Ս.թ. նոյեմբերի 9-ին Երևանի պետական համալսարանի գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Հայաստանի պատմագետների միություն» ՀԿ անդամների առաջին ընդհանուր համագումարը, որին բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր, պ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՊՄ նախագահ Արամ Սիմոնյանը:
Սիմոնյանն անդրանիկ համագումարը հայտարարեց բացված, ողջունեց Հայաստանի պատմագետների միության բոլոր 119 անդամներին, ներկայացրեց համագումարի օրակարգը՝ առաջարկելով մասնակիցներին լինել ավելի գործնական: «Հարգելի՛ գործընկերներ, մեր ուսերին դրվում է ահռելի նշանակության մեծ գործ: Ժամանակակից աշխարհում պատմագետների խոսքը պետք է զերծ լինի սպեկուլացիայից և դառնա ազդեցիկ: Սա լավ հնարավորություն է համախմբել ոլորտի բոլոր մասնագետներին և, բացի տեսական խնդիրներ քննարկելուց, դիտարկել ամենատարբեր տեսակի հարցեր՝ իրենց հետագա պրակտիկ գործունեության հետ կապված: Այսօր՝ ավելի քան երբևէ, պատմագետի, քաղաքագետի, հասարակագետի խոսքը պետք է մեր հասարակությանը: Մենք այս հասարակության առողջացման մասը պետք է կազմենք»,- նշեց Ա. Սիմոնյան՝ առաջարկելով ծանոթանալ համագումարի օրագարգին:

9-ого ноября 2017г. в зале заседаний Ученого совета ЕГУ состоялся первый общий съезд ОО Ассоциации историков Армении, где с приветственным словом выступил ректор ЕГУ, д.и.н., профессор, председатель ОО АИА Арам Симонян.
Симонян открыл первый съезд, поприветствовал всех 119 членов Ассоциации историков Армении, представил повестку дня, предложив быть более практичными.
“Уважаемые коллеги, мы взяли на свои плечи долю ответсвенности за дело громадного значения. В современном мире слово историка не должно быть “спекулированным”, оно должно быть действенным. Это прекрасная возможность сгруппировать всех специалистов этой сферы, и кроме обсуждения теоретических вопросов, предостается возможность решить много вопросов и в практическом плане. Сегодня больше, чем никогда, общество нуждается в слове историка, политолога, обществоведа. Мы должны способствовать улучшению общества”, отметил А.Симонян.