Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտություների ինստիտուտի «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողները սույն թվականի նոյեմբերի 21-ին հանդիպում-քննարկում ունեցան Ավստրիայից ժամանած սփյուռքահայ իրավագետ, միջազգային իրավունքի մասնագետ, Հայոց ցեղասպանության փորձագետ և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի աշխատակից Գևորգ Հակոբճյանի հետ:
Հակոբճյանն ուսանողների հետ զրուցեց իրենց ավարտական թեզիսների թեմաների ու դրանց արդիականության շուրջ: Տվեց մասնագիտական խորհուրդներ և խոստացավ օգնել ուսանողներին  իր տրամադրության տակ գտնվող թեզիսների լրացուցիչ գրականության ցանկով:
Տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում, ինչպես նաև առիթ ստեղծվեց ուսանողների համար, որպեսզի նրանք ծանոթանան Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և փոխհացուման ուղղությամբ միջազգային ու եվրոպական ատյաններում տարվող աշխատանքներին:

21-ого ноября 2017г. состоялась встреча-обсуждение студентов магистерской программы “Геноцидоведение” Института арменоведческих исследований Ереванского государственного университета с приехавшим из Австрии армянским правоведом, специалистом международного права, экспертом Геноцида армян и работником Oфиса верховного Комиссара ООН по правам человека Геворгом Акобчяном.
Акобчян говорил со студентами о темах магистерских диссертаций и об их актуальности. Он дал им советы и пообещал помочь дополнительным списком литературы, находившимся под его распоряжением.
Участники встречи обменялись мыслями. Им была предоставлена возможность ознакомится с работами, проводимыми в европейских и международных судебных инстанциях о признании Геноцида армян и выплате компенсаций.