2016 թվականի դեկտեմբերի 8-10-ը Երևանի պետական համալսարանի պատվիրակության անդամներ ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը և Միջազգային իրավունքի մասնագետ, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դասախոս Վլադիմիր Վարդանյանը Ռուսաստանի հայերի միության Մոսկվայի բաժանմունքի հրավերով մասնակցեցին «Ցեղասպանություն.հիշողություն և հիշեցում» միջազգային գիտաժողովին, որին մասնակցում էին հիմնականում ռուսաստանյան և հայաստանյան տարբեր գիտական, քաղաքական կառույցների ներկայացուցչիներ, դասախոսներ:
Մհեր Հովհաննիսյանը ներկայացրեց գիտաժողովի հիմնական ուղղությունները՝ պատմական փաստերի, իրողությունների ներկայացումը, ցեղասպանության շուրջ քաղաքագիտական, իրավական խնդիրների վեր հանումը: Գիտաժողովի հիմնական առանձնահատկությունը մասնակիցների մեծ մասի ելույթների՝ պատմական անցյալի որոշ խնդիրներին նվիրված լինելն էր: Գիտաժողովի մյուս մասը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության՝ իրավական, քաղաքական տեսանկյունից վերլուծությանը, ինչպես նաև, վեր հանելով ցեղասպանության հետևանքների, հնարավոր հաղթահարման ուղիների և ապագա անելիքների շուրջ տարվելիք աշխատանքները, սոցիալ-հոգեբանական մի շարք հարցերին պատասխաններ տալուն:
«Նշենք նաև, որ գիտաժողովը ընթացավ առավել դիտարկումների, քննարկումների մթնոլորտում, իհարկե, եղան նաև հակասական տեսակետներ, բայց հնարավորություն ստեղծվեց քննարկելու և մատնանշելու այն հիմնական խնդիրները, որոնք միտված էին ցեղասպանության խնդրի շուրջ ներկա և ապագա անելիքներին:
Մոսկվա այցի մյուս հիմնական նպատակն այն էր, Մ.Հովհանիսյանը և Մոսկվայի հայ համայնքի ղեկավար Շահեն Պետրոսյանը իրականացրին Մոսկվայի հայ համայնքի և ԵՊՀ-ի միջև նախանշված համագործակցության շրջանակներում ստորագրված պայմանագրերի փոխանակում, ապա նաև տեղի ունեցավ հետագա համագործակցության հնարավոր եզրերի քննարկում: «Պետք է նշել, որ այցի ընթացքում նախ հնարավորություն ստեղծվեց ավելի մոտիկից ծանոթանալու և շփվելու Մոսկվայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ծանոթանալու համայնքում տիրող իրավիճակին, առկա խնդիրներին: Նախանշվեցին մի շարք հարցեր, որոնք համատեղ պետք է ամբողջացնել, համաձայնեցնել և ներկայացնել համալսարանի ղեկավարությանը՝ արդեն որպես մեկ ամբողջական տարեկան վերջնական ծրագրային փաթեթ»,-նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Հանդիպման շրջանակներում տեղի ունեցավ մասնագիտական գրականության նվիրատվություն, որոնք Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ պարբերական բնույթ կկրեն և օգտակար կլինի համայնքի համար: Տեղի ուենցավ նաև քննարկում, որի ընթացքում բարձրացվեցին «Սփյուռք ամառային դպրոց 2017թ.»-ի ընթացքում համայնքի ակտիվ մասնակցության խնդրի վերաբերյալ մի շարք հարցեր:
Այնուհետև այցի շրջանակներում Վլադիմիր Վարդանյանը համայնքում հանդես եկավ մի շարք դասախոսություններով, որոնք վերաբերում էին Հայոց ցեղասպանության իրավական և քաղաքագիտական հիմնահարցերի:

8-10 декабря 2016 года члены делегации Ереванского государственного университета заместитель директора Института арменоведческих исследований ЕГУ, к.и.н. Мгер Оганнисян и специалист по международному праву, преподаватель юридического факультета ЕГУ Владимир Варданян по приглашению Московского отделения Союза армян России приняли участие в международной конференции «Память и предупреждение», в котором приняли участие представители и преподаватели различных российских и армянских научных, политических структур.
Мгер Оганнисян представил основные направления научной конференции: исторические факты, представление реалий, политические и правовые проблемы. Особенностью конференции стала преданность большей части участников вопросам исторического прошлого. Другая часть конференции была посвящена Геноциду армян, его анализу с правовой и политической точки зрения, а также последствия, возможные пути преодоления, и предстоящая работа, в том числе ответы на ряд социально-психологических вопросов.
«Отметим также, что конференция прошла в атмосфере наблюдений и дискуссий, конечно, были также и противоположные точки зрения, однако была создана возможность обсуждать и подчеркивать те основные задачи, которые направлены на текущие и будущие действия по вопросу геноцида.
Другой основной целью визита в Москву был обмен договорами о предстоящей сотрудничестве между Московской армянской общиной и ЕГУ, который осуществили М.Оганнисян и руководитель армянской общины Москвы Шаген Петросян, затем состоялось обсуждение возможных направлений дальнейшего сотрудничества. «Следует отметить, что в ходе визита была создана возможность для более близкого знакомства и общения с представителями армянской общины Москвы, ситуацией в общине, а также существующими проблемами. Были предначертаны вопросы, которые необходимо дополнить, согласовать и представить руководству университета в качестве окончательного пакета программ на год», - отметил М.Оганнисян.
В ходе встречи была подарена специализированная литературы, что, по словам Оганнисяна, будет носить периодический характер и принесет пользу общине. Также в ходе обсуждения были затронуты вопросы об активном участие общины в «Летней школе Диаспора 2017 г.».
Затем в ходе визита Владимир Варданян выступил в общине с рядом лекций о правовых и политических вопросах Геноцида армян.