Ս.թ. նոյեմբերի 9-ին Երևանի պետական համալսարանի գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Հայաստանի պատմագետների միություն» ՀԿ անդամների առաջին ընդհանուր համագումարը, որին բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր, պ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՊՄ նախագահ Արամ Սիմոնյանը:
Սիմոնյանն անդրանիկ համագումարը հայտարարեց բացված, ողջունեց Հայաստանի պատմագետների միության բոլոր 119 անդամներին, ներկայացրեց համագումարի օրակարգը՝ առաջարկելով մասնակիցներին լինել ավելի գործնական: «Հարգելի՛ գործընկերներ, մեր ուսերին դրվում է ահռելի նշանակության մեծ գործ: Ժամանակակից աշխարհում պատմագետների խոսքը պետք է զերծ լինի սպեկուլացիայից և դառնա ազդեցիկ: Սա լավ հնարավորություն է համախմբել ոլորտի բոլոր մասնագետներին և, բացի տեսական խնդիրներ քննարկելուց, դիտարկել ամենատարբեր տեսակի հարցեր՝ իրենց հետագա պրակտիկ գործունեության հետ կապված: Այսօր՝ ավելի քան երբևէ, պատմագետի, քաղաքագետի, հասարակագետի խոսքը պետք է մեր հասարակությանը: Մենք այս հասարակության առողջացման մասը պետք է կազմենք»,- նշեց Ա. Սիմոնյան՝ առաջարկելով ծանոթանալ համագումարի օրագարգին:

On November 9, 2017 the first congress of "The Historians association of Armenia" NGO was held at YSU Scientific Council hall. The opening speech was delivered by YSU Rector, Doctor in Historical Sciences, Professor, President of HAA, Aram Simonyan.
Simonyan announced the opening of the first congress, welcomed all 119 members of the Association, and presented the agenda, urging the participants to be more active. "Dear colleagues, we have great work to do. In the contemporary world, activities of historians should be free of speculation and influential. This is a good opportunity to bring together professionals of this field and, apart from theoretical issues discuss various issues related to their future activities.
Today, more than ever, our society needs professional historians, political and social scientists. We must be part of the recovery of this society, " said A. Simonyan and suggested to get acquainted with the agenda.