Արդեն երեք տարի է, ինչ ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը արդյունավետորեն աշխատում է Մոսկվայում գործակցային ծրագրերը ընդլայնելու ուղղությամբ: 2016 թ. ՀՀԻ-ին հաջողվեց կապ հաստատել և գործակցության համաձայնագիր ստորագրել  Մոսկվայի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի սփյուռքների պատմության լաբորատորիայի հետ:
2017 թ. կնքված հայ-ռուսական միջպետական պայմանագրերի շրջանակում ՀՀԻ-ին հնարավորություն ընձեռվեց իրականացնելու միջազգային երկու ծրագիր, որոնք իրականացվում են Դոնի Ռոստովի և Մոսկվայի հայկական համայնքների հետ:
ՀՀԻ ներկայացուցիչներից հայ-ռուսական հետազոտական միջազգային ծրագրերում ընդգրկվեցին ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը և նույն ինստիտուտի Սփյուռքագիտական հետազոտությունների բաժնի վարիչ, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի սփյուռքագիտության ամբիոնի վարիչ Արման Եղիազարյանը:
Նոյեմբերի 4-11-ը Մհեր Հովհաննիսյանն ու Արման Եղիազարյանը հրավիրված էին մասնակցելու Մոսկվայի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի սփյուռքների պատմություն լաբորատորիայի նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Հայ սփյուռքի ձևավորման առանձնահատկությունները Ռուսաստանում և Մոսկվայում» խորագրով գիտագործնական կլոր սեղան-քննարկմանը: Լաբորատորիայի կողմից կազմակերպված քննարկմանը ԵՊՀ ներկայացուցիչները հանդես են եկել մեկական զեկույցով, իսկ հաջորդիվ՝ նաև դասախոսություններով։ Հավելենք, որ հայ-ռուսական հետազոտական միջազգային ծրագրերից մեկի համաղեկավարներ են Արման Եղիազարյանն ու մոսկովյան լաբորատորիայի ղեկավար Օկսանա Սոլոպովան։
«Մեր զեկուցումները նվիրված էին, անշուշտ, համայնքային խնդիրներին։ Ընդգրկված լինելով Դոնի Ռոստովի հայ համայնքի ժամանակակից զարգացումները հետազոտող հայ-ռուսական հետազոտական միջազգային խմբի կազմում՝ զեկույցում ներկայացրել եմ Դոնի Ռոստովի ու Լիբանանի հայկական համայնքների ինքնության և ինստիտուտների համեմատական վերլուծությունը: Շատ եմ կարևորում ոչ միայն Մոսկվայի հայկական համայնքային կառույցների, այդ թվում՝ նաև տեղի գիտակրթական կառույցների, նաև Մոսկվայի պետական համալսարանի հետ մեր համագործակցությունը։ Սկսած 2016 թվականից՝ նմանօրինակ համատեղ ծրագրեր ենք իրականացնում և աշխատում դրանք ավելի ընդգրկուն դարձնելու ուղղությամբ»,− ասաց Մ. Հովհաննիսյանը։
Արման Եղիազարյանը նույն քննարկման ժամանակ հանդես է եկել Հայ սփյուռքի պատմության պարբերացման հարցերի շուրջ զեկուցմամբ:
Մոսկվայի պետական համալսարանում Մհեր Հովհաննիսյանն ու Արման Եղիազարյանը հանդես են եկել բաց դասախոսություններով, որոնք նվիրված են եղել Հայաստանում պատմագիտության ժամանակակից փուլում տեղ գտած զարգացումներին ու Հայոց պատմության միջնադարն ընդգրկող պատմական իրողություններին:
Մ. Հովհաննիսյանը Ռուսական պետական հումանիտար համալսարանի Հոլոքոստի և ցեղասպանությունների պատմության կենտրոնի վերլուծաբան Արմինե Անտոնյանի հրավերով հանդես է եկել տեղի ուսանողության համար «Հայոց ցեղասպանություն. պատճառներ և հետևանքներ» խորագիրը կրող դասախոսությամբ:
«Արդեն երկրորդ անգամ է, որ Մոսկվայի Հայորդյաց տան շրջանակներում հանդիպում եմ տեղի սաների մի խումբ ծնողների հետ և քննարկում հայեցի դաստիարակության, հայապահպանության տարաբնույթ հարցեր: Այս ձևաչափին ինձ ծանոթացրեց իմ լավ բարեկամ, համալսարանական, այժմ մոսկվայաբնակ Աշոտ Ավետիսյանը, ով կրկին նման հնարավորություն ստեղծեց, որին արդեն մասնակցեցինք Արման Եղիազարյանի հետ: Մոսկվա կատարած այցի շրջանակում հյուրընկալվեցինք նաև «Դեպի Արարատ» կազմակերպության գրասենյակում։ Տեղի երիտասարդական միավորման ներկայացուցիչների համար հայոց պատմության թեմատիկ հարցերի շուրջ դասախոսություններ կարդացինք»,− ավելացրեց Մ. Հովհաննիսյանը։
Դասախոսությունների շարքն ամփոփվեց «Մոսկվայի հայ երիտասարդության ասոցիացիայի» կազմակերպած «Աշխարհի հայկական սփյուռքը. տեսականից դեպի գործնական» խորագիրը կրող գիտագործնական բաց քննարկում-հանդիպմամբ: «Հանդիպումը կարևոր էր այնքանով, որ այն ծավալվեց ոչ թե տեսական, գիտական հարցերի շուրջ, այլ՝ գործնական, որոնք ամեն օր լուծում են պահանջում»,− ընդգծեց Մհեր Հովհաննիսյանը:
Մհեր Հովհաննիսյանը նաև հանդիպումներ է ունեցել համայնքային կառույցների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ: «Երեք-չորս հանդիպումների արդյունքում տարբեր ուղղվածության համագործակցության նոր ծրագրերի տեսլականներ արձանագրեցինք»,−նշեց նա:
Համայնքային այդ կառույցների թվում էր «Ռուսաստանի հայերի միության» Մոսկվայի քաղաքային բաժանմունքը:
«Անշուշտ, կարևորում ենք գործակցությունը Մոսկվայի համայնքային բոլոր կառույցների հետ, որոնք, սակայն, պետք է հաստատուն լինեն՝ հենված փոխգործակցության սկզբունքների հիման վրա: «Ռուսաստանի հայերի միության» Մոսկվայի քաղաքային բաժանմունքի գործադիր խորհուրդը նման կառույցներից մեկն է: Շահեն Պետրոսյանի ղեկավարած կառույցի հետ երկու տարի է, ինչ համագործակցում ենք, և կարծում եմ փոխգործակցությունը մեր հարաբերությունների հիմքում տեսականից գործնական բնույթ է ստացել: Այս այցելության ժամանակ Շ. Պետրոսյանի հետ հանդիպման ընթացքում նոր ծրագրերի շուրջ ենք զրուցել»:
Մհեր Հովհաննիսյանը արձանագրում է, որ համայնքային այս կառույցի շենքում նոր փոփոխություններ են տեղի ունեցել: «Ուրախությամբ արձանագրեցի, որ այնտեղ լոֆթի ձևաչափով ժամանակակից, բավականին մեծ ու հետաքրքիր կենտրոն է բացվել, որը կնպաստի հայ և օտարազգի երիտասարդության միջմշակութային կապերի ամրապնդմանը»:
Կենտրոնի տնօրեն Արմինա Մամիկոնյանի հետ դիտարկվել են հնարավոր համագործակցության հարցեր: «Արմինա Մամիկոնյանի հետ քննարկման ժամանակ որոշվեց, որ այդ կառույցում ԵՊՀ-ն ներկայացուցչական սենյակ կամ հարթակ կունենա, որտեղ կտեղադրվի համալսարանի հրատարակություններից և ներկայացուցչական հրապարակումներից բաղկացած հավաքածու՝ այդպիսով հնարավորություն տալով տեղի երիտասարդներին ծանոթանալու մայր բուհին»: Կառույցի ղեկավարի հետ քննարկման ժամանակ ձեռք բերվեց նաև նախնական պայմանավորվածություն՝ կապված հեռաուսուցման ծրագրերի հետ: «Պայմանավորվեցինք, որ Մոսկվայում կազմակերպվելիք հեռաուսուցման ծրագրերի քննական փուլը կիրականացվի կառույցի տրամադրած սենյակներում»:
Մ. Հովհաննիսյանը հանդիպել է նաև Մոսկվայի հայկական թանգարանի տնօրեն Արսեն Ալեքսանյանի հետ։  Քննարկվել են ինչպես ԵՊՀ ՀՀԻ մասնագետների՝ թանգարանի վիրտուալ հարթակում հոդվածներ տպագրելու հեռանկարները, այնպես էլ տեղում հայապահպանությանը նպաստող ծրագրերի համատեղ իրականացման հարցերը։
«Կարևոր և փոխճանաչելի էին այցելության վերջին օրը «Տպարան» ընկերության տնօրեն Արմեն Հովհաննիսյանի, «Ժամ» պարբերականի գլխավոր խմբագիր Աննա Գիվարգիզյանի, խմբագրի տեղակալ Վլադիմիր Պետունցի հետ հանդիպումները: Քննարկվեցին համագործակցության հնարավորությունները»,− ամփոփելով մոսկովյան այցի բանակցային մասը՝ նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
«Հույս ունենք, որ նմանօրինակ հանդիպումների շնորհիվ Մոսկվայի հայ համայնքի և գիտակրթական կառույցների հետ հարաբերություններն ավելի են խորանալու և ընդլայնվելու՝  թղթային, տեսական մակարդակից անցնելով գործնական քայլերի: Մոսկվայի հայկական համայնքը շատ մեծ է, և հայապահպանության ուղղությամբ այստեղ շատ աշխատանք կա անելու»,− հարցազրույցի վերջում ասաց ԵՊՀ ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը։

For the past three years, YSU Institute for Armenian Studies has been working effectively to expand cooperation programs in Moscow. In 2016, IAS signed an agreement with Department of History of Diasporas of the Faculty of History of Moscow State University.
Within the frameworks of the signed Armenian-Russian interstate agreements in 2017, IAS has been given an opportunity to implement two international programs with Rostov-on-Don and the Armenian communities of Moscow.
The Deputy Director of YSU IAS and the head of the Department of Diaspora Studies of IAS, head of the chair of Diaspora Studies of YSU Faculty of History Arman Yeghiazaryan were involved in Armenian-Russian international research programs.
From November 4 to November 11, Mher Hovhannisyan and Arman Yeghiazaryan were invited to take part in the round-table discussion on “Peculiarities of the Formation of the Armenian Diaspora in Russia and Moscow” organized on the initiative of Department of History of Diasporas of the Faculty of History of Moscow State University. During the discussion, each of the YSU representatives delivered a report and a lecture. It should be noted that Arman Yeghiazaryan and the head of Moscow laboratory Oksana Solopova are co-leaders of one of the Armenian-Russian international research programs.
“Our reports were dedicated to community issues. Being involved in the Armenian-Russian international research group, which studies the contemporary developments of the Armenian Community of Rostov-on-Don, I presented a comparative analysis of identity and institutions of Armenian communities in Rostov-on-Don and in Lebanon. I attach great importance to our cooperation with the Armenian community structures of Moscow, with the local scientific educational institutions, as well as with the Moscow State University. Since 2016, we have been implementing joint programs and we are currently working on expanding this cooperation”, said Mher Hovhannisyan.
During the same discussion, Arman Yeghiazaryan delivered a report on the issues of periodization of the history of the Armenian Diaspora.
Mher Hovhannisyan and Arman Yeghiazaryan delivered open lectures on the developments of the contemporary history of Armenia and the historical realities of the Middle Ages of the Armenian history at Moscow State University.
By the invitation of Armine Antonyan, the analyst at the Russian State University for Humanities, the Center for Holocaust and Genocide History, Mher Hovhannisyan delievered a lecture on “Armenian Genocide: Causes and Consequences” for the students.
“It is the second time that I meet with a group of parents of the students attending “Hayordats Toun” of Moscow and discuss various issues of Armenian education and preservation of the Armenian identity. I was introduced to this format by my friend, currently a resident of Moscow Ashot Avetisyan, who created such an opportunity for us. In the framework of the visit to Moscow, we were hosted in the office of “Towards Ararat” organization. We delivered lectures on the History of Armenia for the members of local youth society”, added M. Hovhannisyan.
The series of lectures was summarized with the open scientific-practical discussion entitled “World Armenian Diaspora: from theory to practice” which was organized by the Armenian Youth Association of Moscow. “The meeting was important as it was not on theoretical and scientific issues, but practical, which require everyday solution”, emphasized Mher Hovhannisyan.
The IAS deputy director also had meetings with the heads and representatives of different community structures of Moscow. “As a result of the three or four meetings, visions of new programs of cooperation in different directions were outlined”, noted Hovhannisyan.
The Moscow city department of the Union of Armenians of Russia is one of those community structures.
“We certainly attach great importance to the cooperation with all community structures of Moscow which should be sustainable and based on the principles of interaction. The Moscow city department of the Union of Armenians of Russia is one of those structures. We have been cooperating with the head of this establishment, Shahen Petrosyan for two years and I think that our cooperation changed its nature from theory to practice. We discussed new programs during our meeting with Mr. Petrosyan”, said Mr. Hovhannisyan.
Mher Hovhannisyan also noted that the building conditions of the structure were renovated. “Modern center was opened there in the form of the loft which will contribute to the strengthening of intercultural ties between Armenian and foreign youth representatives”.
We discussed the issues of possible cooperation with the director of the center, Armina Mamikonyan. “During the discussion it was decided that YSU will have its representative corner in the center where a collection of University publications will be placed. This will allow local young people to get acquainted with Alma Mater”, said Mr. Hovhannisyan. During the discussion, a preliminary agreement was reached with the head of the structure related to the distance learning programs. “We decided to organize the examination phase of the distance programs in the rooms provided by the structure.”
Mr. Hovhannisyan also met the director of the Armenian Museum of Moscow Arsen Alexanyan. They discussed the perspective of publications of the specialists of YSU IAS on the virtual platform of the museum, as well as the issues related to joint implementation of the programs contributing to preservation of Armenian identity.
“The last day was particularly important and mutually cognitive, especially the meeting with the director of “Tparan” company Armen Hovhannisyan, the editor in chief of “Zham” periodical Anna Givargizyan, the deputy editor Vladimir Petunts. Possibilities of cooperation were discussed during the meeting”, said M. Hovhannisyan summarizing the interview.
“We hope that due to such meetings our relationship with the Union of Armenians of Moscow and scientific and educational establishments of Moscow will develop and become more practical. The Armenian community of Moscow is very big and there is much work to do for the preservation of the Armenian identity”, concluded the YSU IAS deputy director Mher Hovhannisyan.