Թուրք  մտավորական,քրդական խնդրի տեսաբան Իսմայիլ Բեշիկչի Մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջատար ակտիվիստ, քուրդ քաղաքական գործիչ, իրավաբան Օսման Բայդեմիր
Թուրք և քուրդ հասարակակական գործիչների, մտավորականների պատվիրակությունը  Հայաստան այցելության շրջանակներում եղել է Մայր բուհում: Հոկտեմբերի 29-ին ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմը, ուսանողները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու թուրք հանրահայտ մտավորական Իսմայիլ Բեշիկչիի գործունեությանը: Նշենք, որ Արևմտահայոց ազգային 4-րդ համագումարին ընդառաջ «Արևմտահայոց ազգային համագումար (ԱԱՀ)» միջազգային հասարակական կազմակերպությունը հիմնել է Գևորգ Սուրենյանց 4-րդ Տփղիսեցի կաթողիկոսի անվան հուշամեդալ, որը կշնորհվի Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտողական պաշտոնական տեսության և քաղաքականության դեմ ներկայացվող տեսությունների հեղինակներին: Այս անգամ հուշամեդալի հասցեատերը թուրք հանրահայտ մտավորական Իսմայիլ Բեշիկչին էր, ով ապացուցել է, որ Հայոց ցեղասպանությունն իրականացվել է Մերձավոր Արևելքի բնիկ ժողովուրդների բնաջնջման քաղաքականության շրջանակներում:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Նա հակիրճ ներկայացրեց հյուրերի հասարակական գործունեությունից որոշ մանրամասներ: Այնուհետև «Իսմայիլ Բեշիկչի» հիմնադրամի խորհրդի նախագահ, քուրդ իրավաբան Ռուսան Արսլանը պատմեց Իսմայիլ Բեշիկչիի կատարած գիտական աշխատանքների և ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության գործում վերջինիս ներդրումների մասին:
«Իր կյանքի ընթացքում Իսմայիլ Բեշիկչին 38 գիրք է գրել, որից 32-ն արգելված է եղել: Այդ պատճառով մտավորականը բազմիցս է հայտնվել դատական ատյաններում: Դատապարտվել է 248 տարվա ազատազրկման, սակայն միայն 17 տարիներն է անցկացրել բանտերում»,- ասաց  Ռուսան Արսլանը: Նա ավելացրեց նաև, որ Իսմայիլ Բեշիկչիին Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից բազմիցս մրցանակների առաջարկներ են արվել, սակայն նա մերժել է՝ պատճառաբանելով, որ գիտության մարդը մրցանակների կարիք չունի: Եվ միակ մրցանակը, որ ընդունել է, «Հրանտ Դինք» միջազգային խաղաղության մրցանակն է եղել:
Թուրք մտավորական Իսմայիլ Բեշիկչին իր հերթին մանրամասն խոսեց Մերձավոր և Կենտրոնական Ասիայում ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդների, ցեղասպան թուրք ղեկավարների վարած վայրագ քաղաքականության, դրդապատճառների և հետևանքների  մասին:
«Հայոց ցեղասպանությունը Մերձավոր Արևելքի բնիկ ժողովուրդների բնաջնջման` թուրք ազգայնականների ծրագրի կարևոր մասն է եղել: Թուրք գործիչները գիտակցում էին, որ ամուր պետություն ձևավորելու համար պետք է մաքրեն տարածքներն այլ ժողովուրդներից՝ քրիստոնյա և մահմեդականների հետ ձուլվել չցանկացող հայերից ու հույներից, քրդերից, որոնք մահմեդական էին, սակայն թուրք չէին, և մի շարք այլ ազգություններից: Այսօր այդ նույն կոտորածներն իրականացվում են քուրդ ժողովրդի հանդեպ»,- ասաց Իսմայիլ Բեշիկչին: Ավելացնենք նաև, որ Բեշիքչին երկու աշխատություն ունի հենց հայոց ցեղասպանության մասին:
Այնուհետև Իսմայիլ Բեշիկչիի գործունեությանը անդրադարձավ մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջատար ակտիվիստ, քուրդ քաղաքական գործիչ, իրավաբան Օսման Բայդեմիրը: Նա խոսեց ինչպես պատմական դեպքերի, այնպես էլ  տարածաշրջանային ներկա հիմնախնդիրների մասին՝ շեշտելով, որ միայն փոխադարձ համաձայնության, հարգանքի և զիջողականության հիման վրա կարելի է ապահովել ապագայի կառուցումը: Նա առաջարկում էր  երիտասարդ սերնդի մտածողությունից հանել թշնամանքը, քարոզել դրականը, լավը՝ չմոռանալով, իհարկե, պատմության մութ ու կեղտոտ էջերը:
Քննարկման վերջում Արամ Սիմոնյանը ԵՊՀ ոսկեզօծ հուշամեդալներ շնորհեց Իսմայիլ Բեշիկչիին և Օսման Բայդեմիրին, ինչպես նաև հանձնեց «Հայերը Օսմանյան Կայսրությունում» թուրքերեն գիրքը և Հայաստանի մասին ալբոմներ:
Իր հերթին Օսման Բայդեմիրը ԵՊՀ ռեկտորին փոխանցեց Դիարբեքիրից բերված հուշանվեր, իսկ Ռուսան Արսլանը բուհի գրադարանին նվիրեց իր հեղինակած մի քանի գիրք և հայտարարեց, որ Իսմայիլ Բեշիկչիի բոլոր գրքերը շուտով իրենց տեղը կգտնեն համալսարանի գրադարանում:

Делегация турецких и курдских общественных деятелей и интеллигенции в рамках своего визита в Армению посетила Ереванский государственный университет. 29 октября в зале заседаний Ученого совета ЕГУ профессорско-преподавательский состав, студенты получили возможность познакомиться с деятельностью известным представителем турецкой интеллигенции Исмаилом Бешикчи. Отметим, что в преддверии 4-го западноармянского национального конгресса международная общественная организация “Западноармянский национальный конгресс (ЗНК)” выпустила именную медаль им. Католикоса Геворка Суренянца V Тпхисеци, которая будет вручаться авторам теорий, направленных против официальной идеологии и политики Турции, отрицающей Геноцид армян. На этот раз получателем медали стал Исмаил Бешикчи, который доказал, что Геноцид армян был осуществлен в рамках политики по истреблению коренных народов Ближнего Востока. На мероприятии со вступительным словом выступил ректор ЕГУ Арам Симонян. Он кратко представил некоторые подробности общественной деятельности гостей. Затем председатель совета фонда «Исмаил Бешикчи» , курдский юрист Русан Арслан представил научные работы Исмаила Бешикчи его вклад в защиту прав национальных меньшинств.
«За свою жизнь Исмаил Бешикчи стал автором 38 книг, 32 из которых были запрещены, по этой причине он много раз оказывался в судебных инстанциях. Был осужден на 248 лет тюремного заключения, однако провел в тюрьмах только 17 лет», - рассказал Русан Арслан. Он также добавил, что Исмаил Бешикчи много раз получал предложения наград из Европы и СШа, однако он отказывал, мотивируя, что человек науки не нуждается в премиях. Единственная премия, которую он принял – это международная премия мира «Грант Динк».Исмаил Бешикчи в свою очередь подробно рассказал о народах, подвергнутых геноциду в Ближней и Центральной Азии, а также о зверской политики турецких руководителей, ее причинах и последствиях.
«Геноцид армян был важной частью программы турецких националистов по истреблению коренных народов Ближнего Востока. Турецкие деятели осознавали, что для формирования крепкого государства они должны очистить территории от других народов - армян и греков, нежелающих сливаться с мусульманами, курдов, которые являлись мусульманами, но не были турками и еще ряда других национальностей. Сегодня та же резня осуществляется в отношении курдского народа», - заявил Исмаил Бешикчи. Добавим также, что Бешикчи имеет две работы, посвященные именно Геноциду армян.
Затем о деятельности Исмаила Бешикчи поведал передовой активист защиты прав человека, курдских политический деятель, юрист Осман Байдемир. Он говорил как об исторических событиях, так и современных региональных вопросах, подчеркивая, что только по взаимному согласию, уважению и уступках можно обеспечить строительство будущего. Он предложил изъять из мышления молодого поколения враждебность, пропагандировать положительное и хорошее, не забывая, конечно, темные и грязные страницы истории.
В конце дискуссии Арам Симонян вручил Исмаилу Бешикчи и Осману Байдемиру золотые медали ЕГУ, а также книгу на турецком языке «Армяне в Османской империи» и альбомы об Армении. В свою очередь Осман Байдемир передал ректору ЕГУ сувенир, привезенный из Диарберкира, а Русан Арслан подарил библиотеке вуза несколько своих книг и пообещал, что вскоре все книги Исмаила Бешикчи найдут свою место в библиотеке университета.