ԵՊՀ-ի 95 ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում հունիսի 12-ին ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Կրթությունը XXI դարում. խնդիրները և մարտահրավերները» խորագրով միջազգային գիտաժողով: Գիտաժողովին մասնակցում էին ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Բուլղարիայի, Վրաստանի և Շվեյցարիայի ներկայացուցիչները:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Ողջույնի խոսք ասաց նաև Բելգորոդի պետական ազգային հետազոտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Օլեգ Պոլուխինը: Սիմոնյանը նշեց, որ գիտաժողովը նվիրված է ԵՊՀ հիմնադրման 95-ամյակին, և դա հիանալի հնարավորություն է փորձի փոխանակման, ոլորտի հիմնախնդիրների համատեղ վերլուծության համար: Նրա խոսքով՝ որքան հաճախ լինեն նմանատիպ հանդիպումները, քննարկումները, այնքան ավելի հեշտ ու արդյունավետ կլինի հաղթահարել կրթության ոլորտում առկա խնդիրները, բացթողումներն ու խոչընդոտները:
Գիտաժողովին առաջին զեկույցով հանդես եկավ Արամ Սիմոնյանը, ով անդրադարձավ 21-րդ դարում բարձրագույն կրթության ոլորտի լուրջ մարտահրավերներին և բարեփոխումներին, որոնք պայմանավորված են քաղաքական, ժողովրդագրական, տնտեսական, տեխնոլոգիական, սոցիալական և մշակութային մի շարք հանգամանքներով, ինչպես նաև՝ բարձրագույն տեխնոլոգիական զարգացումներով, կրթության ոլորտի նոր ծրագրերով:
Օլեգ Պոլուխինը «Համալսարանի նորարարական զարգացումը 21-րդ դարում. Բելգորոդի պետական ազգային հետազոտական համալսարանի փորձը» զեկույցում ներկայացրեց համալսարանի ստեղծման, կայացման և հետագա զարգացման որոշ պատմական տվյալներ, որից հետո անդրադարձ կատարեց համալսարանի ներկայիս զարգացման փուլերին, նախատեսված ներդրումային ծրագրերին, կրթական նոր ծրագրերին և այլն:
Հաջորդ զեկուցող Սամվել Շուքուրյանն էլ անդրադարձ կատարեց Վիրտուալ ուսուցման մեթոդներին, բարձրագույն տեխնոլոգիաներով դասավանդման առանձնահատկություններին և, առհասարակ, կրթական ոլորտի որակի վերահսկմանը ԵՊՀ-ում:
Նշենք, որ բացի գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճից գիտաժողովը միաժամանակ անցկացվում էր ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի գրադարանում՝ Շումանի դահլիճում, Մոնեի անվան լսարանում, որտեղ բարձրագույն կրթական համակարգի խնդիրներին, բացթողումներին, ձեռքբերումներին, ապագա ծրագրերին անդրադարձան նաև Հայաստանի պետական ինժեներական համալսարանի, Հայ-ռուսական (Սլավոնական), Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանների, Երևանի կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի, ինչպես նաև ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ներկայացուցիչները:

В рамках юбилейных мероприятий, посвященных 95-летию ЕГУ, 12 июня в зале заседаний Ученого совета ЕГУ состоялась международная конференция на тему «Образование в XXI веке. Проблемы и вызовы». В конференции принимали участие представители как Армении, так и России, Германии, США, Украины, Белоруссии, Молдовы, Болгарии, Грузии и Швейцарии. На мероприятии с приветственным словом выступил ректор ЕГУ Арам Симонян. Поприветствовал присутствующих также ректор Белгородского государственного национального исследовательского университета, профессор Олег Полухин. Симонян отметил, что конференция посвящена 95-летию со дня основания ЕГУ, и это является отличной возможностью для обмена опытом, а также совместного анализа проблем сферы. По его словам, как часто будут проводится подобные встречи и обсуждения, тем легче и эффективней будет преодолевать задачи, недостатки и препятствия сферы образования. На конференции с докладом выступил также Арам Симонян, он затронул тему серьезных вызовов и реформ в сфере высшего образования в 21 веке, которые обусловлены рядом политических, демографических, экономических, технологических, социальных и культурных факторов, а также высокими технологическими развитиями, новыми образовательными программами. Олег Полухин в своем докладе «Инновационное развитие вуза XXI века. Опыт НИУ БелГУ» представил некоторые исторические данные о создании, становлении и дальнейшем развитии университета, об инвестиционных программах, новых образовательных программ и др.
Отметим, что параллельно с конференцией в зале заседаний Ученого совета ЕГУ, конференции проходили также и библиотеке Центрального корпуса – в зале Шумана, аудитории Моне, где с докладами о задачах системы высшего образования, достижений, и дальнейших программах выступили также представители Государственного инженерного университета Армении, Российско-Армянского (Славянского), Государственного экономического университета Армении, Государственного педагогического университета им. Х. Абовяна, Национального аграрного университета Армении, Ереванского государственного института театра и кино, а также Иджеванского филиала ЕГУ.