ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի պատվիրակությունը ապրիլի 21-28-ը աշխատանքային այցով գտնվում է Լիբանանի Բեյրութ քաղաքում: Պատվիրակությունը կազմված է ՀՀԻ «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի հինգ մագիստրանտներից և ՀՀԻ հետ գործակցող ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի երկու ուսանողներից: Պատվիրակությանն է միացել նաև Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստովի «Դոնի հայ երիտասարդների միության» ղեկավար Գևորգ Գրիգորյանը՝ նպատակ ունենալով գործակցային կապեր հաստատել Լիբանանի հայ երիտասարդական կառույցների հետ:
Մեկշաբաթյա գործուղման ընթացքում համալսարանականները տարբեր հանդիպումների և այցելությունների ընթացքում շփվելու են հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի մագիստրանտները դասավանդելու են Հայոց Ցեղասպանության պատմության և Հայ դատի մասին տեղի Հայ ավետարանական կենտրոնական բարձրագույն վարժարանում, Ազգային միացյալ վարժարանում և Մեսրոպյան վարժարանում, իսկ լրագրողները փորձառություն են անցնելու Լիբանանում՝ այսպիսով անցնելով մասնագիտական միջազգային պրակտիկա:
Այցելության առաջին օրը՝ ապրիլի 21-ին, պատվիրակությունը ներկա գտնվեց Բեյրութի Սուրբ Ջոզեֆի եկեղեցում (St. Joseph) Հայոց Ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին ընդառաջ կազմակերպված համերգին:
Երկրորդ օրը պատվիրակության անդամները այցելեցին Զմմառի միաբանություն և Այնճար: Զմմառում պատվիրակության անդամները ծանոթացան 1810 թվականից Զմառում իրականացվող գինեգործության պատմությանը, գինիների տեսակներին և պատրաստման պայմաններին, եղան տեղի թանգարանում, գրադարանում, ընթերցասրահում: Այնճարում քաղաքապետ Վազգեն Խոշյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեց հայրենիքի և Այնճարի պատանիների, երիտասարդների միջև կապն ամրապնդելու հարցը: Հանդիպումից հետո ուսանողները այցելեցին նաև Այնճարի հայ ավետարանական եկեղեցի, դպրոց, ինչպես նաև շրջեցին Այնճարի բերդի տարածքում:
Պատվիրակության անդամ ցեղասպանագետները ապրիլի 23-ին դասավանդման առաջին փորձը ունեցան Հայ ավետարանական կենտրոնական բարձրագույն վարժարանում: Դասավանդման համար տարիքային խումբ էր ընտրված 9-րդ, 10-րդ, 11-րդ դասարանները: Այցը Հայ Ավետարանական կենտրոնական բարձրագույն վարժարան պայմանավորված էր ոչ միայն դասվանդումներով, այլև պայմանագրի կնքմամբ: Ստորագրման փոխանցվեց համագործակցության պայմանագիրը, որը ենթադրում է համագործակցություն իրականացնել կրթամշակութային հարթակում:
Այնուհետև խումբը Անթիլիասի մայրավանքում ներկա գտնվեց Հայոց Ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը: Դպրեվանքի տեսուչ Հայր Պողոսի հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Դպրեվանքը, մինչ այդ համագործակցության պայմանագիր ունենալով Երևանի պետական համալսարանի հետ, այս հանդիպման ընթացքում թարմացրեց համագործակցությունը: Քննարկման ընթացքում նախանշվեցին գործակցային մի շարք խնդիրներ ու լուծման հնարավոր կետեր:
Նույն օրը այցելութուն եղավ նաև «Զարթոնք» օրաթերթի խմբագրություն, որտեղ խմբագիր Սևակ Հակոբյանի հետ քննարկվեցին համագործակցության մի շարք ծրագրեր:

Делегация Института арменоведческих исследований ЕГУ с 21-28 апреля будет в ливанском городе Бейрут. В состав делегации входит 5 магистрантов магистерской программы “Геноцидоведение” и 2 студента с факультета журналистики ЕГУ, которые сотрудничат с ИАИ. К делегации присоединится также руководитель «Донского союза армянской молодежи» Российской Федерации Ростова-на-Дону Геворг Григорян, который преследует цель сотрудничать с молодежными организациями Ливана.
В течение недельной командировки студенты во время разных встреч и визитов будут общаться с представителями армянской общины, магистранты МП “Геноцидоведение” будут преподавать историю Геноцида армян и “Ай дат” (признание миром Геноцида армян) в Армянской евангелистской центральной высшей школе, в Национальном объединенном училище и в Месропском училище, а журналисты усовершенствуются в Ливане, таким образом проходя международную практику.
В первый день посещения, 21-ого апреля, делегация приняла участие в мероприятии, посвященном 103-летию Геноцида армян в церкви Св. Иосифа в Бейруте.
Во второй день члены делегации посетили Зммарский монастырь и Анджар. В Зммаре участники ознакомились с историей виноделия, которое осуществляется в Зммаре с 1810 года, с сортами вин и с условиями приготовления вина; а также были в местном музее, в библиотеке, в читальном зале. В Анджаре во время встречи с мэром Вазгеном Хошяном обсудился вопрос укрепления связей между молодежью Анджара и родины. После встречи участники посетили и армянскую евангелистскую церковь в Анджаре, школу, а также прошлись по терротории крепости.
23-его апреля геноцидоведы впервые преподавали в в высшем армянском центральном училище. Преподавали они в 9-ом, 10-ом и 11-ом классах. Посещение высшего армянского центрального училища преследовало еще одну цель наряду с преподаванием - подписание договора. Был подписан договор о сотрудничестве , которое представляет собой сотрудничество в культурно-образовательной сфере.
Затем группа в храме Анталии приняла участие в мероприятии, посвященном 103-летию Геноцида армян. Во время встречи с управляющим Дпреванка отцом Погосом Дпреванк Киликийского Католикосата ААЦ возобновила договор с Ереванским государственным университетом. Во время обсуждения был отмечен ряд деловых проблем и и возможные пути решения.
В тот же день состоялось посещение редакции ежедневной газеты «Зартонк», где с редактором Севаком Акопяном обсудили программы, предусмотренные провести в рамках сотрудничества.