Ձախից՝ ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի  փոխտնօրեն, պ.գ.թ.,  Մհեր Հովհաննիսյանը, աջից՝ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանը
Սույն թվականի մարտի 20-ին Երևանի պետական համալսարանի Պալյանների անվան դահլիճում մեկնարկեց Հայաստանի պատմագետների միության կողմից կազմակերպված «Պատմագետների դպրոց 2017» մասնագիտական հնգօրյա դպրոցը: Նշենք, որ պատմագետի կրթությամբ բակալավրի, մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի մասնակիցները այս օրերի ընթացքում հնարավորություն կստանան լսելու  ոլորտի  մասնագետների դասախոսությունները:
Դպրոցի բացմանը ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը և Հայաստանի պատմագետների միության գործադիր տնօրեն, ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը, :
Բացման խոսքով հանդես եկավ Մ. Հովհաննիսյանը, ով խոսեց դպրոցի նպատակների, իրենց առջև դրված խնդիրների մասին: «Դասընթացը նպատակ ունի թիրախային դասախոսությունների միջոցով զարգացնել ապագա պատմագետների մասնագիտական հմտությունները, նպաստել մասնագիտական զարգացմանը՝ լսարանային ձևաչափից և դասախոսական չափանիշներից դուրս: Ցավոք սրտի, այն մշակույթը, որ ժամանակին եղել է սեմինարիների, բաց քննարկումների տեսքով, այսօր գրեթե բացակայում է, և «Հայաստանի պատմագետների  միություն» ՀԿ-ն իր առջև խնդիր դրեց լրացնելու այդ բացը՝ նպատակ ունենալով դառնալ հայ պատմագետների դաշտի միավորիչ կառույց: Պետք է նշեմ, որ «Հայաստանի պատմագետների միություն» ՀԿ-ն գործում է 2016 թվականից: ՀԿ-ն ունի իր պաշտոնական կայքը՝ հaa.am: 2016 թվականից առ այսօր ՀԿ-ին անդամակցում են 90-ից ավելի ոլորտի մասնագետներ, ովքեր հավատում են, որ մենք կարող ենք միասնական աշխատել ու մասնագիտական ոլորտում լուրջ առաջընթաց գրանցել»,-նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Նա նաև հորդորեց մասնակիցներին լինել ակտիվ, կատարել քննարկումեր դասախոսների հետ, բարձրաձայնել իրենց հուզող խնդիրները, առաջարկել լուծումների իրենց տեսլականը:
Աշոտ Մելքոնյանն էլ իր հերթին ողջունեց մասնակիցների դասընթացին իրենց ցուցաբերած հետաքրքրության և մասնակցության համար: Նշեց, որ զանազան ձևաչափերով երլույթներ ունեցել է ուսանողության առջև, բայց հաղորդակցվելու օնլայն  ձևաչափով առաջին անգամ է ելույթ ունենում: Նա բարձր գնահատեց նման հնարավությունը, կարևորեց դասընթացը, քանի որ պատմագետի մասնագիտությունը մեծ նշանակություն ունի գիտաքաղաքական առումով: Առանց հասարակություն և պատմաբաններ փոխադարձ կապի, առանց գաղափարական խնդիրների առաջադրման և լուծման հնարավոր չի աշխարհաքաղաքական այս տարածաշրջանում պատկերացնել հայ ժողովրդի գոյատևման հնարավորությունը: Այնուհետև Մելքոնյանը սկսեց իր դասախոսությունը, որը վերաբերում էր Հայկական պետության ողնաշարի՝  հայոց պետականության հիմնախնդրներին:
Նշենք, որ դասընթացին օնլայն  ձևաչափով մասնակցում են Արցախի, Վանաձորի պետական համալսարանների և Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի պատմագետ ուսանողները:

From the left - Mher Hovhannisyan, from the right - Ashot Melkonyan
“Historians school-2017” organized by the Historians Association of Armenia launched in Palyans Hall of Yerevan State University on March 20, 2017. It should be noted Bachelor's, Master's and PhD students in Historical sciences are given an opportunity to participate and listen to the lectures of the experts of the field.
The event was attended by the director of the Institute of History of NAS RA, academician, Ashot Melkonyan, the executive director of HAA and deputy director of the Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan.
In his opening speech, M. Hovhannisyan spoke about the aims of the school and tasks set before it. “The course aims to develop future historians’ professional skills through targeted lectures, promote professional development outside classroom and academic format. Unfortunately, the culture of seminars and open debates is almost missing nowadays and Historians Association of Armenia” NGO has set a task to fill this gap and aims to become a unifying structure for historians. I must note that HAA has been functioning since 2016. It has its official website հaa.am. NGO has more than 90 members who believe that we can work together and make serious progress in the professional sphere”,-noted M. Hovhannisyan.
He also urged the participants to be active in discussions with professors, raise their concerns and suggest their own vision of solutions.
Ashot Melkonyan, in his turn, greeted those presents. He noted that previously he delivered lectures for students in different formats, and now it is the first time he communicates in online format. He highly appreciated the opportunity, emphasized the importance of the course as the profession of the historian is of great importance in terms of the scientific policy. Without the mutual communication between society and historians, without solving ideological issues it is impossible to imagine the possibility of the survival of the Armenian people in this geopolitical region. Then Melkonyan began to deliver his lecture which concerned the issues of the Armenian statehood.
It should be noted that history students from Artsakh, Vanadzor State Universities, as well as Ijevan Branch of YSU participated in the course online.