ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը, շարունակելով խորացնել Հայկական սփյուռքի հետ գործակցային կապերը, փորձում է մյուս կողմից արդեն հաստատված հարաբերությունները առավել գործնական դաշտ բերել: Այս հարցում ՀՀԻ ռուսահայ համայնքային կառույցների կողքին իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում Ռուսաստանի հայերի միության Մոսկվայի հայկական բաժանմունքը:
Արդեն երկու տարի է ՌՀՄ Մոսկվայի հայկական բաժանմունքի հետ սերտ հարաբերություններ են հաստատվել: Տեղին է, սակայն, նշել, որ Ռուսաստանի հայերի միության պես մեծ աշխարհագրություն ունեցող կառույցի մասով նման կապերը մեծ թիվ չեն կազմում: Մոսկվայի հայկական բաժանմունքի հետ այդօրինակ հարաբերությունները սկսեցին ՌՀՄ ՄՀԲ գործադիր մարմնի ղեկավար Շահեն Պետրոսյանի 2016 թ. ՀՀԻ այցելության ժամանակ: Այս կարճ ժամանակահատվածում համայնքային կառույցը, առանց բացառության, թիկունք հանդիսացավ ՀՀԻ համար Մոսկվայի շրջանում նախանշած հետազոտական և գործակցային ծրագրերի իրականացման գործում: Վերջերս ՀՀԻ գիտական ներուժը հանդես եղավ գործընկեր համայնքային կառույցի ապրիլի 24-ին Մոսկվայում ձեռնարկած միջոցառումների շրջանակում անհրաժեշտ մասնագիտական խորհրդատվությամբ: Իր հերթին Պետրոսյանի գլխավորությամբ համայնքային կառույցը արդեն հասցրել է նաև իր աջակից լուման ունենալ հայրենիքում ցեղասպանագետների պատրաստման կարևոր գործում՝ ստանձնելով մեկ ուսանողի ուսման վճարի տարեկան փոխհատուցումը: Այս նախաձեռնությունը շարունակական է և օրինակելի, քանի որ այսօր ոչ դասական Սփյուռքի շրջանում հազվադեպ կարելի է հանդիպել համայնքային կառույցների, որոնք ներգրավված են ոչ միայն հայրենիքում հայագիտության զարգացմանը նպաստելու գործին, այլ նաև մտահոգ լինելով իրենց համայնքներում հայապահպանության հարցերով փորձում են իրենց հնարավորության սահմաններում հայրենի գիտական ներուժը ներգրավել այդ հարցերի լուծման համար:
Այս գործակցությունը,անկասկած, դեռ զարգանալու միտում ունի, որը հուսանք խթան պետք է հանդիսանա Ռուսաստանի հայահոծ համայնքների հայկական հասարակական, մշակութային այլ կառույցների և ՀՀԻ միջև նոր հարաբերությունների հաստատման մասով: Դոնի Ռոստովի Նոր Նախիջևան հայկական համայնքի, ՌՀՄ Մոսկվայի հայկական բաժանմունքի և Սոչի քաղաքի կառույցների կողքին նոր ու վստահելի գործընկերների առկայությունը միմիայն բերելու է հայանպաստ նախագծերի իրագործում, որոնք այսօր շատ պահանջված են ոչ միայն Ռուսաստանի, այլ նաև ԱՊՀ այլ երկրների հայկական համայնքներում:
Հիշեցնենք, որ ՀՀԻ-ին արդեն հասցրել է մասնակից լինել համայնքի հայապահպանման ու ազգային հիմնախնդիրների ռուսական դաշտում ներկայացման հարցերին:

Институт арменоведческих исследований ЕГУ, продолжая углублять сотруднические связи с армянской диаспорой, с другой стороны пытается уже устойчивые взаимоотношения перенести на практический уровень. В этом вопросе рядом с армяно-русской общинной организацией свое должное место занимает Московское городское отделение Союза армян России.
Вот уже два года, что с Московским городским отделением САР установились тесные взаимоотношения. Однако следует отметить, что для такой многомасштабной организации, как Союз армян России, эти связи не в столь широких масштабах проявляются. Отношения с Московским городским отделением начались с визита в ИАИ руководителя исполнительного органа МГО САР Шагена Петросяна в 2016г. За это короткое время общинная организация, без исключения, оказала огромную помощь для осуществления намеченных исследовательских и сотруднических программ.
Недавно научный состав ИАИ в рамках организованных 24-ого апреля общинной организацией мероприятий в Москве провел необходимую профессиональную консультацию. Общинная организация под руководством Петросяна уже успела в свою очередь внести свою лепту для подготовки геноцидоведов на родине, оплачивая за обучение одного студента. Эта инициатива будет иметь продолжительный успех, так как в диаспоре редко можно встретить такие общинные организации, которые не только способствуют развитию арменоведения на родине, но и, будучи озадаченными сохранением армянской идентичности в своих общинах, пытаются вовлечь в этот процесс и научный потенциал родины для решения этих задач.
Это сотрудничество, безусловно, имеет тенденции развития, что, надеемся, станет стимулом для утверждения взаимоотношений между армянскими общественными, культурными и др. организациями с ИАИ. Наличие рядом с Ново-Нахичеванской-на-Дону армянской общиной, с Московским городским отделением САР и с организациями города Сочи нового и доверенного партнера способствует осуществлению арменофильских программ, которые сейчас очень востребованы не только в России, но и в других армянских общинах стран СНГ.
Напомним, что ИАИ уже успел принять участие в представлении русскому обществу основных вопросов, касающихся сохранения армянской идентичности в общине.