Ս.թ. դեկտեմբերի 26-ին Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի կողմից կազմակերպվել է «Հայոց ցեղասպանության համար Թուրքիայի Հանրապետությանը պահանջներ ներկայացնելու միջազգային իրավական հենքերը» համաժողովը, որի շրջանակում տեղի ունեցավ «Հայերի ցեղասպանության համար միջազգային-իրավական պատասխանատվության հիմքերը» իրավական ուղեցույցի շնորհանդեսը: Ծրագիրն անցկացվեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հովանավորությամբ և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին առավել պարտավորեցնող է Ցեղասպանության համար պատասխանատվության և իրավական ասպեկտների առավել համակողմանի և ամբողջական վերլուծությունը: Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին զուգահեռ անհրաժեշտ է նաև իրականացնել հետևողական աշխատանք Հայոց ցեղասպանության հարցը իրավական հարթություն տեղափոխելու նպատակով: Եվ սույն հետազոտությունը հենց միտված է անդրադառնալ Հայոց ցեղասպանության համար միջազգային իրավական պատասխանատվությանն առնչվող հիմնահարցերի քննարկմանը արդի միջազգային իրավունքի տեսանկյունից:
Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի համահիմնադիր Վլադիմիր Վարդանյանը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության ոլորտում էմոցիոնալ հարթությունը պետք է դուրս բերվի, և դրա փոխարեն պետք է ավելի մանրամասն ու հստակ զբաղվել իրավական, իրավաքաղաքական խնդիրներով. «Այն փաստագրական նյութը, որ հավաքվել է երկար տարիների ընթացքում, այժմ ստանում է իրավական բովանդակություն։ Իրավական հարթության վրա մենք ունենք բավականաչափ հնարավորություններ՝ ներկայացնելու համապատասխան պահանջներ տարբեր ատյաններում»։
ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության պատմության բաժնի վարիչ, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արմեն Մարուքյանը նկատեց, որ վերջին շրջանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ բավականին մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվում՝ նշելով, որ Թուրքիայում մտայնություն կա, թե ներողությամբ կարող է ամեն ինչ ավարտվել։ «Մենք այդպես չենք կարծում, հակառակը՝ ներողությամբ ամեն ինչ սկսվում է, որովհետև հնարավոր չէ միլիոնավոր մարդկանց սպանել ու միայն ներողություն խնդրելով հարցը փակել։ Խոսքը մի ամբողջ ժողովրդի ոչնչացման, նրա հայրենիքին տիրանալու, ունեզրկման մասին է, և բոլոր այս հետևանքները, որոնք առկա են Հայոց ցեղասպանության իրագործման առումով, առանձին քննարկման առարկա պետք է դառնան»,-ասել է Արմեն Մարուքյանը։
ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը կարևորեց այն փաստը, որ ճանաչման գործընթացից անցում ենք կատարում պահանջատիրության և իրավական հարթությունների ոլորտ։ «Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության հարցի ուսումնասիրությանը լուրջ մոտեցում է ցուցաբերվում։ Մենք սկսել ենք աշխատել նոր կադրեր պատրաստելու գործընթացի վրա, որի կարևոր շեշտադրումներից մեկը հենց իրավաբանների խումբ պատրաստելն է: Նրանք ոչ միայն միջազգային իրավունքի տեսանկյունից պետք է ծանոթ լինեն Հայոց ցեղասպանության խնդիրներին, այլև տարբեր շերտերում՝ պատմագիտություն, հոգեբանություն, փիլիսոփայություն, պետք է հասկանան, թե ինչ է Հայոց ցեղասպանությունը, որպեսզի տարաբնույթ հարցերի շուրջ կարողանան հստակ պատկերացում կազմել։ Այս առումով տվյալ շնորհանդեսի ժամանակ ներկայացված դիտարկումները, ուղեցույցի հրատարակումը բավականին կարևոր են, քանի որ հիմք են հետագա աշխատանքների, փաթեթների պատրաստման»,- ընդգծեց Մհեր Հովհաննիսյանը։
Համաժողովի օրակարգի համաձայն՝ ելույթներով հանդես եկան նաև Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի տնօրեն Տարոն Սիմոնյանը, ԵՊՀ եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի վարիչ Վիգեն Քոչարյանը, ինչպես նաև Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի համահիմնադիրներ Լևոն Գևորգյանը և Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրին Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին ընդառաջ առկա միջազգային իրավական մարտահրավերններն ու ուղեցույցի հիմնադրույթները:

On December 26, 2014 International and Comparative Law Center organized a conference on “International Legal Bases for Raising Claims to the Republic of Turkey for the Armenian Genocide” in the frames of which the presentation of legal catalogue “International-legal Bases of the Responsibility for the Armenian Genocide” took place. The program was carried out under the patronage of the staff of RA president and with the support of Youth Foundation of Armenia.
Thorough and complete analysis of legal aspects of the responsibility for the Armenian Genocide is incumbent on the eve of the centennial of the Armenian Genocide. Parallel to the recognition process of the Armenian Genocide it is necessary to bring this question to legal sphere. This research work aims to touch upon the discussion of the issues of international legal responsibility  for the Armenian Genocide from the point of international law.
One of the founders of the International and Comparative Law Center Vladimir Vardanyan mentioned that the Armenian Genocide shouldn’t be treated emotionally, on the contrary,  its legal and  legal-political issues should be studied. “The documentary material, which has been collected for years, now becomes legal. We have a lot of opportunities in the legal sphere to raise claims in different courts”
Head of the department of  the Armenian Cause and Armenian Genocide of NAS RA Institute of History, Candidate of Historical Sciences, associate professor Armen Marukyan mentioned that a great work  was done  for the 100th anniversary of Armenian Genocide. He noticed that Turkey thinks that everything would be over with an apologize. “We don’t share their opinion, on the contrary, everything begins with an apologize. As it is not possible to kill millions of people and only to apologize. We speak about the annihilation of a nation, seizure their homeland, confiscation of their property. All the consequences of the Armenian Genocide must be discussed”,-said Armen Marukyan.
Deputy director of YSU Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan emphasized  the fact, that we pass from the recognition process to the process of claims and legal sphere.
“Armenian Genocide is seriously studied in Armenia. We began to work on the training process of new cadres, especially a group of lawyers. They should be aware of the issues of the Armenian Genocide not only from the standpoint of International law, but from the standpoints of historiography, psychology, philosophy. In this way they will get an understanding of various issues of the Armenian Genocide. The observations made during  the presentation, the  publication of the catalogue are very essential, as they are the basis of further work and further projects” mentioned Mher Hovhannsiyan.
During the conference  head of  the International and Comparative Law Center Taron Simonyan,  head of  Chair of European and International Law of YSU Vigen Kocharyan, as well as founders of International and Comparative Law Center Levon Gevorgyan and Yeghishe Kirakosyan represented  international legal challenges and concepts of the catalogue.