Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Հարավային գիտական կենտրոնի սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար հետազոտությունների ինստիտուտը 2014 թվականի սեպտեմբերի 18-19-ին կազմակերպել էր միջազգային գիտական համաժողով՝ «Կազակներն ու լեռնականները` Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին»(Ծրագիր)խորագրով:
ԵՊՀ ռեկտոր, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՀԻ տնօրեն Արամ Սիմոնյանը, լինելով գիտաժողովի կազմկոմիտեի անդամ, իր ողջույնի խոսքում շեշտելով գիտաժողովի կարևորությունը՝  ընդգծեց առաջին համաշխարհային պատերազմի թեման մերօրյա իրականության ժամանակ նորովի ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը և մասնավորապես հայ ու ռուս մասնագետների համատեղ հետազոտությունները այս խնդրի շուրջ: Համաժողովին իր զեկույցով հանդես եկավ նաև ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը՝ «Անդրկովկասը առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին՝ ռուս ականատեսի աչքերով» զեկույցով:
Մասնակիցները դիտարկեցին ռազմական հակամարտության միջառարկայական համալիր ուսումնասիրման մի շարք խնդիրներ: Զեկույցների մեծ մասը նվիրված էին Ռուսաստանի կայսրության հարավում 1914-1918 թթ. կամավորական ստորաբաժանումների գործունեության թեմային: Քննարկվել են նաև այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են Առաջին համաշխարհային պատերազմի արտացոլումը մարդկանց պատմական հիշողությունների մեջ:
ԵՊՀ պատվիրակությունը Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արարատ Գոմցյանի և հայկական համայնքի նախագահ Հարություն Սուրմալյանի ուղեկցությամբ ալցելեց ՀՀ հյուպատոսություն: Հակիրճ քննարկվեցին այցելության նպատակները և տարածաշրջանի հետ կապված ԵՊՀ  ծրագրերը:
Հանդիպում տեղի ունեցավ ՌԳԱ Հարավային գիտական կենտրոնի ղեկավար ակադեմիկոս Գենադի Մատիշովի հետ: Քննարկվեցին երկու կողմերի միջև կնքված համաձայնագրի շրջանակներում իրականացված ծրագրերը, ինչպես նաև նախանշվեցին հետագա համագործակցության նոր ուղիներ:
Ռեկտոր Բեսարիոն Մեսխիի հրավերով ԵՊՀ ռեկտոր Ա. Սիմոնյանը և ՀՀԻ փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանը այցելեցին Դոնի պետական տեխնիկական համալսարան: ԴՊՏՀ-ի գործընկերների հետ քննարկվեցին կողմերի միջև հնարավոր գործակցության ուղղությունները: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համաձայնության ընդհանուր պայմանագիր պատրաստել և հստակ սահմանված ժամկետներում իրականացնել պայմանագրով նախանշված գործակցային ծրագրերը:
ԵՊՀ պատվիրակները այնուհետև հյուրընկալվեցին Համալսարանի հավատարիմ բարեկամ, Դոնի Ռոստովի «Նոր Նախիջևան» հայկական համայնքի նախագահ Հարություն Սուրմալյանի և համայքի մի շարք մտավորականների կողմից: Համայնքի գործադիր տնօրեն  Սերգեյ Սայադովը և ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը ներկայացրին վերջին երեք տարիների ընթացքում կողմերի միջև տեղ գտած գործակցային ծրագրերի իրականացման ընթացքը, առկա խնդիրները: Երկու կառույցների ղեկավարների կողմից տրվեցին հանձնարարականներ՝ նոր կրթամշակութային և հետազոտական ծրագրեր իրականացնելու, Ռոստովի հայագիտական կենտրոնը զարգացնելու վերաբերյալ: Համայնքի ղեկավարության որոշմամբ ԵՊՀ ռեկտոր Ա. Սիմոնյանին շնորհվեց համայնքի  պատվավոր անդամի կոչում և շքանշան:
Հաջորդ այցը եղավ  հայաշատ Մյասնիկյանի շրջանի շրջկենտրոն Չալտր գյուղ: Այստեղ ԵՊՀ պատվիրակներին դիմավորեցին շրջանի ղեկավար Արշակ Պորկշեյանը և նրա առաջին տեղակալ Վլադիմիր Կիլաֆյանը: Շրջանի ղեկավարության ուղեկցությամբ ԵՊՀ պատվիրակության անդմաները այցելեցին տեղի հայկական եկեղեցին՝ հանդիպելով հայ հոգևորական Տեր Թադևոսին, շրջանի հայերի պատմամշակութային թանգարանը, որտեղ իրենց անզուգական կատարմամբ հանդես եկավ տեղի «Անի» հայկական ազգային երգի համույթը:
Հիշարժան էր նաև այցը Դոնի Ռոստովի հայ-ռուսական բարեկամության պատմաշակութային թանգարան, որտեղ Հայաստանից ժամանած հյուրերը ծանոթացան Դոնի հայերի պատմությանը, մշակույթին, արձանագրած նվաճումներին:
Կարևորելով այցելությունը՝ ռեկտոր Սիմոնյանը ընդգծեց թե՛ Հայաստան-Սփյուռք կապերի, թե՛ հայ-ռուսական գիտակրթական գործակցության խորացման անհրաժեշտությունը հատկապես Ռուսաստանի այնպիսի հայաշատ ու մեծ պատմական ուղի ունեցող համայնքի, ինչպիսին է Դոնի Ռոստովի «Նոր Նախիջևան» հայկական համայնքը, այնպես և տեղի գիտակրթական կառույցների հետ:

Институт социально-экономических и гуманитарных исследований Южного научного центра Российской академии 18-19 сентября 2014 года провели международную научную конференцию «Казаки и горцы в годы Первой мировой войны». (ПРОГРАММА).
Ректор ЕГУ, доктор исторических наук, профессор, директор Института арменоведческих исследований Арам Симонян, будучи членом оргкомитета конференции, в своем приветственном слове, отмечая важность конференции, подчеркнул необходимость изучения темы Первой мировой войны, в особенности ее совместное исследование армянскими и русскими специалистами. На конференции также выступил с докладом на тему «Закавказье в годы Первой мировой войны глазами русского очевидца» заместитель директора ИАИ, к.и.н. Мгер Оганнисян.
Участники конференции рассмотрели проблему комплексного междисциплинарного изучения военного конфликта. Ряд докладов был посвящен проведению теме формирования добровольческих частей на юге Российской империи в 1914-1918 годах. Обсуждались также такие вопросы, как отражение Первой мировой войны в исторической памяти людей.
Делегация ЕГУ в сопровождении Генерального консула Армении в Южном федеральном округе Арарата Гомцяна и председателя армянской общины Арутюна Сурмаляна посетила Консульство Армении. Кратко были обсуждены цели визита и программы ЕГУ, связанные с регионом.
Состоялась встреча с руководителем Южного научного центра РАН, академиком Геннадием Матишовым. Были обсуждены программы, осуществленные в рамках двухстороннего соглашения, а также были предначертаны новые пути дальнейшего сотрудничества.
По приглашению ректора Донского государственного технического университета Бесариона Месхи ректор ЕГУ А.Симонян и заместитель директора ИАИ М.Оганнисян посетили Донской государственный технический университет. Коллеги из ДГТУ обсудили возможные направления сотрудничества между сторонами. Было достигнуто соглашение о подготовке совместного соглашения и осуществления всех планируемых проектов в указанный срок.
Делегаты ЕГУ затем посетили верных друзей Университета председателя "Нахичеванской-на-Дону армянской общины" Арутюна Сурмаляна и других ее представителей. Исполнительный директор общины Сергей Саядов и замдиректора ИАИ Мгер Оганнисян представили процесс реализации совместных программ между сторонами, а также дальнейшие задачи. Со стороны руководителей двух структур были даны поручения для осуществления новых образовательно-культурных и исследовательских программ с целью развития арменоведческого центра Ростова-на-Дону. По решению руководства общины ректор ЕГУ А.Симонян получил звание почетного члена общины и был награжден медалью.
Следующим стал визит армянского села Чалтр Мясниковского района. Там делегатов ЕГУ встретили руководитель района Аршак Поркшеян и его первый заместитель Владимир Килафян. В сопровождении руководства члены делегации ЕГУ посетили местную церковь и встретились с армянским священнослужителем Тер Тадевосом, историко-культурный музей армян района, где с прекрасным номером выступил местный ансамбль армянской национально песни «Ани».
Примечательным являлся также визит историко-культурный музей армяно-российской дружбы ы Ростове-на-Дону, где гости из Армении познакомились с историей армян Дона, их культурой и достижениями. Отмечая важность визита, ректор Симонян подчеркнул необходимость углубления взаимоотношений Армения-Диаспора, а также армяно-российского научно-образовательной деятельности, в особенности в крупных армянских общинах имеющих долгий исторический путь, таких как "Нахичеванская-на-Дону армянская община" , а также с местными научно-образовательными структурами.