Դեկտեմբերի 21-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի (ՀՀԻ)
2016 թ. գործունեությունն ամփոփող ասուլիս: Խոսելով ինստիտուտի 7-ամյա գործունեության մասին՝ ՀՀԻ փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը ներկայացրեց հայագիտության տարբեր ճյուղերում ինստիտուտի կողմից իրականացված գիտահետազոտական, հրատարակչական գործունեությունը, ինպես նաև ներկայացրեց ապագա ծրագրերը: «Մենք այս ժամանակահատվածում հասցրել ենք իրականացնել բավականին ծավալուն հետազոտական և գիտական աշխատանք՝ հատկապես կիրառական հայագիտության ուղղությամբ: Միայն 2016 թ. մենք պատիվ ունենք ներկայացնելու թվով 9 պատրաստի հետազոտությունները և 4-ը, որոնք դեռևս տպագրման փուլում են գտնվում»,-նշեց նա:
Մհեր Հովհաննիսյանն առանձնակի շեշտեց, որ գրքերի թեմատիկաները խիստ բազմազան են՝ սկսած պատմական, քաղաքաագիտական բնույթի հետազոտություններից, մինչև արդի թեմատիկաներով իրականացված հետազոտություններ: Նա ներկայացրեց Սփյուռքի հետ գործակցության արդյունքում Ռոստովի հայագիտական կենտրոնի հետ համատեղ տպագրված Սերգեյ Սայադովի եռահատոր արխիվային փաստաթղթերի վերահրատարակված ժողովածուները, Գառնիկ Գյոզալիանի «Պատմութիւն Մերձավոր Արևելքի և Հայստանի» գրքի Ա հատորը, Վանիկ Վիրաբյանի «Հայ-վրացական ռազմաքաղաքական հարաբերությունները 1918-1921 թթ.» աշխատությունը, «Հայագիտության հարցեր» հանդեսը, Հայ-օսմանական առնչություների բաժնի ղեկավար Լուսինե Սահակյանի, Անի Սարգսյանի և Ալեքսանդր Սաֆարյանի համահեղինակությամբ տպագրված «Օսմաներենի դասագիրքը», Հայոց ցեղապսանության ամբողջ ընթացքի վերաբերյալ քարտեզը: Մ. Հովհաննիսյանը խոսեց նաև «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերի, «Հայոց պատմության հիմնահարցեր» և «Ցեղասպանագիտություն» հեռաուսուցման ծրագրերի իրականացման մասին:
Հայ-քրդական առնչությունների բաժնի գիտաշխատող, պ.գ.թ., արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը ներկայացրեց իր «Իսլամական պետություն. Ակունքներից մինչև խալիֆայության հռչակում»
մենագրությունը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է նման հեղինակների կողքին ունենալ նաև իմ աշխատությունը: Կարծում եմ, որ թեման, իրոք, բավական արդիական է: Մենք գիտենք, որ ամեն օր առերեսվում ենք ցավալի իրողությունների հետ՝ ահաբեկչություններ, սպանություններ, բռնի գործողություններ, որոնց հետևում այսօրվա թերևս ամենավտանգավոր «Իսլամական պետություն» կոչվող ծայրահեղ արմատական կառույցն է: Պետք է նշեմ, որ Սիրիական հակամարտությունը մի շարք նոր զարգացումների և նոր իրողությունների առիթ դարձավ, որոնցից ամենագլխավորը իսլամական կառույցն է: Սա էր հիմնական դրդապատճառը, որը ինձ դրդեց զբաղվել այս կառույցով, հետազոտել նրա ակունքները, ուսումնասիրել նրա լիդերներին, ովքեր հիմք դրեցին այս կառույցին: Դրանց շարքում ուսումնասիրել եմ նաև այն միտումներն ու առանձնահատկությունները, որոնք այս կառույցը դարձրին այնպիսին, ինչպիսին որ կա այսօր»,- նշեց Ս. Գրիգորյանը:
Ըստ Գրիգորյանի, կառույցը դարձել է գլոբալ մի իրողություն, որի մասին խոսում են բոլորը՝ հասնելով նրան, ինչին ձգտում էր: Հեղինակը նաև գրքում անդրադարձել և իր տեսլականն է ներկայացրել կառույցի դեմ արդյունավետ պայքարի ուղիներ գտնելու շուրջ:
Հայ-քրդական առնչությունների բաժնի
ղեկավար Վահրամ Պետրոսյանը խոեց Իրաքյան Քուրդիստան կատարած իր այցի մասին: Պետրոսյանը նշեց, որ ՀՀԻ-ի հիմնական ուղղություններից է նաև քաղաքագիտական հայագիտությունը, և բաժինը առաջիկայում նախատեսում է հայ-քրդական առնչությունների վերաբերյալ նոր ժողովածու տպագրել, որտեղ կդիտարկվեն քրդագիտության ամենատարբեր հարցեր: Բանախոսը ներկայացրեց նոյեմբեր ամսին Իրաքյան Քուրդիստան կատարած այցի շրջանակներում իրականացրած հետազոտական աշխատանքները, խոսեց քրդական տարբեր կուսակցական ցանցերի հետ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և առաջիկայում համատեղ կատարվելիք աշխատանքերի շուրջ:
Հայ-օսմանական առնչություների բաժնի ղեկավար Լուսինե Սահակյանը ներկայացրեց իր ղեկավարած բաժնի աշխատանքները և ապագա ծրագրեը: «Շուրջ 3 տարի բաժինը աշխատանքներ էր տանում օսմաներենի դասագիրք պատրաստելու ուղղությամբ, և, ասածս թող չափազանցություն չթվա, բայց 100 տարի հետո հայ իրականության մեջ նոր այսպիսի դասագիրք է ծնվում: Գիրքը լինելու է եզակի, քանի որ ընդգրկում է քերականության կարևոր բաժիներ՝ բաղկացած 32 դասից, օսմաներեն-հայերեն ուսումնական բառարան, և օսմանյան տեքստերի հավելված: Դասագիրքը հնարավորություն կտա օսմաներենի գիտելիքների սկզբնական մակարդակ ապահովել, որն էլ խթան կհանդիսանա օսմանագետ, ձեռագրագետ պատրաստելուն»,- նշեց նա:
Սահակյանը կարևորեց հատկապես իսլամացված համշենցիների բնակավայրերում՝ Ռիզեի, Արդվինի, Էրզրումի նահանգներում, կատարված դաշտային հետազոտությունները և ավելացրեց, որ շուտով լույս կտեսնի մենագրություն համշենահայերի ձեռագրության վերաբերյալ:
Իրենց ապագա ծրագրերի և կատարվող ուսումնասիրությունների մասին խոսեցին նաև Հայ-վրացական հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Հրաչիկ Բայրամյանը և Հնագիտական հետազոտությունների լաբորատորիայի բաժնի
ղեկավար Հայկ Ավետիսյանը: Վերջինս ներկայացրեց լաբորատորայի կողմից Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերում խաչքարային մշակույթին վերաբերող աշխատությունը: Խոսեց նաև Արևմտյան Հայաստանում իրականացված և նախատեսվելիք գիտական ու պրակտիկ հետազոտությունների և պեղումների մասին:

21 декабря в Ереванском государственном университете состоялась итоговая пресс-конференция Института арменоведческих исследований (ИАИ). Говоря о семилетней деятельности, заместитель директора ИАИ к.и.н. Мгер Оганнисян представил научно-исследовательскую, издательскую деятельность Института, осуществляемую в различных сферах, затем также представил планы на будущее. «За этот период времени мы успели совершить объемную исследовательскую и научную работу, в особенности по направлению прикладного арменоведения. Только за 2016 год мы имеем честь представить 9 оконченных исследований и еще 4, которые находятся на этапе публикации», - отметил он.
Мгер Оганнисян подчеркнул, что тематика книг чрезвычайно разнообразна, начиная с исторических и политологических исследований до работ с современной тематикой. Он представил трехтомный переизданный в рамках сотрудничества с Диаспорой сборник архивных документов Сергея Саядова, опубликованных совместно с Арменоведческим центром Ростова-на-Дону, первый том книги Гарник Гезалян «История Ближнего Востока и Армении», работу Ваника Вирабяна «Армяно-грузинские военно-политические отношения 1918-1921 гг.», журнал «Вопросы арменоведения», «Учебник османского языка» в соавторстве руководителя отдела Армяно-османских отношений Лусине Саакян, Ани Саргсян и Александра Сафаряна, а также карту всего периода Геноцида армян. М.Оганнисян рассказал о магистерских программах «Геноцидоведение» и «Арменоведение», а также про осуществление программ дистанционного обучения «История Армении» и «Геноцидоведение».
Научный сотрудник Отдела армяно-курдских отношений, к.и.н., арабовед Саргис Григорян представил свою монографию « Исламское государство. От истоков до провозглашения халифата».
«Для меня большая честь иметь свою работу в ряду с такими авторами. Считаю, что тема достаточно актуальна. Мы знаем, что каждый день сталкиваемся с болезненными событиями – теракты, убийства, акты насилия, за которыми стоит экстремистская радикальная организация «Исламское государство», которая представляет большую угрозу. Хочу отметить, что Сирийский конфликт стал причиной новых развитий и новых реалий, наиболее важное из которой является исламская группировка. Это было главной причиной того, что побудило меня заняться этой организацией, исследований ее истоки, исследовать ее лидеров, тех, кто ее основал. Среди них также я изучил те тенденции и особенности, которые сделали эту организацию такой, какая она сегодня», - отметил С.Григорян.
По словам Григоряна, организация стала глобальным явлением, о которой говорят все, тем самым достигая того,к  чему она стремилась. Кроме того, автор в книге  представил и свое видение нахождения путей эффективной борьбы против группировки.
Заведующий отделом Армяно-курдских отношений Ваграм Петросян рассказал о своем визите в Иракский Курдистан. Петросян отметил, что одним из основных направлений ИАИ является  политологическое арменоведение, и отдел планирует опубликовать новую книгу об армяно-курдских отношений, где будут рассмотрены различные вопросы курдоведения. Он представил научно-исследовательскую работу, проведенную в ноябре во время визита в Иракский Курдистан, рассказал о соглашениях, достигнутых в ходе встреч с различными курдскими партиями, а также работе, которую предстоит сделать в будущем.
Руководитель Отдела армяно-османских связей Лусине Саакян представила работу своего отдела и будущих проекты. «В течение последних 3-х лет отдел ведет работу по подготовке учебника османского языка, и, пусть это не будет преувеличением, но за 100 лет это первый подобный учебник в армянской реальности. Книга будет единичной, поскольку она включает в себя важные грамматические разделы, состоит из 32 уроков, османско-армянского словаря и приложения с османскими текстами. Это руководство даст возможность обеспечить начальный уровень знаний османского языка, что будет способствовать подготовки османоведов, и специалистов по рукописям», - отметила она. Саакян подчеркнул важность  проведенных полевых исследований в исламизированных амшенских общинах в провинциях Ризе, Артвин, Эрзрум и добавила, что в ближайшее время будет опубликована монография про рукопись амшенских армян.
Также о своих будущих планах рассказали руководитель Отдела армяно-грузинских отношений Грачик Байрамян и руководитель Лаборатории археологических исследований Айк Аветисян. Аветисян представил работу Лаборатории о культуре хачкаров в Котайкском и Арагацотнском районах. Он также рассказал о научных и практических исследований и раскопках, проведенных и ожидаемых в Западной Армении.