Սույն թվականի նոյեմբերի 21-ից 23-ը ԱրՊՀ-ում ԵՊՀ ՈՒԳԸ և ԱրՊՀ ՈՒԳԸ ջանքերով կազմակերպվում է հայագիտության արդի հիմնախնդիրներին նվիրված գիտաժողով, որին մասնակցելու համար երկու բուհերի ուսանողներն ու ասպիրանտները կարող են ուղարկել իրենց աշխատանքները մինչև նոյեմբերի 7-ը ԵՊՀ ՈՒԳԸ էլփոստի պաշտոնական հասցեով՝ sss@ysu.am:
Զեկուցումները պետք է գրված լինեն ԵՊՀ ՈՒԳԸ գիտական հոդվածների ժողովածուներին հրատարակության տրվող հոդվածներին ներկայացվող չափորոշիչներին համապատասխան (չափորոշիչները տե՛ս ՈՒԳԸ կայքում` ssspub.ysu.am կամ հետևյալ հղմամբ): Բովանդակային առումով աշխատանքները կարող են առնչվել հայագիտության տարաբնույթ խնդիրների՝ հայոց պատմության, հայոց լեզվի և գրականության հիմնահարցերից մինչև անգամ Հայաստանում բնական գիտությունների զարգացման պատմություն և ներկա միտումներ (որպես Հայաստանի զարգացման գրավական):
Աշխատանքն ուղարկելիս նամակի վերնագրային հատվածում գրել «Հայագիտական գիտաժողովի մասնակցության հայտ» արտահայտությունը:

С 21 по 23 ноября 2014 года благодаря усилиям СНО Ереванского государственного университета и Арцахского государственного университета будет организована конференция, посвященная современным проблемам арменоведения, для принятия участие в которой студенты и аспиранты вузов могут отправлять свои работы до 7 ноября на официальный электронный адрес СНО ЕГУ  sss@ysu.am.
Доклады должны быть написаны в соответствии с параметрами  публикуемых сборников научных статей СНО ЕГУ (параметры смотрите на сайте СНО ssspub.ysu.am либо по ссылке). С содержательной точки зрения работы могут касаться различных проблем арменоведения –  от истории Армении, армянского языка и литературы вплоть до истории развития естественных наук в Армении и современных тенденциях (как гарант развития Армении).
При отправке работ в графе заголовка необходимо написать выражение «Заявка на участие в арменоведческой конференции».