Ձախից՝ ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի  փոխտնօրեն, պ.գ.թ.,  Մհեր Հովհաննիսյանը, աջից՝ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանը
Սույն թվականի մարտի 20-ին Երևանի պետական համալսարանի Պալյանների անվան դահլիճում մեկնարկեց Հայաստանի պատմագետների միության կողմից կազմակերպված «Պատմագետների դպրոց 2017» մասնագիտական հնգօրյա դպրոցը: Նշենք, որ պատմագետի կրթությամբ բակալավրի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի մասնակիցները այս օրերի ընթացքում հնարավորություն կստանան լսելու  ոլորտի  մասնագետների դասախոսությունները:
Դպրոցի բացմանը ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը և Հայաստանի պատմագետների միության գործադիր տնօրեն, ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը, :
Բացման խոսքով հանդես եկավ Մ. Հովհաննիսյանը, ով խոսեց դպրոցի նպատակների, իրենց առջև դրված խնդիրների մասին: «Դասընթացը նպատակ ունի թիրախային դասախոսությունների միջոցով զարգացնել ապագա պատմագետների մասնագիտական հմտությունները, նպաստել մասնագիտական զարգացմանը՝ լսարանային ձևաչափից և դասախոսական չափանիշներից դուրս: Ցավոք սրտի, այն մշակույթը, որ ժամանակին եղել է սեմինարիների, բաց քննարկումների տեսքով, այսօր գրեթե բացակայում է, և «Հայաստանի պատմագետների  միություն» ՀԿ-ն իր առջև խնդիր դրեց լրացնելու այդ բացը՝ նպատակ ունենալով դառնալ հայ պատմագետների դաշտի միավորիչ կառույց: Պետք է նշեմ, որ «Հայաստանի պատմագետների միություն» ՀԿ-ն գործում է 2016 թվականից: ՀԿ-ն ունի իր պաշտոնական կայքը՝ հaa.am: 2016 թվականից առ այսօր ՀԿ-ին անդամակցում են 90-ից ավելի ոլորտի մասնագետներ, ովքեր հավատում են, որ մենք կարող ենք միասնական աշխատել ու մասնագիտական ոլորտում լուրջ առաջընթաց գրանցել»,-նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Նա նաև հորդորեց մասնակիցներին լինել ակտիվ, կատարել քննարկումեր դասախոսների հետ, բարձրաձայնել իրենց հուզող խնդիրները, առաջարկել լուծումների իրենց տեսլականը:
Աշոտ Մելքոնյանն էլ իր հերթին ողջունեց մասնակիցների դասընթացին իրենց ցուցաբերած հետաքրքրության և մասնակցության համար: Նշեց, որ զանազան ձևաչափերով երլույթներ ունեցել է ուսանողության առջև, բայց հաղորդակցվելու օնլայն  ձևաչափով առաջին անգամ է ելույթ ունենում: Նա բարձր գնահատեց նման հնարավությունը, կարևորեց դասընթացը, քանի որ պատմագետի մասնագիտությունը մեծ նշանակություն ունի գիտաքաղաքական առումով: Առանց հասարակություն և պատմաբաններ փոխադարձ կապի, առանց գաղափարական խնդիրների առաջադրման և լուծման հնարավոր չի աշխարհաքաղաքական այս տարածաշրջանում պատկերացնել հայ ժողովրդի գոյատևման հնարավորությունը: Այնուհետև Մելքոնյանը սկսեց իր դասախոսությունը, որը վերաբերում էր Հայկական պետության ողնաշարի՝  հայոց պետականության հիմնախնդրներին:
Նշենք, որ դասընթացին օնլայն  ձևաչափով մասնակցում են Արցախի, Վանաձորի պետական համալսարանների և Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի պատմագետ ուսանողները:

20-ого марта в зале ЕГУ имени Палеанов состоялась церемония открытия пятидневной школы «Школа историков-2017», oрганизатором которой является ОО «Ассоциация историков Армении». Отметим, что студенты, получающие специальность историка в бакалавриате, в магистартуре и в аспирантуре получили возможность в течение этих дней присутствовать на лекциях специалистов.
На церемонии открытия присутствовали директор Института истории НАН РА, академик Ашот Мелконян и исполнительный директор ОО “Ассоциации армянских историков”, замдиректора Института арменоведческих исследований, к.и.н. Мгер Оганнисян.
С приветственным словом выступил М.Оганнисян, который представил цели школы: «Школа имеет цель посредством углубленных курсов развить профессиональные навыки будущих историков, способствовать профессиональному развитию исторической науки вне аудитории. Сегодня потеряли актуальность открытые обсуждения, семинары и встречи со специалистами, и цель ОО АИА – восполнить этот пробел и стать связующим звеном для всех армянских историков. Хочу отметить также, что ОО АИА действует с 2016 года. Официальный сайт АИА – haa.am. Начиная с 2016 года в организации участвует более 90 специалистов, которые верят, что мы можем совместно работать и достичь значительных успехов”.
Он призвал участников быть активнее, проводить обсуждения с преподавателями, говорить о говорить о беспокоящих их проблемах, предлагать решения.
Ашот Мелконян также поприветсвовал участников за активное участие в лекциях. Отметил, что выступал для разных аудиторий, но для онлайн-аудитории выступает впервые. Он отметил, что такие мероприятия очень важны, так как специальность историка имеет важное значение в научно-политическом смысле. Без связей между обществом и историками, без представления и решения идейных проблем невозможно существование нашего народа в этом регионе. Потом Мелконян начал свою лекцию об основных проблемах, связанных с армянской государственностью.
Хотим отметить, что в лекциях участвовали также студенты из Арцахского и Ванадзорского университетов, а также из Иджеванского филиала ЕГУ в процессе онлайн.