2017 թվականի մարտի 3-ին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցավ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի 2016 թվականի գործունեության հաշվետվության նիստը, որը նախագահում էր ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ներկա էին ՀՀԻ փոխտնօրենն ու բաժինների, լաբորատորիաների ղեկավարները: Օրակարգում քննարկվել են ՀՀԻ 2016 թվականի 8 բաժինների կողմից իրականացրած գիտահետազոտական, հրատարակչական, համացանցային գործունեության, բաժինների առաքելության, կրթական ծրագրերի ու Սփյուռք-Հայրենիք փոխհարաբերությունների ուղղությամբ  ծավալված աշխատանքները: Արձանագրվեցին բաժինների կողմից տարբեր ծրագրերի շրջանակներում գրանցված ձեռքբերումները, առկա խնդիրները, բացթողումները:
Հաշվետու տարվա ընթացքում ՀՀԻ կողմից հրատարակվել է 13 մենագրություն, 35 հոդված, 2 քարտեզ, 9 զեկուցումների թեզիս: Առանձին ներկայացվեց և քննարկվեց «Հայոց պատմության հիմնահարցեր» հեռաուսուցման ծրագիրը, որի շրջանակներում  մեկ տարվա կտրվածքով Լիբանանից վերապատրաստման կուրս է անցել 12 մասնակից: Այնուհետև ներկայացվեց «Ցեղասպանագիտություն» և Սփյուռքագիտության ամբիոնի հետ համատեղ իրականացվող «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերը: Երկու մագիստրոսական ծրագրերում 2016/2017 ուստարում ընդունվել է 12 ուսանող, որից 3-ը՝ սփյուռքահայ: Ծրագրերի շրջանակներում արդեն իսկ առկա են մասնագիտական ձեռքբերումներ. Ցեղասպանագիտություն մագիստրոսական ծրագրի 2016 թվականի շրջանավարտներից մեկը այժմ ուսումը շարունակում է ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանություն թանգարան-ինստիտուտի ասպիրանտուրայում, իսկ Հայագիտություն մագիստրոսական ծրագրի շրջանակներում մեկ շրջանավարտ դասավանդում է Բեյրութի Համազգայինի Մելանքթոն և Հայկ Արսլանյան ճեմարանում:
Մյուս  հաշվետու աշխատանքը 2016 թ.«Հայագիության հարցեր» հանդեսի 3 հատորի կազմումն ու տպագրությունն էր, որտեղ ներառված են ավելի քան 60 գիտական հոդվածներ, գրախոսություններ:
Քննարկվեց  ՀՀԻ կողմից իրականացրած (Հայկական աշխարհը համացանցում) և աշխատակիցների կողմից մասնակցած այլ գիտաժողովները: Ներկայացվեց նաև ԵՊՀ հայագիարական հետազոտությունների ինստիտուտում գործող Հայագիտական  մասնագիտական գրադարանի աշխատանքները. առկա է ավելի քան 2500 անուն գիրք: Գրքերը նվիրատվություններ են Հրաչիկ Սիմոնյանի և Արամ Սիմոնյանի անձնական գրադարանային ֆոնդից, ինչպես նաև  ԵՊՀ և Հայաստանի  այլ  հայագիտական կառույցներից:
Օրակարգի մյուս հարցը 2017 թվականի նախատեսվելիք գործունեության ռազմավարությունն էր, գիտական գործունեության և տարբեր նախագծերի քննարկումը: Արդյունքում յուրաքանչյուր ստորաբաժանման ղեկավար, ըստ հստակ սահմանված ժամկետների, հիմնավորումների և ակնկալվող արդյունքների, ներկայացրեց իրականացվելիք թեմատիկ հետազոտությունների հետ կապված նախագծերը և խնդիրները նորագույն մեթոդների վրա հիմնված Հայաստանի հնագիտական հուշարձանների ուսումնասիրության, հայ-վրացական միջպետական հարաբերություններում գոյություն ունեցած տնտեսական բարդույթների և խոչընդոտների, Վրաստանին վերաբերող Հայկական պատմական աղբյուրների ուսումնասիրության, Հայաստանում քրդագիտության ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրների, արդի քաղաքական տարածաշրջանային գործընթացների Հայոց ցեղասպանությանը վերբերող արխիվային փաստաթղթերի ուսումնասիրության, հայ-գերմանական հարաբերությունների պատմության լուսաբանման, 15-17-րդ դարերում Համշեն գավառի վերաբերող շատ կարևոր պատմական և լեզվական փաստերի, իրադարձությունների ուսումնասիրության, հայկական արդի Սփյուռքի ներկայացման, կառուցվածքի ճանաչման խնդիրների շուրջ: Հայաստանի պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության հիմնախնդիրների լուսաբանման շրջանակներում կկատարվի քարտեզների, սխեմաների և նկարների հավաքման, մշակման և դասակարգման ուղղությամբ համակողմանի ուսումնասիրություններ: Վիրտուալ հայագիտության և տեղեկատվության բաժնի աշխատանքների  շրջանակներում կշարունակվի հակահայ ուղղվածության գիտական կամ գիտահանրամատչելի բովանդակության նյութեր տարածող ադրբեջանական և թուրքական կայքերում շարունակական մշտադիտարկում, առկա նյութերի արխիվավորում և դրանց հասցեագրում ոլորտի համապատասխան մասնագետներին, պատասխան հրապարակումների տարածում: Նախատեսվում է քննության առնել նաև  Հայոց պետականության 21-րդ դարասկզբի ներքին և արտաքին համալիր հիմնախնդիրների ուսումնասիրություն՝ կատարելով մեր պետականության պատմության արդի փուլի գնահատում:
2016 թվականի հրատարակված մենագրությունների ցանկ
1. Варданесова Татьяна.
Культура хачкаров Арагацотна и Котайка  IХ – ХVII вв. \\ ЕГУ, Ереван. 2016. 191 с.
2. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть II), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
3. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть III), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
4. Саядов С.(Составитель),
Собрание актовь, относящихся к обозрению истории армянского народа (часть VI), ЕГУ изд., Ереван, 2016 г.
5.Բայրամյան Հրաչիկ /վրացերենից թարգմանեց/, Նոդար Դումբաձե, Հավերժության օրենքը; Ես, տատիկը, Իլիկոն և Իլարիոնը, Անտարես, Երևան, 2016, 452 էջ:
6. Բայրամյան Հրաչիկ, Լևոն Մելիքսեթ-Բեկ. «Վարդապետք հայոց հյուսիսային կողմանց» և նրանց ինքնությունը, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին, 2016, 287 էջ
7. Գիւզալեան Գ.,
Պատմություն Մերձավոր Արևելքի և Հայաստանի, հտ. 1, Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
8. Գրիգորյան Սարգիս,
«Իսլամական պետություն: Ակունքներից մինչև խալիֆայության հռչակում», Երևան (ԵՊՀ հրատարակչություն) 2016.-236 էջ:
9. Եղիազարյան Արման,
Աշոտ Երկաթ. Թագավոր Հայոց, Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
10. Հարությունյան Բաբկեն,
Հայոց Արևելից կողմերի և Աղվանքի պատմության հարցեր, Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
11. Հարությունյան Ռուզաննա,
Հայկական սկզբնաղբյուրները Վրաստանի մասին Ե-Ժ դդ., Եր., ԵՊՀ հրատ., 2016
12. Սարգսյան Անի, Սաֆարյան Ալեքսանդր, Սահակյան Լուսինե, Օսմաներենի դասագիրք, ԵՊՀ հրատ., Երևան, 2016, 324 էջ։

On March 3, 2017, the report session on the scientific activities of the Institute for Armenian Studies took place at Yerevan State University. The session was headed by YSU Rector, Aram Simonyan and was attended by the deputy director of IAS, heads of the departments and laboratories.
The scientific-research, publishing, internet activities, missions of 8 departments of IAS, academic programs and activities carried out between Armenia and Diaspora were on the agenda. The achievements of departments in the framework of different programs, as well as the existing issues and imperfections were discussed.
During 2016 IAS has published 13 monographs, 35 article, 2 maps, 9 report theses. The distance learning program "The Issues of Armenian History” was presented separately. 12 participants from Lebanon took part in this course within a year. Then the Master’s program “Genocide Studies” and “Armenian Studies” were presented. The latter is implemented in cooperation with the Chair of Diaspora Studies. In 2016/2017 academic year 12 students were admitted to both Master’s programs. There are already professional achievements in the framework of the programs: one of the graduates of Master’s program “Genocide Studies” in 2016 is currently doing PhD in the NAS RA Genocide Museum-Institute and another graduate from the Master’s program “Armenian Studies” is currently teaching at Beirut Hamazkayin's Melankton and Haig Arslanian Seminary.
The composition and publishing issues of the 3rd volume of the journal “Armenological Issues” which includes more than 60 scientific articles and reviews were also discussed.
The conferences organized by IAS (Armenian World on the Internet) and attended by employees were touched upon. The activities of the Library of IAS were presented. There are more than 2500 books in the library, most of which are donations from Hrachik Simonyan, Aram Simonyan personal library fund, as well as from YSU and other Armenological institutions of Armenia.
The next issue of discussion on the agenda was the strategy of activities in 2017 and various scientific projects. Each head of the department, in accordance with defined deadlines, grounds and expected results, presented projects and issues of upcoming research related to the study of the ancient archaeological monuments of Armenia; economic difficulties and obstacles in the Armenian-Georgian interstate relations, study of Armenian historical sources concerning Georgia, the main issues of Kurdish studies in Armenia; study of archival documents on the Armenian Genocide, coverage of the Armenian-German historical relations, research of historical and linguistic phenomena and events concerning the province of Hamshen in the 15th-17th centuries, as well as the presentation of the Armenian diaspora.
The collection, processing, classification and comprehensive study of maps, schemes and pictures will be implemented within the coverage of issues of Armenian historical geography and cartography.
The department of Virtual Armenology and Information will continue the monitoring of anti-Armenian scientific materials spread by Azerbaijani and Turkish sites, archiving of existing materials and sending them to the relevant specialists. It is planned to study the complex of external and internal problems of the Armenian state in the early 21st century assessing the present stage of our statehood history.