Ս.թ. դեկտեմբերի 26-ին Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի կողմից կազմակերպվել է «Հայոց ցեղասպանության համար Թուրքիայի Հանրապետությանը պահանջներ ներկայացնելու միջազգային իրավական հենքերը» համաժողովը, որի շրջանակում տեղի ունեցավ «Հայերի ցեղասպանության համար միջազգային-իրավական պատասխանատվության հիմքերը» իրավական ուղեցույցի շնորհանդեսը: Ծրագիրն անցկացվեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հովանավորությամբ և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին առավել պարտավորեցնող է Ցեղասպանության համար պատասխանատվության և իրավական ասպեկտների առավել համակողմանի և ամբողջական վերլուծությունը: Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին զուգահեռ անհրաժեշտ է նաև իրականացնել հետևողական աշխատանք Հայոց ցեղասպանության հարցը իրավական հարթություն տեղափոխելու նպատակով: Եվ սույն հետազոտությունը հենց միտված է անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության համար միջազգային իրավական պատասխանատվությանն առնչվող հիմնահարցերի քննարկմանը արդի միջազգային իրավունքի տեսանկյունից:
Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի համահիմնադիր Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ոլորտում էմոցիոնալ հարթությունը պետք է դուրս բերվի, և դրա փոխարեն պետք է ավելի մանրամասն ու հստակ զբաղվել իրավական, իրավաքաղաքական խնդիրներով. «Այն փաստագրական նյութը, որ հավաքվել է երկար տարիների ընթացքում, այժմ ստանում է իրավական բովանդակություն։ Իրավական հարթության վրա մենք ունենք բավականաչափ հնարավորություններ՝ ներկայացնելու համապատասխան պահանջներ տարբեր ատյաններում»։
ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության պատմության բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արմեն Մարուքյանը նկատեց, որ վերջին շրջանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ բավականին մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվում՝ նշելով, որ Թուրքիայում մտայնություն կա, թե ներողությամբ կարող է ամեն ինչ ավարտվել։ «Մենք այդպես չենք կարծում, հակառակը՝ ներողությամբ ամեն ինչ սկսվում է, որովհետև հնարավոր չէ միլիոնավոր մարդկանց սպանել ու միայն ներողություն խնդրելով հարցը փակել։ Խոսքը մի ամբողջ ժողովրդի ոչնչացման, նրա հայրենիքին տիրանալու, ունեզրկման մասին է, և բոլոր այս հետևանքները, որոնք առկա են Հայոց ցեղասպանության իրագործման առումով, առանձին քննարկման առարկա պետք է դառնան»,-ասել է Արմեն Մարուքյանը։
ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը կարևորեց այն փաստը, որ ճանաչման գործընթացից անցում ենք կատարում պահանջատիրության և իրավական հարթությունների ոլորտ։ «Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության հարցի ուսումնասիրությանը լուրջ մոտեցում է ցուցաբերվում։ Մենք սկսել ենք աշխատել նոր կադրեր պատրաստելու գործընթացի վրա, որի կարևոր շեշտադրումներից մեկը հենց իրավաբանների խումբ պատրաստելն է: Նրանք ոչ միայն միջազգային իրավունքի տեսանկյունից պետք է ծանոթ լինեն Հայոց ցեղասպանության խնդիրներին, այլև տարբեր շերտերում՝ պատմագիտություն, հոգեբանություն, փիլիսոփայություն, պետք է հասկանան, թե ինչ է Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի տարաբնույթ հարցերի շուրջ կարողանան հստակ պատկերացում կազմել։ Այս առումով տվյալ շնորհանդեսի ժամանակ ներկայացված դիտարկումները, ուղեցույցի հրատարակումը բավականին կարևոր են, քանի որ հիմք են հետագա աշխատանքների, փաթեթների պատրաստման»,- ընդգծեց Մհեր Հովհաննիսյանը։
Համաժողովի օրակարգի համաձայն՝ ելույթներով հանդես եկան նաև Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի տնօրեն Տարոն Սիմոնյանը, ԵՊՀ եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի վարիչ Վիգեն Քոչարյանը, ինչպես նաև Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի համահիմնադիրներ Լևոն Գևորգյանը և Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրին Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին ընդառաջ առկա միջազգային իրավական մարտահրավերններն ու ուղեցույցի հիմնադրույթները:

26 декабря 2014 года Центром международного и сравнительного права была организована конференция «Правовые аспекты предъявления требований Турции со стороны Армении по Геноциду армян», в рамках которой состоялась презентация правового руководства на тему «Основания для международно-правовой ответственности за Геноцид армян». Программа была проведена под эгидой Администрации Президента РА и при поддержке Молодежного фонда Армении. В преддверие 100-летия Геноцида армян становится более необходимым всесторонний и целостный анализ ответственности и правовых аспектов Геноцида. Параллельно с процессом признания Геноцида необходимо также осуществить последовательную работу с целью перенесения Геноцида армян в правовое поле. И данное исследование направлено на обсуждение вопросов международно-правовой ответственности за Геноцид армян с точки зрения современного международного права.
Заведующий кафедрой Армянского вопроса и Геноцида армян Института истории НАН РА, к.и.н., доцент Армен Марукян заметил, что в последнее время, в преддверие 100-летия Геноцида армян, проводится достаточно много работ. Он подчеркнул, что у Турции есть мысль, что все может закончиться извинениями. «Мы так не думаем, наоборот – с извинений все только начинается, потому что невозможно убить миллионы людей и закрыть вопрос только извинениями. Речь идет об уничтожении целого народа, о захвате его родины, о лишении имущества и всех тех последствиях, которые есть после осуществления геноцида, что должно стать предметом отдельного обсуждения», - заявил Марукян.
Заместитель директора Института арменоведческих исследований ЕГУ Мгер Оганнисян подчеркнул важность того факта, что от процесса признания мы переходим на правовое поле требований. «В Армении по вопросу Геноцида армян проводится серьезное исследование. Мы начали работу над подготовкой новых кадров, важном акцентом чего является именно подготовка группы юристов. Они должны быть знакомы с вопросами Геноцида армян не только с точки зрения международного права, но и других сторон – историографией, психологией, философией, они должны понимать, что такое Геноцид армян, чтобы иметь четкое понимание о различных вопросах. С этой точки зрения наблюдения, представленные на презентации, а также публикация руководства представляют собой особую важность, так как являются основой для дальнейших работ», - подчеркнул Мгер Оганнисян.
Согласно повестки конференции, выступили также директор Центра Международного и сравнительного права Тарон Симонян, заведующий кафедрой Европейского и международного права ЕГУ Виген Кочарян. Также соучредители Центра международного и сравнительного права Левон Геворгян и Егише Киракосян представили международные правовые вызовы в преддверие 100-летия Геноцида и основные принципы руководства.