Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի նիստերի դահլիճում 2018 թվականի մայիսի 17-ին տեղի ունեցավ Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության կողմից Հայաստանի գլխավոր ձեռագրապահոցին 14-20-րդ դարերի 27 արժեքավոր ձեռագրերի (Ծիսական գրքեր, Ժողովածուներ, Սաղմոսարան, Գանձարան, Ավետարան և այլն) նվիրաբերության հանդիսավոր արարողությունը:
Նշենք, որ նվիրատվության արարողությունը տեղի ունեցավ Համազգայինի 90-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը: Տնօրենը նշեց, որ Մատենադարանը վերջին 15 տարվաընթացքում արժեքավոր ձեռագրերի նմանօրինակ խոշոր նվիրատվություն չէրստացել: Վահան Տեր-Ղևոնդյանը նշեց նաև, որ արժեքավոր ձեռագրերի հայրենադարձությունը նշանակալի իրադարձություն է հայ հասարակության և, առհասարակ, յուրաքանչյուր հայի համար:
Ձեռագրերի հավաքածուի մասին միջոցառման մասնակիցներին ընդհանուր ևամփոփ տեղեկություններ տրամադրեց Մատենադարանի գլխավոր ավանդապահ, պ.գ.դ. Գևորգ Տեր-Վարդանյանը:
Ելույթով հանդես եկավ նաև Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության ներկայացուցիչ Վիգեն Թուֆենկճյանը: Նա  նշեց, որ անտիպ ձեռագրերը վերջապես հանգրվանեցին իրենց համար նախատեսված ամենաճիշտ և ամենաապահով տեղում:
Միջոցառման ավարտին Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը Համազգային հայ կրթական և մշակութային միությանը հանձնեց շնորհակալագիր և Կիլիկիայում 1173 թվականին գրված Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» ձեռագրի արծաթակազմ կրկնօրինակը:

17 мая 2018 года в зале заседаний Матенадарана им. Месропа Маштоца состоялась торжественная церемония преподнесения Армянским общенациональным образовательным и культурным союзом 27 ценных рукописей 14-20вв. (Обрядовые книги, Сборники, Псалтырь, Сокровищница, Евангелие и т.д.) главному хранилищу рукописей Армении.
Отметим, что церемония преподнесения состоялась в рамках юбилейных мероприятий к 90-летию “Амазгаин”-а .
На мероприятии с приветственным словом выступил директор Матенадарана Ваан Тер-Гевондян. Директор отметил, что за последние 15 лет Матенадаран еще ни разу не получил в дар такого количества ценных рукописей.
О коллекции рукописей общую и краткую информацию участникам дал главный хранитель Матенадарана, д.и.н. Геворг Тер-Варданян.
Выступил также представитель Армянского общенационального образовательного и культурного союза Виген Туфенкчян. Он отметил, что непечатные рукописи наконец-то нашли себе пристанище в самом правильном и надежном месте.
В конце мероприятия директор Матенадарана Ваан Тер-Гевондян Армянскому общенациональному образовательному и культурному союзу вручил благодарность и копию написанной в 1173г. в Киликии книги “Скорбных песнопений” Григора Нарекаци в серебряном переплете.