2017 թվականի մարտի 3-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի 2016 թվականի գործունեության հաշվետվության նիստը, որը նախագահում էր ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ներկա էին ՀՀԻ փոխտնօրենն ու բաժինների, լաբորատորիաների ղեկավարները: Օրակարգում քննարկվել են ՀՀԻ 2016 թվականի 8 բաժինների կողմից իրականացրած գիտահետազոտական, հրատարակչական, համացանցային գործունեության, բաժինների առաքելության, կրթական ծրագրերի ու Սփյուռք-Հայրենիք փոխհարաբերությունների ուղղությամբ  ծավալված աշխատանքները: Արձանագրվեցին բաժինների կողմից տարբեր ծրագրերի շրջանակներում գրանցված ձեռքբերումները, առկա խնդիրները, բացթողումները:
Հաշվետու տարվա ընթացքում ՀՀԻ կողմից հրատարակվել է 13 մենագրություն, 35 հոդված, 2 քարտեզ, 9 զեկուցումների թեզիս: Առանձին ներկայացվեց և քննարկվեց «Հայոց պատմության հիմնահարցեր» հեռաուսուցման ծրագիրը, որի շրջանակներում  մեկ տարվա կտրվածքով Լիբանանից վերապատրաստման կուրս է անցել 12 մասնակից: Այնուհետև ներկայացվեց «Ցեղասպանագիտություն» և Սփյուռքագիտության ամբիոնի հետ համատեղ իրականացվող «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերը: Երկու մագիստրոսական ծրագրերում 2016/2017 ուստարում ընդունվել է 12 ուսանող, որից 3-ը՝ սփյուռքահայ: Ծրագրերի շրջանակներում արդեն իսկ առկա են մասնագիտական ձեռքբերումներ. Ցեղասպանագիտություն մագիստրոսական ծրագրի 2016 թվականի շրջանավարտներից մեկը այժմ ուսումը շարունակում է ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանություն թանգարան-ինստիտուտի ասպիրանտուրայում, իսկ Հայագիտություն մագիստրոսական ծրագրի շրջանակներում մեկ շրջանավարտ դասավանդում է Բեյրութի Համազգայինի Մելանքթոն և Հայկ Արսլանյան ճեմարանում:
Մյուս  հաշվետու աշխատանքը 2016 թ.«Հայագիության հարցեր» հանդեսի 3 հատորի կազմումն ու տպագրությունն էր, որտեղ ներառված են ավելի քան 60 գիտական հոդվածներ, գրախոսություններ:
Քննարկվեց  ՀՀԻ կողմից իրականացրած (Հայկական աշխարհը համացանցում) և աշխատակիցների կողմից մասնակցած այլ գիտաժողովները: Ներկայացվեց նաև ԵՊՀ հայագիարական հետազոտությունների ինստիտուտում գործող Հայագիտական  մասնագիտական գրադարանի աշխատանքները. առկա է ավելի քան 2500 անուն գիրք: Գրքերը նվիրատվություններ են Հրաչիկ Սիմոնյանի և Արամ Սիմոնյանի անձնական գրադարանային ֆոնդից, ինչպես նաև  ԵՊՀ և Հայաստանի  այլ  հայագիտական կառույցներից:
Օրակարգի մյուս հարցը 2017 թվականի նախատեսվելիք գործունեության ռազմավարությունն էր, գիտական գործունեության և տարբեր նախագծերի քննարկումը: Արդյունքում յուրաքանչյուր ստորաբաժանման ղեկավար, ըստ հստակ սահմանված ժամկետների, հիմնավորումների և ակնկալվող արդյունքների, ներկայացրեց իրականացվելիք թեմատիկ հետազոտությունների հետ կապված նախագծերը և խնդիրները նորագույն մեթոդների վրա հիմնված Հայաստանի հնագիտական հուշարձանների ուսումնասիրության, հայ-վրացական միջպետական հարաբերություններում գոյություն ունեցած տնտեսական բարդույթների և խոչընդոտների, Վրաստանին վերաբերող Հայկական պատմական աղբյուրների ուսումնասիրության, Հայաստանում քրդագիտության ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրների, արդի քաղաքական տարածաշրջանային գործընթացների Հայոց ցեղասպանությանը վերբերող արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության, հայ-գերմանական հարաբերությունների պատմության լուսաբանման, 15-17-րդ դարերում Համշեն գավառի վերաբերող շատ կարևոր պատմական և լեզվական փաստերի, իրադարձությունների ուսումնասիրության, հայկական արդի Սփյուռքի ներկայացման, կառուցվածքի ճանաչման խնդիրների շուրջ: Հայաստանի պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության հիմնախնդիրների լուսաբանման շրջանակներում կկատարվի քարտեզների, սխեմաների և նկարների հավաքման, մշակման և դասակարգման ուղղությամբ համակողմանի ուսումնասիրություններ: Վիրտուալ հայագիտության և տեղեկատվության բաժնի աշխատանքների  շրջանակներում կշարունակվի հակահայ ուղղվածության գիտական կամ գիտահանրամատչելի բովանդակության նյութեր տարածող ադրբեջանական և թուրքական կայքերում շարունակական մշտադիտարկում, առկա նյութերի արխիվավորում և դրանց հասցեագրում ոլորտի համապատասխան մասնագետներին, պատասխան հրապարակումների տարածում: Նախատեսվում է քննության առնել նաև  Հայոց պետականության 21-րդ դարասկզբի ներքին և արտաքին համալիր հիմնախնդիրների ուսումնասիրություն՝ կատարելով մեր պետականության պատմության արդի փուլի գնահատում:
2016 թվականի հրատարակված մենագրությունների ցանկ
1. Варданесова Татьяна.
Культура хачкаров Арагацотна и Котайка  IХ – ХVII вв. \\ ЕГУ, Ереван. 2016. 191 с.
2. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть II), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
3. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть III), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
4. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть VI), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
5.Բայրամյան Հրաչիկ /վրացերենից թարգմանեց/, Նոդար Դումբաձե, Հավերժության օրենքը; Ես, տատիկը, Իլիկոն և Իլարիոնը, Անտարես, Երևան, 2016, 452 էջ:
6. Բայրամյան Հրաչիկ, Լևոն Մելիքսեթ-Բեկ. «Վարդապետք հայոց հյուսիսային կողմանց» և նրանց ինքնությունը, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին, 2016, 287 էջ
7. Գիւզալեան Գ.,
Պատմություն Մերձավոր Արևելքի և Հայաստանի, հտ. 1, Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
8. Գրիգորյան Սարգիս,
«Իսլամական պետություն: Ակունքներից մինչև խալիֆայության հռչակում», Երևան (ԵՊՀ հրատարակչություն) 2016.-236 էջ:
9. Եղիազարյան Արման,
Աշոտ Երկաթ. Թագավոր Հայոց, Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
10. Հարությունյան Բաբկեն,
Հայոց Արևելից կողմերի և Աղվանքի պատմության հարցեր, Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
11. Հարությունյան Ռուզաննա,
Հայկական սկզբնաղբյուրները Վրաստանի մասին Ե-Ժ դդ., Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
12. Սարգսյան Անի, Սաֆարյան Ալեքսանդր, Սահակյան Լուսինե, Օսմաներենի դասագիրք, ԵՊՀ հրատ., Երևան, 2016, 324 էջ։

3 марта 2017 года состоялось первое заседание дирекции  ИАИ ЕГУ , которое возглавил  ректор ЕГУ, директор ИАИ Арам Симонян. Присутствовали замдиректора ИАИ Мгер Оганнисян , руководители отделов и лабораторий. В повестку дня были включены два основных вопроса : обеспечение научно- исследовательской, образовательной , а также интернет- представленности 9-ью отделами  ИАИ 2016 г.;  обобщение работ, касающихся взаимоотношений Диаспора-Родина. Говорили об  успехах, которые были достигнуты отделами в рамках различных проектов, а также о  текущих проблемах и упущениях.
В  течение отчетного года Институтом арменоведческих исследований  было опубликовано 12 монографий, 35 статей, 2 карты, 9 тезисов докладов. Обсудились также вопросы  по совершенствованию и расширению географии дистанционного обучения программы “Проблемы армянской истории”. Курс дистанционного обучения прошли  12 участников из диаспоры. После были представлены осуществленные совместно с кафедрой диаспораведения магистерские программы ‘’Геноцидоведение’’ и   Арменоведние''. За 2016/2017 учебный год по двум магистерским программам зачислены 12 студентов, 3 из которых из диаспоры. В рамках программ уже заметны профессиональные достижения: один из выпускиников магистерской программы  ‘’Геноцидоведение’’ на данный момент продолжает учебу в аспирантуре Музея-института Геноцида НАН РА, а другой выпускник  магистерской программы “Арменоведение” преподает в  гимназии Меланктон и Айк Арслян.
Был рассмотрен также один из важных вопросов для деятельности ИАИ:создание и издание  3- его тома ”Вопросов арменоведения” , в который включено более  60 научных статей, рецензий.
Обсудились научные конференции , организованные ИАИ, а также и  те конференции, в которых принимали участие сотрудники ИАИ. Была представлена также находящаяся в ИАИ арменоведческая специализированная библиотека(более 2500 книг).  Книги пожертвованы Грачиком и  Арамом Симонянами из личного библиотечного фонда,а также ЕГУ и другими  арменоведческими организациями.
Второй вопрос повестки дня – обсуждение научной деятельности и  различных организуемых в 2017 г.  проектов. В результате  каждый руководитель отдела, в соответствии с  четко определенными сроками, обоснаваний и ожидаемых результатов , представил проекты осуществляемых тематических исследований и проблемы, связанные с исследованием древнейших археологических памятников Армении; с  экономическими трудностями и препятствиями в армяно-грузинских межгосударственных отношениях; с исследованием армянских исторических источников, относящихся к Грузии; с основными вопросами курдоведения в Армении; изучением архивных документов по  Геноциду армян; с освещением армяно-немецких исторических отношений ; с историческими и языковыми фактами, касающихся  провинции Амшена  в 15-17вв., атакже с их исследованием; с предсатвлением армянской диаспоры   новейшими методами.
В рамках освещения  вопросов по  исторической географии и картографии Армении будет проведен сбор, затем  обработка и систематизация карт, схем и картин. В отделе виртуального арменоведения и информатики  будут продолжаться работы над иссследованием антиармянских азербайджанских и турецких сайтов,  архивирование материалов  и адресование документов соответствующим специалистам, после чего и распространение ответной речи. Планируется исследовать комплекс внешних и внутренних проблем Армянского государства в начале 21 века, оценить  государственность на современном этапе.
Список опубликованных в 2016 году  монографий
1. Варданесова Татьяна.
Культура хачкаров Арагацотна и Котайка  IХ – ХVII вв. \\ ЕГУ, Ереван. 2016. 191 с.
2. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть II), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
3. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть III), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
4. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть VI), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.