Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Հարավային գիտական կենտրոնի սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար հետազոտությունների ինստիտուտը 2014 թվականի սեպտեմբերի 18-19-ին կազմակերպել էր միջազգային գիտական համաժողով՝ «Կազակներն ու լեռնականները` Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին»(Ծրագիր)խորագրով:
ԵՊՀ ռեկտոր, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀԻ տնօրեն Արամ Սիմոնյանը, լինելով գիտաժողովի կազմկոմիտեի անդամ, իր ողջույնի խոսքում շեշտելով գիտաժողովի կարևորությունը՝  ընդգծեց առաջին համաշխարհային պատերազմի թեման մերօրյա իրականության ժամանակ նորովի ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը և մասնավորապես հայ ու ռուս մասնագետների համատեղ հետազոտությունները այս խնդրի շուրջ: Համաժողովին իր զեկույցով հանդես եկավ նաև ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը՝ «Անդրկովկասը առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ ռուս ականատեսի աչքերով» զեկույցով:
Մասնակիցները դիտարկեցին ռազմական հակամարտության միջառարկայական համալիր ուսումնասիրման մի շարք խնդիրներ: Զեկույցների մեծ մասը նվիրված էին Ռուսաստանի կայսրության հարավում 1914-1918 թթ. կամավորական ստորաբաժանումների գործունեության թեմային: Քննարկվել են նաև այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են Առաջին համաշխարհային պատերազմի արտացոլումը մարդկանց պատմական հիշողությունների մեջ:
ԵՊՀ պատվիրակությունը Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանի և հայկական համայնքի նախագահ Հարություն Սուրմալյանի ուղեկցությամբ ալցելեց ՀՀ հյուպատոսություն: Հակիրճ քննարկվեցին այցելության նպատակները և տարածաշրջանի հետ կապված ԵՊՀ  ծրագրերը:
Հանդիպում տեղի ունեցավ ՌԳԱ Հարավային գիտական կենտրոնի ղեկավար ակադեմիկոս Գենադի Մատիշովի հետ: Քննարկվեցին երկու կողմերի միջև կնքված համաձայնագրի շրջանակներում իրականացված ծրագրերը, ինչպես նաև նախանշվեցին հետագա համագործակցության նոր ուղիներ:
Ռեկտոր Բեսարիոն Մեսխիի հրավերով ԵՊՀ ռեկտոր Ա. Սիմոնյանը և ՀՀԻ փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանը այցելեցին Դոնի պետական տեխնիկական համալսարան: ԴՊՏՀ-ի գործընկերների հետ քննարկվեցին կողմերի միջև հնարավոր գործակցության ուղղությունները: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համաձայնության ընդհանուր պայմանագիր պատրաստել և հստակ սահմանված ժամկետներում իրականացնել պայմանագրով նախանշված գործակցային ծրագրերը:
ԵՊՀ պատվիրակները այնուհետև հյուրընկալվեցին Համալսարանի հավատարիմ բարեկամ, Դոնի Ռոստովի «Նոր Նախիջևան» հայկական համայնքի նախագահ Հարություն Սուրմալյանի և համայքի մի շարք մտավորականների կողմից: Համայնքի գործադիր տնօրեն  Սերգեյ Սայադովը և ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը ներկայացրին վերջին երեք տարիների ընթացքում կողմերի միջև տեղ գտած գործակցային ծրագրերի իրականացման ընթացքը, առկա խնդիրները: Երկու կառույցների ղեկավարների կողմից տրվեցին հանձնարարականներ՝ նոր կրթամշակութային և հետազոտական ծրագրեր իրականացնելու, Ռոստովի հայագիտական կենտրոնը զարգացնելու վերաբերյալ: Համայնքի ղեկավարության որոշմամբ ԵՊՀ ռեկտոր Ա. Սիմոնյանին շնորհվեց համայնքի  պատվավոր անդամի կոչում և շքանշան:
Հաջորդ այցը եղավ  հայաշատ Մյասնիկյանի շրջանի շրջկենտրոն Չալտր գյուղ: Այստեղ ԵՊՀ պատվիրակներին դիմավորեցին շրջանի ղեկավար Արշակ Պորկշեյանը և նրա առաջին տեղակալ Վլադիմիր Կիլաֆյանը: Շրջանի ղեկավարության ուղեկցությամբ ԵՊՀ պատվիրակության անդմաները այցելեցին տեղի հայկական եկեղեցին՝ հանդիպելով հայ հոգևորական Տեր Թադևոսին, շրջանի հայերի պատմամշակութային թանգարանը, որտեղ իրենց անզուգական կատարմամբ հանդես եկավ տեղի «Անի» հայկական ազգային երգի համույթը:
Հիշարժան էր նաև այցը Դոնի Ռոստովի հայ-ռուսական բարեկամության պատմաշակութային թանգարան, որտեղ Հայաստանից ժամանած հյուրերը ծանոթացան Դոնի հայերի պատմությանը, մշակույթին, արձանագրած նվաճումներին:
Կարևորելով այցելությունը՝ ռեկտոր Սիմոնյանը ընդգծեց թե՛ Հայաստան-Սփյուռք կապերի, թե՛ հայ-ռուսական գիտակրթական գործակցության խորացման անհրաժեշտությունը հատկապես Ռուսաստանի այնպիսի հայաշատ ու մեծ պատմական ուղի ունեցող համայնքի, ինչպիսին է Դոնի Ռոստովի «Նոր Նախիջևան» հայկական համայնքը, այնպես և տեղի գիտակրթական կառույցների հետ:

Socio-Economic and Humanities Research Institute of the Southern Scientific Center of the Russian Academy of Sciences organized an International Scientific Conference on "The "The Cossacks and the Highlanders during the First World War” (Program Russian) on September 18-19, 2014.
The participants discussed a number of issues on the comprehensive study of the conflict. Most of the reports were on the activities of the volunteer units in the South of the Russian Empire. The issues related to the reflection of the First World War in the memories of people.
Accompanied by the RA Consul of Armenia in Rostov-on-Don Ararat Gomtsyan and the head of the Armenian community Harutyun Surmalyan the delegation of YSU visited the Consulate of RA. The objectives of the visit and the University's programs in connection with the region were briefly discussed.
The delegation met the head of the Southern Scientific Center of the Russian Academy of Sciences academician G. Matishov. The programs implemented within the framework of agreement signed between the two parties were discussed and the new ways of further cooperation were outlined.
By the invitation of the rector Besarion Meskhi the YSU Rector Aram Simonyan and the Deputy Director of IAS Mher Hovhannisyan visited Don State Technical University. The possible ways of further cooperation were discussed between the two parties. It was arranged to work out a joint agreement and to carry out all the planned project within the specified period.
Then YSU Delegates visited the faithful friend of “Nor Nakhijevan” Armenian community of Don Harutyun Surmalyan and a number of intellectuals of the community.
The Executive Director of the Community S. Sayadov and the Deputy director Mr. Hovhannisyan represented the implementation of programs of the partnership between the parties within the last three years and the existing problems.
The head of the two institutions gave instructions for the implementation of new educational-cultural and research projects and to develop the Armenian Studies center of Rostov. The rector of YSU Aram Simonyan was awarded a medal and an honorary member of the community according to the decision of the Community leaders.
The delegation visited village of Chaltr center of Myasnikyan region populated by many Armenians next. The head of the region Arshak Porksheyan and his deputy Vladimir Kilafyan welcomed the YSU delegation.
The YSU delegation members visited the local Armenian Church, met the priest Father Thaddeus, visited the Historical-cultural Museum of the Armenians, where the local Armenian national "Ani" song ensemble performed.
The visit to the Armenian-Russian friendship historical museum of Don was also memorable, where the guests were introduced to the history, culture and achievements of the Armenians of Don.
The YSU Rector Aram Simonyan emphasized the importance to deepen relations between Armenia and Diaspora as well as the Armenian-Russian scientific and educational activities, especially in such a historical community as “Nor Nakhijevan” Armenian community of Rostov-on-Don.