ԵՊՀ-ի 95 ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում հունիսի 12-ին ԵՊՀ գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ «Կրթությունը XXI դարում. խնդիրները և մարտահրավերները» խորագրով միջազգային գիտաժողով: Գիտաժողովին մասնակցում էին ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի, Գերմանիայի, ԱՄՆ-ի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Բուլղարիայի, Վրաստանի և Շվեյցարիայի ներկայացուցիչները:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Ողջույնի խոսք ասաց նաև Բելգորոդի պետական ազգային հետազոտական համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Օլեգ Պոլուխինը: Սիմոնյանը նշեց, որ գիտաժողովը նվիրված է ԵՊՀ հիմնադրման 95-ամյակին, և դա հիանալի հնարավորություն է փորձի փոխանակման, ոլորտի հիմնախնդիրների համատեղ վերլուծության համար: Նրա խոսքով՝ որքան հաճախ լինեն նմանատիպ հանդիպումները, քննարկումները, այնքան ավելի հեշտ ու արդյունավետ կլինի հաղթահարել կրթության ոլորտում առկա խնդիրները, բացթողումներն ու խոչընդոտները:
Գիտաժողովին առաջին զեկույցով հանդես եկավ Արամ Սիմոնյանը, ով անդրադարձավ 21-րդ դարում բարձրագույն կրթության ոլորտի լուրջ մարտահրավերներին և բարեփոխումներին, որոնք պայմանավորված են քաղաքական, ժողովրդագրական, տնտեսական, տեխնոլոգիական, սոցիալական և մշակութային մի շարք հանգամանքներով, ինչպես նաև՝ բարձրագույն տեխնոլոգիական զարգացումներով, կրթության ոլորտի նոր ծրագրերով:
Օլեգ Պոլուխինը «Համալսարանի նորարարական զարգացումը 21-րդ դարում. Բելգորոդի պետական ազգային հետազոտական համալսարանի փորձը» զեկույցում ներկայացրեց համալսարանի ստեղծման, կայացման և հետագա զարգացման որոշ պատմական տվյալներ, որից հետո անդրադարձ կատարեց համալսարանի ներկայիս զարգացման փուլերին, նախատեսված ներդրումային ծրագրերին, կրթական նոր ծրագրերին և այլն:
Հաջորդ զեկուցող Սամվել Շուքուրյանն էլ անդրադարձ կատարեց Վիրտուալ ուսուցման մեթոդներին, բարձրագույն տեխնոլոգիաներով դասավանդման առանձնահատկություններին և, առհասարակ, կրթական ոլորտի որակի վերահսկմանը ԵՊՀ-ում:
Նշենք, որ բացի գիտական խորհրդի նիստերի դահլիճից գիտաժողովը միաժամանակ անցկացվում էր ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի գրադարանում՝ Շումանի դահլիճում, Մոնեի անվան լսարանում, որտեղ բարձրագույն կրթական համակարգի խնդիրներին, բացթողումներին, ձեռքբերումներին, ապագա ծրագրերին անդրադարձան նաև Հայաստանի պետական ինժեներական համալսարանի, Հայ-ռուսական (Սլավոնական), Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանների, Երևանի կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի, ինչպես նաև ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի ներկայացուցիչները:

International conference on "Education in the 21st century. Issues and Challenges" took place on June 12, in YSU Academic Council hall in the frame of the events dedicated to the 95th anniversary of Yerevan State University. The representatives of Armenia, Russia, Germany, USA, Ukraine, Belarus, Moldova, Bulgaria, Georgia and Switzerland took part in the conference.
The first report was delivered by Aram Simonyan who touched upon the serious challenges and reforms in the higher education in the 21st century, that are conditioned by political, demographic, economic, technological, social and cultural factors as well as by hi-tech developments and new programs.
Oleg Polukhin in his report “University innovational development in the 21st century. Experience of the Belgorod National Research University” represented some historical data concerning the foundation and the further development of the University, as well as he touched upon the current development stage, investment and new educational programs of the University, etc.
The next report was delivered by Samvel Shukuryan who spoke about the Virtual teaching methods, the peculiarities of teaching with high technologies and control of the education quality in YSU.
It should be noted, that the conference was parallely held in the Schuman Hall and auditorium after Monet where the representatives of State Engineering University of Armenia, Russian-Armenian (Slavonic) University, Armenian State Pedagogical University after Khachatur Abovian, Armenian National Agrarian University, Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography and YSU Ijevan branch touched upon the problems, shortcomings, achievements and future plans in the higher education system.