Ս.թ. մարտի 18-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի և Նոր Նախիջանի թեմի գիտական խորհրդի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ  «Հայոց լեզվի դասավանդումը և հայագիտության ուսումնասիրությունը ՌԴ բուհերում» խորագրով գիտագործնական գիտաժողով (ծրագրի հեղինակ՝ Բուրաստան Զուլումյան):
Միջոցառմանը ներկա էին թեմի առաջնորդ արքեպիսկոպոս Եզրաս Ներսիսյանը, Ռուսաստանի Դաշնությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը, Մոսկվայում ՀՀ դեսպանության, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ուսուցիչներ և ուսանողներ Մոսկվայի համալսարաններից:
Համաժողովը բացեց Եզրաս Ներսիսյանը, ով օրհնեց ներկաներին և մաղթեց բեղմնավոր, արդյունավետ աշխատանք: Իր խոսքում եպիսկոպոսը, կարևորելով մայրենի լեզվի իմացության դերը ինքնության պահպանման գործում, ընդգծեց, որ հայերը հնուց ի վեր գիտակցել են մայրենի լեզվի և գրականության պահպանման կարևորությունը՝ նույնիսկ չմոռանալով հալածանքների և աքսորի ժամանակ:
Լիազոր դեսպան Օլեգ Եսայանը իր ելույթում կարևորեց նման միջոցառումների կազմակերպումը՝ հավաստելով, որ քննարկվող ծրագրերը անշուշտ կնպաստեն հայագիտության զարգացմանը:
Համաժողովի միջոցով հնարավոր եղավ համախմբել հայոց լեզուն ուսումնասիրող գիտնական-տեսաբաններին` լեզվաբաններ, գրականագետներ, ուսուցիչներին և ուսանողներին, ովքեր, պատմում էին հայոց լեզվի դասավանդման իրենց մեթոդների մասին, կիսվում սեփական փորձով:
Մասնակիցները իրենց խոսքում նշեցին հայոց լեզվի դասավանդման, տիպաբանական ուսումնասիրության ասպեկտների, ինտերնետային նախագծերի կարևորության մասին: Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտի և Մոսկվայի պետական լեզվաբանական համալսարանի ուսանողները ևս ելույթ ունեցան՝ ռուսերենով և հայերենով: Ուրախալի էր Հայ առաքելական եկեղեցու պատմություն, հայ դիցաբանական անունների ստուգաբանություն, հայ հոգևոր պոեզիա և նույնիսկ հայ լուռ ֆիլմեր թեմաների առկայությունը:
Հանդիպման նախագահ Բուրաստան Զուլումյանը համառոտ անդրադարձ կատարեց ավագ դպրոցներում հայ գրականության դասավանդման տեսական ասպեկտներին՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է ներկայացնել ոչ միայն ազգային գրականության գլուխգործոցները, այլև լայն մշակութային համատեքստում ցույց տալ գրական գործընթացի էվոլյուցիան: Ամփոփելով հանդիպումը՝ նա հավաստեց, որ համաժողովը շարունակելու է հայագիտական միջոցառումների կազմակերպումը՝  Հայ առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի աջակցությամբ (2014 թ. նոյեմբերին տեղի է ունեցել կոնֆերանս՝ «Հայագիտությունը Ռուսաստանում»): Նա հույս հայտնեց, որ նման միջոցառումները կշարունակվեն նաև Նիժնի Նովգորոդի, Սանկտ Պետերբուրգի և Դոնի Ռոստովի համալսարանների մասնակցությամբ:
Հանդիպումն ավարտվեց համերգային ծրագրով, որին մասնակցում էին «Հայորդաց տան» խմբերը՝ «Վարդավառ» պարային համույթը (գեղարվեստական ղեկավար՝ Մարգարիտա Գրիգորյան) և ժողովրդական երգերի անսամբլիան (ղեկավար` Արմինե Մարտիրոսյան): Համերգն ավարտվեց Մոսկվայի պետական լեզվաբանական համալսարանում հայոց լեզու և մշակույթ ուսումնասիրող ուսանողի՝ Ալեքսանդր Լիստենգորտայի կատարմամբ, ով կարդաց իր իսկ գրած բանաստեղծությունը հայոց լեզվով:

On March 18, 2015 a conference on “Teaching of the Armenian Language and Armenian Studies Research in the Universities of Russian Federation” (the author of the program is Busrastan Zulumyan) took place in Moscow by the initiative of Russia and Scientific Council of the Diocese of Nor Nakhijevan.
The conference was opened by Yezras Nersisyan, who blessed the participants and wished them a fruitful and productive work. Highlighting the role of language in the preservation of identity, the archbishop noted that the Armenians have always realized the importance of language and literature, even during the persecution and exile.
Plenipotentiary Ambassador Oleg Yesayan highlighted the importance of such events, noting that the these projects would certainly contribute to the development of the Armenian Studies.
The Conference united many Armenian language scholars: linguists, philologists, teachers and students who shared their methods of teaching and experience.
The participants spoke about the importance of the Armenian language teaching, study of typological aspects and web projects. The students of Institute of Asian and African Studies of Moscow State University and Moscow State Linguistic University delivered their speeches in Russian and Armenian. There were also themes on the history of the Armenian Apostolic Church, etymology of the Armenian mythological names, Armenian spiritual poetry and Armenian silent films.
The head of the conference, Burastan Zulumyan, briefly touched upon the theoretical aspects of teaching of the Armenian literature in high schools, noting that it is necessary to present not only the masterpieces of the Armenian literature, but also to show the evolution of the literary process in wider cultural context. Summing up, she said that the conference would continue the organization of events by the support of the Armenian Apostolic Church of Russia and Diocese of Nor Nakhijevan (a conference on “Armenian Studies in Russia” in November, 2014). She expressed hope, that the Universities of Nizhny Novgorod, St. Petersburg, Rostov-on-Don would also participate in such events.
The meeting ended with a concert by the performance of groups of “Children's center”: dance troupe “Vardavar” (artistic director Margarita Grigoryan) and ensemble of folk songs (director Armine Martirosyan). The concert ended in Moscow State Linguistic University by the performance of a student, Alexander Listengorta, who studies Armenian language and culture and read one of his poems in Armenian.