ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի պատվիրակությունը ապրիլի 21-28-ը աշխատանքային այցով գտնվում է Լիբանանի Բեյրութ քաղաքում: Պատվիրակությունը կազմված է ՀՀԻ «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի հինգ մագիստրանտներից և ՀՀԻ հետ գործակցող ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի երկու ուսանողներից: Պատվիրակությանն է միացել նաև Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստովի «Դոնի հայ երիտասարդների միության» ղեկավար Գևորգ Գրիգորյանը՝ նպատակ ունենալով գործակցային կապեր հաստատել Լիբանանի հայ երիտասարդական կառույցների հետ:
Մեկշաբաթյա գործուղման ընթացքում համալսարանականները տարբեր հանդիպումների և այցելությունների ընթացքում շփվելու են հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի մագիստրանտները դասավանդելու են Հայոց Ցեղասպանության պատմության և Հայ դատի մասին տեղի Հայ ավետարանական կենտրոնական բարձրագույն վարժարանում, Ազգային միացյալ վարժարանում և Մեսրոպյան վարժարանում, իսկ լրագրողները փորձառություն են անցնելու Լիբանանում՝ այսպիսով անցնելով մասնագիտական միջազգային պրակտիկա:
Այցելության առաջին օրը՝ ապրիլի 21-ին, պատվիրակությունը ներկա գտնվեց Բեյրութի Սուրբ Ջոզեֆի եկեղեցում (St. Joseph) Հայոց Ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին ընդառաջ կազմակերպված համերգին:
Երկրորդ օրը պատվիրակության անդամները այցելեցին Զմմառի միաբանություն և Այնճար: Զմմառում պատվիրակության անդամները ծանոթացան 1810 թվականից Զմառում իրականացվող գինեգործության պատմությանը, գինիների տեսակներին և պատրաստման պայմաններին, եղան տեղի թանգարանում, գրադարանում, ընթերցասրահում: Այնճարում քաղաքապետ Վազգեն Խոշյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեց հայրենիքի և Այնճարի պատանիների, երիտասարդների միջև կապն ամրապնդելու հարցը: Հանդիպումից հետո ուսանողները այցելեցին նաև Այնճարի հայ ավետարանական եկեղեցի, դպրոց, ինչպես նաև շրջեցին Այնճարի բերդի տարածքում:
Պատվիրակության անդամ ցեղասպանագետները ապրիլի 23-ին դասավանդման առաջին փորձը ունեցան Հայ ավետարանական կենտրոնական բարձրագույն վարժարանում: Դասավանդման համար տարիքային խումբ էր ընտրված 9-րդ, 10-րդ, 11-րդ դասարանները: Այցը Հայ Ավետարանական կենտրոնական բարձրագույն վարժարան պայմանավորված էր ոչ միայն դասվանդումներով, այլև պայմանագրի կնքմամբ: Ստորագրման փոխանցվեց համագործակցության պայմանագիրը, որը ենթադրում է համագործակցություն իրականացնել կրթամշակութային հարթակում:
Այնուհետև խումբը Անթիլիասի մայրավանքում ներկա գտնվեց Հայոց Ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառմանը: Դպրեվանքի տեսուչ Հայր Պողոսի հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Դպրեվանքը, մինչ այդ համագործակցության պայմանագիր ունենալով Երևանի պետական համալսարանի հետ, այս հանդիպման ընթացքում թարմացրեց համագործակցությունը: Քննարկման ընթացքում նախանշվեցին գործակցային մի շարք խնդիրներ ու լուծման հնարավոր կետեր:
Նույն օրը այցելութուն եղավ նաև «Զարթոնք» օրաթերթի խմբագրություն, որտեղ խմբագիր Սևակ Հակոբյանի հետ քննարկվեցին համագործակցության մի շարք ծրագրեր:

The delegation of YSU Institute for Armenian Studies is now on business trip in Beirut, Lebanon on April 21-28. The delegation is composed of five students from the IAS Master’s program “Genocide Studies” and two students from YSU Faculty of Journalism. Gevorg Grigoryan, head of the "Armenian Youth Union of Rostov-on-Don” also joined the delegation with the aim of establish partnerships with Armenian youth organizations in Lebanon.
On the very first day of the visit, on April 21, the delegation was present at a concert dedicated to the 103rd anniversary of the Armenian Genocide which took place at St. Joseph's Church in Beirut.
On the second day, the representatives of the delegation visited the Patriarchal Congregation of Bzommar and Anjar. They got acquainted with the history of winemaking, the types of wines and the conditions of their preparation, visited the local museum, the library, in the reading hall. At the meeting with the Mayor of Anjar, Vazgen Khoshyan they discussed the issue of strengthening the ties between the youth of the Homeland and Anjar. After the meeting the students visited the Armenian Evangelical Church of Anjar, the school, as well as toured the Anjar fortress.
On April 23, the students of the program Genocide Studies had their first experience of teaching at the Armenian Evangelical Central High School. They taught the students of the 9th, 10th and 11th grade. Visit to the High School was also marked by the conclusion of a partnership agreement. It implied the implementation of co-operation on the educational and cultural platform.
The group then attended the event dedicated to the 103rd anniversary of the Armenian Genocide at Mother Cathedral in Antelias. The partnership agreement previously signed between the seminary of Armenian Church Catholicosate of Cilicia and Yerevan State University was renewed during the meeting with the dean of the seminary Father Poghos. A number of collaborative issues and possible points of solution were outlined during the discussion.
On the same day, the delegation visited the editorial of "Zartonk" daily and a number of cooperation programs were discussed with the Editor-in-Chief, Sevag Hagopian.