2016. The conference was attended by representatives and teachers of various Russian and Armenian scientific and political structures.
“We must note that the conference was held in an atmosphere of observations and discussions, of course, there were also opposing viewpoints, however, there was a possibility to discuss and highlight the main problems, which are directed to the current and future activities on the issue of genocide.
The other main purpose of the visit to Moscow was the exchange of contracts in the frame of cooperation between Armenian community of Moscow and Yerevan State University which was carried out by M. Hovhannisyan and head of the Armenian community of Moscow, Shahen Petrosyan. “It should be noted that during the visit there was a good opportunity get acquainted with the representatives of the Armenian community of Moscow, the situation in the community, as well as the existing problems. Some issues that need to be completed, agreed upon and presented to the governance of the University as a final annual program package have been prefigured”, - said M. Hovhannisyan.
During the meeting there was an exchange of the specialized literature that, according to Hovhannisyan, will become periodic and beneficial for the community. The active participation of the community in the "Diaspora Summer School 2017” was also discussed.
During the visit, Vladimir Vardanyan delivered a number of lectures on legal and political issues of the Armenian Genocide.