Ձախից աջ՝իրանագետ Ռուդիկ Յարալյան, թուրքագետ-քրդագետ Վահրամ Պետրոսյան, արաբագետ Սարգիս Գրիգորյան
ՀՀԻ հայ-քրդական առնչությունների բաժնի վարիչ, թուրքագետ-քրդագետ պ.գ.թ. Վահրամ Պետրոսյանը և նույն բաժնի աշխատակիցներ պ.գ.թ., իրանագետ Ռուդիկ Յարալյանը, արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը հունիսի 4-ին «Նոյան Տապան» լրատվական գործակալության մամուլի սրահում լրագրողներին ներկայացրեցին  քրդական գործոնի և հայ-քրդական հարաբերությունների ներկայիս  վիճակը տարածաշրջանային զարգացումներին զուգահեռ: Մասնավորապես՝ անդրադարձ կատարվեց իրաքյան Քուրդիստանի քրդական ինքնավարության  խնդիրներին, վերջիններիս հետ Հարավային Կովկասի երկրների շփումներին, սիրիական զարգացումներին և այս կոնտեքստում նաև հայ-քրդական առնչությունների ներկայիս փուլին:
Վահրամ Պետրոսյանը նախ նշեց մի քանի թիրախային խնդիրներ՝ այս թեմայի շրջանակներում: Առաջիններից մեկը հայ-քրդական հարաբերությունների զարգացման, նաև համագործակցության ներկայիս վիճակն է: Բանախոսը շեշտեց, որ հայ-քրդական հարաբերություններում չպետք է նույնականացնել մարտահրավերներն ու սպառնալիքները: Նրա խոսքով կան որոշակի մարտահրավերներ, որոնք կարող են անուշադրության դեպքում վերաճել սպառնալիքների, սակայն ճիշտ քաղաքականության դեպքում կարելի է դիմագրավել և նույնիսկ վերածել այդ ամենը համագործակցության: Մամուլի ասուլիսին դիտարկվեցին նաև վերջին ժամանակաշրջանում հայ-քրդական շփումները սփյուռքի տարբեր երկրներում, քրդական և հայկական համայնքների համագործակցությունը տարբեր  երկրներում, ինչպես նաև քրդական կուսակցությունների գործունեությունը:
Պետրոսյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց մեկ կարևոր հանգամանքի վրա ևս. քրդական խնդիր ասելով՝ մեծամասամբ կենտրոնանում ենք Թուրքիայի տարածքում բնակվող և գործող քրդերին, մինչդեռ Իրաքյան Քուրդիստանում, Իրանում քրդերն  արդեն իրենց զգայուն դերն ու կշիռն ունեն:
«Հայ-քրդական հարաբերություններն միշտ եղել են բարիդրացիական, բայց նույնը չենք կարող ասել ադրբեջանաբնակ քրդերի մասին: Վերջիններիս դեպքում հասկանալի է, որ նման մոտեցումը ադրբեջանական կողմի թշնամի հայի կերպարի և տեղեկատվական քարոզչության դրսևորման հետևանք է»-նշեց  Վահրամ Պետրոսյանը:
Արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը անդրադարձավ Սիրիայում, Լիբանանում ապրող քրդերին, ովքեր իրենց ինքնակառավարման մարմիններն են ձևավորում և տվյալ տարածաշրջանում նկատելի ուժ ունեն: Ռուդիկ Յարալյանն էլ իր հերթին առանձնացրեց Մերձավոր Արևելքի քրդաբնակ տարածքների խնդրիները: Նա նշեց, որ ներկայումս քրդական գործոնը ունի նաև տարածքային առանձնահատկություններ, տարբեր քաղաքական նպատակներ և դրսևորումներ: Յարալյանը հատկապես կարևորեց Իրանի քրդերի խնդիրը, քանի որ Իրանի տարածքային ամբողջականությունը բխում է նաև Հայստանի շահերից, և ցանկացած փոփոխություն կարող է տարածաշրջանային լուրջ խնդիրներ առաջացնել:
Ամփոփելով իրենց խոսքը՝ բանախոսները կարևորեցին հետևյալ հանգամանքը. անհրաժեշտ է համախմբված քայլեր ձեռնարկել հայ-քրդական հարաբերությունների հետագա զարգացումների և համագործակցության հարցում:
Ասուլիսի վերջում նշվեց, որ այսօր արդեն հստակ քայլեր են տարվում Իրաքյան Քուրդիստանում ՀՀ հյուպատոսության բացման ուղղությամբ:

On June 4, in “Noyan Tapan” news agency head of the Department of Armenian-Kurdish relations, specialist in Turkish and Kurdish Studies, Candidate in Historical Sciences Vahram Petrosyan and  Candidate of Historical Sciences, Specialist in Iranian Studies Rudik Yaralyan, Specialist in Arabic  Studies Sargis Grigoryan represented  the current state  of Kurdish factor and Armenian-Kurdish relations  along with the development of regional events. They spoke about  the issues of Kurdish autonomy in Kurdistan, their relations with  the states in South Caucasus, the events in Syria and  the current phase of Armenian-Kurdish relations.
Vahram Petrosyan first mentioned several essential issues concerning this theme.  One of the issues is the current state of Armenian-Kurdish relations and the current state of collaboration. He mentioned that challenges and threats should not be identified in the Armenian Kurdish relations. According to Vahram Petrosyan some challenges could turn into treats in the case of inattention, but they could be withstood and could be turned into collaboration in the case of right diplomacy. During the press conference the speakers  spoke about the  Armenian-Kurdish relations in Armenian Diaspora, the collaboration of Armenian and Kurdish communities in different countries, as well as the activities of Kurdish parties.
Vahram Petrosyan added that while saying  Kurdish issue  we concentrated on the Kurds living in Turkey, whereas the Kurds played a great role in Iraqi Kurdistan and  Iran.
“Armenian-Kurdish relations have always been good, the same we cannot say about the Kurds living in Azerbaijan. The latter is the result of  information propaganda”, said Vahram Petrsoyan.
Sargis Grigoryan spoke on the Kurds living in Syria and Lebanon, who formed self-governing bodies and had  certain power  regional territories . Rudik Yaralyan mentioned in his turn the territorial problems of the Kurds  living in Near East. He added that nowadays the Kurdish factor had territorial characteristics, various political aims and expressions. Yaralyan  highlighted  the issue of Iranian Kurds, as the integrity of Iran was of Armenia’s interest, here each change could cause regional and territorial problems.
Summing up the speakers highlighted the following, that joint steps should be taken in the further development of Armenian-Kurdish relations and  collaboration.
At the end of the press conference  the speakers mentioned that nowadays  the steps were taken to  found a Consulate of RA  in Iraqi Kurdistan.