Դեկտեմբերի 21-ին Երևանի պետական համալսարանի հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ Բաբկեն Հարությունյանի անվան պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության լաբորատորիայի կողմից գիտահետազոտական աշխատանքների շրջանակներում կազմված Հայոց ցեղասպանության անգլալեզու ատլասի և Հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի կողմից կազմված Օսմաներենի բուհական դասագրքի շնորհանդեսը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀԻ փոխտնօրեն, պ.գ.թ. Մհեր Հովհաննիսյանը: Նա անդրադարձ կատարեց այս ամիսների ընթացքում ատլասի կազմման աշխատանքներին՝ նշելով, որ անխակությունից ի վեր Հայաստանում նման ծավալի և բովանդակության աշխատություններ տպագրվում են առաջին անգամ:
«Ատլասի հրատարակումը ինքնանպատակ չի եղել, և այն եզակի է իր բնույթով: Մեր գլխավոր նպատակը այն է, որ այս կերպ կարողանանք հնարավորություն տալ օտարազգի հետազոտողներին, տարբեր պաշտոնական ատյաններին և, առհասարակ, Հայոց ցեղասպանության խնդրով հետաքրքրվողներին հանգամանալից ուսումնասիրել թեման: Մենք նախատեսում ենք հետագայում ատլասը թարգմանել այլ օտար լեզուներով ևս»,- նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Բաբկեն Հարությունյանի անվան պատմական աշխարհագրության և քարտեզագրության լաբորատորիայի ղեկավար Վարդան Մխիթարյանը խոսեց ատլասի բովանդակային մասի շուրջ: Նշեց, որ ատլասում ներկայացված են Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող տարբեր հարցեր և պատմական իրադարձություններ՝ հայ-թուրքական պատերազմ, Համիդյան կոտորածներ, արևելահայերի կոտորածներ և Մայիսյան հաղթանակներ, Բաքվի հայերի կոտորած, մշակութային եղեռն, Սփյուռքի ձևավորում և այլն: Ատլասում ներառված են նաև պայմանագրեր, փաստաթղթեր և նկարներ: Զուգահեռաբար ներկայացվում է նաև հայերի դերը Օսմանյան կայսրությունում և Ռուսական կայսրությունում: Ատլասի վերջին հատվածում անդրադարձ կա նաև Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ու դատապարտմանը:
Հեղինակը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ատլասի կազմման աշխատանքներին մասնակցել են ԵՊՀ պատմության, աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետների ներկայացուցիչներ, ՀՀԻ աշխատակիցներ, ինչպես նաև օժանդակել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտը: Ատլասի գլխավոր խմբագիրը ԵՊՀ ռեկտոր, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյանն է, իսկ առաջաբանի հեղինակը Ֆրանսիայի Մոնպելեի համալսարանի պրոֆեսոր Ժիրայր Դեդեյանն է:
Հաջորդիվ ներկաների դատին ներկայացվեց Օսմաներենի բուհական դասագիրքը: Մհեր Հովհաննիսյանը խոսեց օսմաներենի և դրա դասավանդման խնդիրների մասին. «Այսօր մեզ համար խիստ կարևոր է օսմաներենի դասավանդումը: Այդ լեզվով գրվել են բազմաթիվ փաստաթղթեր, որոնք վերաբերվում են Հայոց ցեղասպանության խնդրին և մենք նպատակ ունենք հետագա ուսումնասիրությունների համար պատրաստել մասնագետներ, ովքեր կկարողանան օսմաներենով կատարել խորը և համապարփակ փաստաթղթային ուսումնասիրություններ»:
Շնորհանդեսին ելույթներ ունեցան նաև Օսմաներենի բուհական դասագրքի հեղինակային խմբի անդամները՝ ՀՀԻ հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի աշխատակիցներ պ.գ.թ., պրոֆեսոր Ալեքսանդր Սաֆարյանը, բ.գ.թ., դոցենտ Լուսինե Սահակյանը, և բ.գ.թ. Անի Սարգսյանը:
«Նորանկախ Հայաստանում, ԵՊՀ-ում և հատկապես ՀՀԻ-ում հսկայածավալ աշխատանքներ են տարվել օսմաներենի ուսումնասիրության և դասագրքաստեղծ գործունեության ոլորտում: Օսմաներենի դասագրքի կարևորությունը ակնհայտ էր հայաստանյան բուհերում և Սփյուռքի տարբեր համայնքներում: Մինչև այժմ օսմաներենի դասավանդման համար մենք օգտագործել ենք արտասահմանյան տարբեր բուհերի կողմից տպագրված դասագրքեր և ուսումնական ձեռնարկներ: Այս դասագրքում ներկայացրել ենք հայ օսմանագիտության ավանդույթները և պատմությունը»,- նշեց Ալեքսանդր Սաֆարյանը:
Հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի ղեկավար Լուսինե Սահակյանը իր հերթին խոսեց դասագրքի ստեղծման մասին: Նշեց, որ հատկապես մեծ ուշադրություն է դարձվել օսմաներենի դասավանդման մեթոդներին, սկզունքներին, որպեսզի դասագիրքը լինի ավելի հանրամատչելի ուսանողության համար:
«Վստահ եմ, որ դասագիրքը լավ յուրացնելու դեպքում լեզուն սովորած ցանկացած ուսանող կկարողանա կատարել օսմանյան վավերագրերի և փաստաթղթերի ուսումնասիրություն և համապատասխանաբար որակյալ թարգմանություններ»,- նշեց Լ. Սահակյանը:
Օսմաներենի դասագրքի համահեղինակ բ.գ.թ. Անի Սարգսյանը ներկայացրեց գրքի կառուցվածքը: «Դասագիրքը բաղկացած է 32 դասից: Ուսանողը մեկ ուսումնական տարվա ընթացքում կարող է ուսումնասիրել օսմաներենի քերականությունը և ծանոթանալ երկու շրջանի տեքստերին, կկարողանա կատարել թարգմանություններ: Մենք առաջիկայում նախատեսում ենք մեր հաջորդ աշխատանքը նվիրել օսմանյան վավերագրերի և փաստաթղթերի թարգմանության ձեռնարկ ստեղծելուն»,-նշեց նա:
Անի Սարգսյանը նշեց, որ դասագիրքը լայն հետաքրքրություն է առաջացրել Հունաստանի և Թուրքիայի օսմանագետների շրջանում: Նշեց, որ արդեն կա մեկ գրախոսություն Թուրքիայի Ստամբուլի համալսարանի գլխավոր օսմանագետի կողմից, որը շուտով կհրատարակվի Ստամբուլի համալսարանի թերթում:
Ամփոփելով միջոցառումը՝ Մհեր Հովհաննիսյանը իր շնորհակալական խոսքը ուղղեց երկու գրքերի հեղինակային ողջ կազմին:

21-ого декабря в Институте арменоведческих исследований ЕГУ состоялась презентация англоязычного атласа Геноцида армян, составленного лабораторией исторической географии и картографии Армении им. Бабкена Арутюняна в рамках научно-исследовательских работ, и вузовского учебника по османскому языку, составленного отделом армяно-османских отношений.
Открыл мероприятие замминистра ИАИ, к.и.н. Мгер Оганнисян. Говоря о работе над составлением атласа в течение этих месяцев, он отметил, что со дня принятия Декларации о независимости Армении впервые издаются труды такого объема и содержания.
<<Издание атласа не было самоцелью: это единственная в своем роде книга. Наша основная цель – дать возможность иностранным исследователям , разным инстанциям и, в общем, всем интересующимся Геноцидом армян подробно исследовать эту тему. Мы намерены в дальнейшем перевести атлас и на другие языки>>,- отметил М.Оганнисян.
Руководитель лаборатории исторической географии и картографии Армении им. Бабкена Арутюняна Вардан Мхитарян говорил о содержательной стороне атласа. Он отметил, что в атласе представлены разные исторические события, касающиеся Геноцида армян: армяно-турецкая война, гамидские резни, резни восточных армян и майские победы, резня армян в Баку, культурный геноцид, формирование диаспоры и т.д. В атлас включены также договоры, документы и фотографии. Параллельно представляется и роль армян в Османской империи и в Российской империи. В последней части атласа представляется и вопрос о международном признании Геноцида армян и осуждении.
Автор отметил, что в работах составления атласа участвовали представители факультетов истории, геологии и географии ЕГУ, сотрудники ИАИ, музей-институт Геноцида армян, институт стории НАН РА. Главный редактор атласа - ректор ЕГУ, д.и.н., профессор Арам Симонян, а автором ввдения является профессор французского университета Монпелье Жирайр Дедеян.
Далее уже был представлен вузовский учебник по османскому языку. Мгер Оганнисян начал говорить об османском языке и о проблемах преподавания этого языка: <<Сегодня для нас очень важно преподавание османского языка. На этом языке писалось множество документов, касающихся Геноцида армян, и мы поставили перед собой цель подготовить специалистов для дальнейших исследований, которые смогут провести глубокое исследование на османском языке>>.
На презентации выступили также авторы вузовского учебника по османскому языку: сотрудник отдела армяно-османских отношений, к.и.н., профессор Сафарян Александр, к.ф.н., доцент Саакян Лусинэ и к.ф.н. Саргсян Ани.
<<В независимой Армении, в ЕГУ и особенно в ИАИ были предприняты огромные усилия для исследования османского языка и создания книг. Необходимость создания учебника по османскому языку была очевидна в армянских вузах и в разных поселениях Диаспоры. До этого для преподавания османского языка мы использовали разные учебники и учебные пособия, изданные разными иностранными вузами. В этом учебнике мы представили традиции и историю армянского османоведения>>,- отметил Александр Сафарян.
Руководитель отдела армяно-османских отношений Лусинэ Саакян в свою очередь рассказала об истории создания учебника. Она отметила, что обратила внимание на методы преподавания османского языка, на принципы, чтобы учебник был более доступным для студенчества.
<<Я уверена, что при доскональном усвоении книги, любой студент, который выучил язык, может заниматься изучением документов на османском языке и делать качественные переводы>>,- отметила Л.Саакян.
Соавтор учебника, д.ф.н. Ани Саргсян представила структуру книги. <<Учебник состоит из 32 уроков. Студент сможет за год изучить грамматику и ознакомиться с текстами двух периодов, сможет переводить. Наша следующая работа будет посвящена созданию сборника переводов османских документов>>,- отметила она.
Ани Саргсян отметила, что учебник возбудил интерес среди османоведов Греции и Турции. Отметила также, что уже есть одна аннотация от главного османоведа Стамбульского университета, которая будет напечатана в газете Стамбульского университета.