ՀՀԻ հայ-քրդական առնչ. բաժնի ղեկավար Վ. Պետրոսյան, ՌԴ-ում ՔԴԿ ներկայացուցիչ Խոշավի Բաբաքր ՀՀԻ հայ-քրդաական առնչությունների բաժնի ղեկավար Վ. Պետրոսյան  ՄՀՄՊԻ Արևելագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Մ․ Սապրոնովա, ՀՀԻ հայ-քրդական առնչ. բաժնի ղեկավար Վ. Պետրոսյան
Սթմարտի 11-13-ը Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում (ИМЕМО) տեղի ունեցավ կլոր սեղան-գիտաժողով «Քրդական գործոնի դերն ու նշանակությունը տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականության մեջ» խորագրով։ Միջոցառմանը մասնակցում էին փորձագետ-գիտնականներ ՌԳԱ ՀՏՄՀԻ-ից, ՌԳԱ ԱՄՆ-ի և Կանադայի ինստիտուտից, ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտից, ՌԴ և Իրաքյան Քուրդիստանի ռեգիոնալ կառավարության մի շարք պաշտոնատար անձինք, որոնք ներկայացնում էին ՌԴ Անվտանգության խորհուրդը, ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարությունը, ՔՌԿ-ն և ՔԴԿ-ն, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ Հայաստանից, Ղազախստանից, ԱՊՀ մի շարք երկրներից, Մոսկվայում քրդական համայնքից։ Նիստը բացեց ՌԳԱ  ՀՏՄՀԻ  Միջազգային անվտանգության կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, ք.գ.դ. ԱՍավելիևը։ Գիտաժողովին Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը ներկայացնում էր ՀՀԻ հայ-քրդական առնչությունների բաժնի ղեկավար, պ.գ.թ., դոցենտ Վահրամ Պետրոսյանը: Վերջինս հանդես եկավ «Հայ-քրդական հարաբերությունների SWOT վերլուծություն» վերտառությամբ զեկույցով՝ քննարկելով ոչ միայն SWOT վերլուծության շրջանակներում պահանջվող խնդիրները (ուժեղ և թույլ կողմեր, հնարավորություններ (պատեհություններ) և սպառնալիքներ), այլև հայ-քրդական հարաբերությունների հեռանկարները տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում: Զեկույցի շուրջ հնչել են ոչ միայն տարբեր հարցադրումներ, այլ նաև եղել բանավեճեր ու քննարկումներ:
Գիտաժողովի մասնակիցները  զեկույցներում, քննարկումների ընթացքում բարձրացրին քրդական փոքրամասնությունների աճող դերի հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ բոլոր  այն երկներում, որտեղ նրանք կենտրոնացված են (Իրաք, Սիրիա, Թուրքիա, Իրան, Լիբանան, ՌԴ, Կենտրոնական Ասիա և Հարավային Կովկաս), ինչպես նաև կարևորեցին քրդերի դերը ծայրահեղական իսլամի՝ ի դեմս Իսլամանակ պետության հետ պայքարում։ Գրեթե բոլոր մասնակիցների զեկույցներում առանձնահատուկ ուշադրության արժանացան Իրաքյան Քուրդիստանն ու Իրաքում և Սիրիայում տեղ գտած զարգացումները:

Head of the Department of Armenian-Kurdish Relations of IAS V. Petrosyan and representative of  Kurdistan Democratic Party of RF Khoshavi Babakr Head of the Department of Armenian-Kurdish Relations Vahram Petrosyan Professor of the chair of Oriental Studies of IMEMO M. Sapronova and head of the Department of Armenian-Kurdish Relations of IAS  V. Petrosyan
On March 11-13 a symposium on “The role and significance of the Kurdish factor in the territorial and regional geopolicy” took place in the Institute of World Economy and International Relations of the Russian Academy of Sciences. Expert scientists from the Institute of World Economy and International Relations, Institute of the U.S.A. and Canada, Institute of Oriental Studies, some officials from Russian Federation and Iraqi Kurdistan Regional Government representing the Security Council of Russian Federation, Ministry of  Foreign Affairs of RF, Kurdistan Democratic Party, Kurdistan Regional Government,  as well as representatives from Armenia, Kazakhstan, from various countries of  CIS and from the Kurdish community of Moscow were present during the symposium.
The session was opened by the speech of the deputy head of the Institute of World Economy and International Relations, Doctor of Political Sciences A. Saveliev. Head of the Department of Armenian-Kurdish Relations, candidate of Historical Sciences, associate professor Vahram Petrosyan represented YSU Institute for Armenian Studies. In his report “SWOT analysis of Armenian- Kurdish Relations” he spoke about the problems in the frames of SWOT analysis (strengths, weaknesses, opportunities and threats) and the prospects of the Armenian-Kurdish relations in the context of regional and territorial development. There were debates and discussions during the report.
In their reports and during the discussions the participants of the symposium raised different questions on the role of Kurdish minorities in the following countries: Iraq, Syria, Turkey, Iran, Lebanon, Russian Federation, countries of Central Asia and Southern Caucasus, as well as they emphasized the role of the Kurds in radical Islam in the struggle of Islamic state. Almost all the participants paid attention to Iraqi Kurdistan and to the events of Iraq and Syria.