Դեկտեմբերի 21-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի (ՀՀԻ)
2016 թ. գործունեությունն ամփոփող ասուլիս: Խոսելով ինստիտուտի 7-ամյա գործունեության մասին՝ ՀՀԻ փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը ներկայացրեց հայագիտության տարբեր ճյուղերում ինստիտուտի կողմից իրականացված գիտահետազոտական, հրատարակչական գործունեությունը, ինպես նաև ներկայացրեց ապագա ծրագրերը: «Մենք այս ժամանակահատվածում հասցրել ենք իրականացնել բավականին ծավալուն հետազոտական և գիտական աշխատանք՝ հատկապես կիրառական հայագիտության ուղղությամբ: Միայն 2016 թ. մենք պատիվ ունենք ներկայացնելու թվով 9 պատրաստի հետազոտությունները և 4-ը, որոնք դեռևս տպագրման փուլում են գտնվում»,-նշեց նա:
Մհեր Հովհաննիսյանն առանձնակի շեշտեց, որ գրքերի թեմատիկաները խիստ բազմազան են՝ սկսած պատմական, քաղաքաագիտական բնույթի հետազոտություններից, մինչև արդի թեմատիկաներով իրականացված հետազոտություններ: Նա ներկայացրեց Սփյուռքի հետ գործակցության արդյունքում Ռոստովի հայագիտական կենտրոնի հետ համատեղ տպագրված Սերգեյ Սայադովի եռահատոր արխիվային փաստաթղթերի վերահրատարակված ժողովածուները, Գառնիկ Գյոզալիանի «Պատմութիւն Մերձավոր Արևելքի և Հայստանի» գրքի Ա հատորը, Վանիկ Վիրաբյանի «Հայ-վրացական ռազմաքաղաքական հարաբերությունները 1918-1921 թթ.» աշխատությունը, «Հայագիտության հարցեր» հանդեսը, Հայ-օսմանական առնչություների բաժնի ղեկավար Լուսինե Սահակյանի, Անի Սարգսյանի և Ալեքսանդր Սաֆարյանի համահեղինակությամբ տպագրված «Օսմաներենի դասագիրքը», Հայոց ցեղապսանության ամբողջ ընթացքի վերաբերյալ քարտեզը: Մ. Հովհաննիսյանը խոսեց նաև «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերի, «Հայոց պատմության հիմնահարցեր» և «Ցեղասպանագիտություն» հեռաուսուցման ծրագրերի իրականացման մասին:
Հայ-քրդական առնչությունների բաժնի գիտաշխատող, պ.գ.թ., արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը ներկայացրեց իր «Իսլամական պետություն. Ակունքներից մինչև խալիֆայության հռչակում»
մենագրությունը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է նման հեղինակների կողքին ունենալ նաև իմ աշխատությունը: Կարծում եմ, որ թեման, իրոք, բավական արդիական է: Մենք գիտենք, որ ամեն օր առերեսվում ենք ցավալի իրողությունների հետ՝ ահաբեկչություններ, սպանություններ, բռնի գործողություններ, որոնց հետևում այսօրվա թերևս ամենավտանգավոր «Իսլամական պետություն» կոչվող ծայրահեղ արմատական կառույցն է: Պետք է նշեմ, որ Սիրիական հակամարտությունը մի շարք նոր զարգացումների և նոր իրողությունների առիթ դարձավ, որոնցից ամենագլխավորը իսլամական կառույցն է: Սա էր հիմնական դրդապատճառը, որը ինձ դրդեց զբաղվել այս կառույցով, հետազոտել նրա ակունքները, ուսումնասիրել նրա լիդերներին, ովքեր հիմք դրեցին այս կառույցին: Դրանց շարքում ուսումնասիրել եմ նաև այն միտումներն ու առանձնահատկությունները, որոնք այս կառույցը դարձրին այնպիսին, ինչպիսին որ կա այսօր»,- նշեց Ս. Գրիգորյանը:
Ըստ Գրիգորյանի, կառույցը դարձել է գլոբալ մի իրողություն, որի մասին խոսում են բոլորը՝ հասնելով նրան, ինչին ձգտում էր: Հեղինակը նաև գրքում անդրադարձել և իր տեսլականն է ներկայացրել կառույցի դեմ արդյունավետ պայքարի ուղիներ գտնելու շուրջ:
Հայ-քրդական առնչությունների բաժնի
ղեկավար Վահրամ Պետրոսյանը խոեց Իրաքյան Քուրդիստան կատարած իր այցի մասին: Պետրոսյանը նշեց, որ ՀՀԻ-ի հիմնական ուղղություններից է նաև քաղաքագիտական հայագիտությունը, և բաժինը առաջիկայում նախատեսում է հայ-քրդական առնչությունների վերաբերյալ նոր ժողովածու տպագրել, որտեղ կդիտարկվեն քրդագիտության ամենատարբեր հարցեր: Բանախոսը ներկայացրեց նոյեմբեր ամսին Իրաքյան Քուրդիստան կատարած այցի շրջանակներում իրականացրած հետազոտական աշխատանքները, խոսեց քրդական տարբեր կուսակցական ցանցերի հետ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և առաջիկայում համատեղ կատարվելիք աշխատանքերի շուրջ:
Հայ-օսմանական առնչություների բաժնի ղեկավար Լուսինե Սահակյանը ներկայացրեց իր ղեկավարած բաժնի աշխատանքները և ապագա ծրագրեը: «Շուրջ 3 տարի բաժինը աշխատանքներ էր տանում օսմաներենի դասագիրք պատրաստելու ուղղությամբ, և, ասածս թող չափազանցություն չթվա, բայց 100 տարի հետո հայ իրականության մեջ նոր այսպիսի դասագիրք է ծնվում: Գիրքը լինելու է եզակի, քանի որ ընդգրկում է քերականության կարևոր բաժիներ՝ բաղկացած 32 դասից, օսմաներեն-հայերեն ուսումնական բառարան, և օսմանյան տեքստերի հավելված: Դասագիրքը հնարավորություն կտա օսմաներենի գիտելիքների սկզբնական մակարդակ ապահովել, որն էլ խթան կհանդիսանա օսմանագետ, ձեռագրագետ պատրաստելուն»,- նշեց նա:
Սահակյանը կարևորեց հատկապես իսլամացված համշենցիների բնակավայրերում՝ Ռիզեի, Արդվինի, Էրզրումի նահանգներում, կատարված դաշտային հետազոտությունները և ավելացրեց, որ շուտով լույս կտեսնի մենագրություն համշենահայերի ձեռագրության վերաբերյալ:
Իրենց ապագա ծրագրերի և կատարվող ուսումնասիրությունների մասին խոսեցին նաև Հայ-վրացական հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Հրաչիկ Բայրամյանը և Հնագիտական հետազոտությունների լաբորատորիայի բաժնի
ղեկավար Հայկ Ավետիսյանը: Վերջինս ներկայացրեց լաբորատորայի կողմից Կոտայքի և Արագածոտնի մարզերում խաչքարային մշակույթին վերաբերող աշխատությունը: Խոսեց նաև Արևմտյան Հայաստանում իրականացված և նախատեսվելիք գիտական ու պրակտիկ հետազոտությունների և պեղումների մասին:

The press-conference summarizing the activities of the Institute for Armenian Studies took place in Yerevan State University on December 21, 2016. Speaking about the activities of the Institute during the last 7 years, Deputy Director of IAS, Candidate in Historical Sciences, Mher Hovhannisyan presented the research and publishing activities conducted by the various branches of the Institute, as well as its future plans. “During this time we managed to carry out fairly extensive research and scientific work, especially in the field of applied Armenology. In 2016 we have the honor to present 9 research works; 4 works are still in the publishing process”,- said M. Hovhannisyan.
Researcher of the Department of Armenian-Kurdish relations, specialist in Arabian Studies, Sargis Grigoryan presented his monograph entitled, “Islamic State From Roots to the Proclamation of Caliphate”.
“I am honored to present my own work alongside with such authors. I think that the topic is quite actual. We know that every day we face such tragic events, as terrorist attacks, murders, acts of violence, that are carried out by today’s most dangerous extremist radical organization, "Islamic State". I must note that the Syrian conflict has become the cause for new developments and new realities, one of which is the formation of Islamic State. This was the main reason that urged me to investigate Islamic State, its origins and leaders who founded it. I've also investigated the trends and characteristics that have made this organization what it is today”, - noted S. Grigoryan.
According to S. Grigoryan, Islamic State has become a global phenomenon, which is known by everyone. The author also presented his vision in the book on finding effective ways to fight against Islamic State.
Head of the Department of the Armenian-Kurdish relations Vahram Petrosyan spoke about his visit to Iraqi Kurdistan. V. Petrosyan noted that one of the main directions of IAS is also political Armenology, and the department plans to publish a new book about the Armenian-Kurdish relations, in which various issues related to Kurdish Studies will be observed. He presented the research work carried out in November, during the visit to Iraqi Kurdistan, spoke about the agreements reached during meetings with various Kurdish parties, as well as the joint work to be done in the future.
Head of the Department of Armenian-Ottoman Relations, Lusine Sahakyan presented the activities of the department and future projects. “During the last 3 years the department has been working on the preparation of the Ottoman language textbook, and it’s not an exaggeration, but this is the first textbook in the Armenian reality after 100 years. It’s a unique book and includes important grammar sections that consist of 32 lessons, Ottoman-Armenian dictionary and appendix of Ottoman texts. The textbook will give an opportunity to ensure an initial level of knowledge of the Ottoman language, which will contribute to the preparation of specialists in Ottoman Studies and manuscripts", - noted L. Sahakyan.
She also stressed the importance of field works carried out in Islamized Hamshen settlements in the provinces of Rize, Ardvin, Erzrum and added that a monograph about the Hamshen Armenians manuscripts will be published in the near future.
Head of Department of the Armenian-Georgian Relations, Hrachik Bayramyan and head of the Laboratory of Archaeological Research, Hayk Avetisyan also spoke about their future projects. Avetisyan presented the work on the khachkars culture carried out by the Laboratory in Kotayk and Aragatsotn regions. He also spoke about the scientific and practical research and excavations carried out Western Armenia.
At the end of the discussion, the journalists addressed their questions to the speakers and an active discussion took place between those presents and speakers.