Սփյուռքի հետ գործակցության շրջանակներում ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ստանձնած կարևոր աշխատանքներից մեկը Հայոց պատմության դպրոցական դասագրքերի պատրաստումն է: 2018 թ. մարտի 14-ին մասնագիտական խումբը (ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Արամ Սիմոնյան (խմբի ղեկավար), պ.գ.դ, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյան, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Արտակ Մովսիսյան, պ.գ.դ, պրոֆեսոր Հայրապետ Մարգարյան, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Հայրունի, պ.գ.դ., դոցենտ Արման Եղիազարյան, պ.գ.թ., դոցենտ Հովիկ Գրիգորյան, պ.գ.թ., դոցենտ Մհեր Հովհաննիսյան, Հայոց պատմության ամբիոնի ասիստենտ Գեղամ Բադալյան, բ.գ.թ. Մերի Հովհաննիսյան (սրբագրիչ, խմբագիր), պ.գ.թ. Վարդան Մխիթարյան (քարտեզագիր)) գումարեց իր հերթական նիստը քննարկելու 4-6-րդ դասարանների դասագրքերի լեզվագիտական և մասնագիտական խմբագրման ի հայտ եկած հարցերը: Մասնագիտական խմբի անդամ, ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը հաշվետու խոսքի մեջ նշեց, որ ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանի հետ աշխատանքներ են իրականացնում դիզայներական խմբի ձևավորման համար՝ հավելելով, որ մոտ օրերին պատրաստ կլինեն առանձին դասերի դիզայներական լուծումներ ստացած տարբերակները: Դրանց հաջող լինելու դեպքում ցուցաբերված լուծումները կկիրառվեն նաև բոլոր դասագրքերի վրա: Դիտարկվեցին նաև 7-րդ և 8-րդ դասարանների դասագրքերի հարցը և երկու հեղինակների ներկայացրած դասերի օրինակները խմբի մյուս անդամների կողմից քննության առնելու համար տրվեց երկու ամիս ժամանակ: Այդ ընթացքում նախատեսվում է նաև ավարտին հասցնել նշված դասագրքերի մյուս բաժինները: Զուգահեռաբար քննարկվեցին նաև Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության գործընկերների մշակած առաջարկները, որոնք ի գիտություն ընդունվեցին: Դիտարկվեցին աշխատանքի ընթացքում ի հայտ եկած տեխնիկական, մեթոդաբանական հարցերը, որոնց շուրջ ձևավորվեցին միասնական մոտեցումներ: Հավելենք նաև, որ դասագրքերը ոչ միայն կունենան սփյուռքահայերի համար նախատեսված մասնագիտական կուռ բովանդակություն, այլ նաև դասագրքերի համար նախատեսված արդի դիզայներական լուծումներ, մեթոդական անհրաժեշտ մոտեցումներ, հագեցված կլինեն թեմատիկ քարտեզներով:
Հիշեցնենք, որ ծրագրի գաղափարը սկիզբ առավ 2013 թ., երբ Բեյրութում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը, ծանոթանալով տեղի հայկական դպրոցներում Հայոց պատմության դասավանդման խնդիրներին, Համազգայինի Վահե Սեթյան հրատարակչության տնօրեն Հակոբ Հավաթյանի հետ քննարկել էր դասագրքերի ստեղծման հնարավորության հարցը: Արդյունքում երկու կառույցների ղեկավար կազմերի վերջնական համաձայնության գալուց հետո՝ 2014 թ. ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի գլխավորած մասնագիտական խումբը սկսեց իրականացնել դասագրքաստեղծ աշխատանք: Հատկանշական է ընդգծել, որ հայրենի պատմագետները աշխատանքները իրականացնում են առանց որևէ ֆինանսական ակնկալիքների, իսկ Լիբանանում դասագրքերը հրատարակելու պատրաստակամությունն էլ իր վրա վերցրեց Համազգային միությունը:  Իրականացվում է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հետ համատեղ: Աշխատանքների շրջանակներում մասնագիտական խմբի մի շարք անդամներ, այցելելով Լիբանանի հայկական դպրոցներ, մասնագիտական քննարկումներ և դասալսումներ անցկացրեցին տեղի հայկական դպրոցներում

One of the important activities initiated by YSU Institute for Armenian Studies in the framework of cooperation with the Diaspora is the preparation of Armenian history textbooks for schools.
On March 14, 2018, the professional group (NAS RA Associate member, Doctor of History, Professor Aram Simonyan (Head of the group), Doctor of History, Professor Edik Minasyan, Doctor of History, Professor Artak Movsisyan, Doctor of History, Professor Hayrapet Margaryan, Doctor of History, Professor Ashot Hayruni, Doctor of History, Associate Professor Arman Yeghiazaryan,  Candidate of History, Associate Professor Hovik Grigoryan,  Candidate of History, Associate Professor Mher Hovhannisyan, Assistant of the Chair of the History of Armenia Gegham Badalyan, PhD Meri Hovhannisyan (proofreader, editor), Candidate of History Vardan Mkhitaryan (cartograph)), convened its regular session to discuss the issues of linguistic and professional editing of the textbooks  for the 4-6th grades.
Member of the professional group, IAS Deputy Director Mher Hovhannisyan noted in his report that he is working with the director of YSU publishing house Karen Grigoryan to form a design group and added that in the upcoming days, the versions of design of separate courses will be ready. If successful, the solutions will be also applied to all textbooks.
The issue of the textbooks of 7th and 8th grades was also reviewed. Two months were given to the other members of the group for examining the samples of the courses presented by two authors. Meanwhile, the other sections of the textbooks are also expected to be completed.
At the same time the suggestions elaborated with Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society were discussed. The technical and methodological issues were reviewed and the joint approaches were formulated. It should be noted, that the textbooks will not only have professional content for Diaspora Armenians, but also contemporary design, methodological approaches, and be full of thematic maps.
The idea of the project began in 2013 when Deputy Director of IAS Mher Hovhannisyan, who was in Beirut on a business trip. He got acquainted with the issues of teaching Armenian history at local Armenian schools and discussed the possibility of compiling textbooks with the director of Vahe Setian Publishing House of Hamazkayin, Hagop Havatian.
After reaching a final agreement, the professional group led by YSU Rector Aram Simonyan began the creation of textbooks. It is noteworthy that native historians carry out their activities without any financial expectations, and Hamazkayin expressed willingness to publish textbooks in Lebanon. It is implemented jointly with YSU Faculty of History. Within the framework of these activities, some of the members of the professional group visited Armenian schools in Lebanon, conducted professional discussions and lectures at local Armenian schools.