Սույն թվականի դեկտեմբերի 11-ին ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում կայացավ Հայագիտական հետզոտությունների ինստիտուտի կոլեկտիվի տարեվերջյան ժողովը: Օրակարգում, ընթացիկ տարում ՀՀԻ կողմից իրականացված գիտական գործունեության արդյունքների ամփոփումն էր:
Նիստի նախագահ ԵՊՀ ռեկտոր, ՀՀԻ տնօրեն պրն. Ա. Սիմոնյանը, իր ելույթում հանգամանալից կերպով, անդրադարձավ կառույցի աշխատանքային ձեռքբերումներին, առկա խնդիրներին և բացթողումներին:
Այնուհետև ինստիտուտի՝ լաբորատորյաների և բաժինների ղեկավարները (Հ. Ավետիսյանը, Վ. Մխիթարյանը, Հ. Բայրամյանը, Վ. Պետրոսյանը, Ա. Եղիազարյանը) ամփոփ զեկույցներ ներակայացրին իրականացված աշխատանքների արդյունքների վերաբերյալ:
Կառույցի տնօրենը ի մի բերելով կատարված աշխատանքների արդյունքները, իրականացվող գիտական գործունեության վերաբերյալ, արտահայտեց իր եզրահանգումներն ու առաջարկությունները, խոսեց հետագա անելիքների և առկա խնդիրները հաղթահարելու ուղիների մասին:

On December 11, 2019 the year-end meeting of the Institute of Armenian Studies took place at YSU Academic Council Session Hall. The summary of the results of scientific activities carried out by the IAS in the current year was on agenda.
In his speech, the chairman of the meeting YSU Rector, Director of the IAS Aram Simonyan touched upon the achievements of the structure, talked about the existing problems and shortcomings.
Afterwards, the heads of laboratories and departments of IAS (H. Avetisyan, V. Mkhitaryan, H. Bayramyan, V. Petrosyan, A. Yeghiazaryan ) presented short reports on the results of the work done.
The Director of the Institute summarized the results of the scientific activities and expressed his conclusions and recommendations. He also spoke about further actions and ways to overcome existing problems.