Երևանի պետական համալսարանի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ս.թ. ապրիլի 22-ին ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ գերմանացի անվանի հայագետ, Յոհաննես Լեփսիուսի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռոլֆ Հոսֆիլդի «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանություն» գրքի շնորհանդեսը: Ներկա էին համալսարանի տարբեր ֆակուլտետների դեկաններ, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ՀՀԻ «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներ և այլք: Շնորհանդեսը յուրահատուկ էր նրանով, որ ներկա էին գրքի հեղինակը` Ռ. Հոսֆիլդը և գրքի հայերեն թարգմանիչ, ՀՀԻ ցեղասպանագիտության բաժնի աշխատակից Էվելինա Մակարյանը:
ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը նախ ողջունեց հյուրերին, շնորհակալություն հայտնեց հեղինակին շնորհանդեսի առաջարկը ընդունելու և առհասարակ ՀՀԻ հետ համագործակցաբար աշխատելու համար: Մ. Հովհաննիսյանը նշեց, որ ԵՊՀ հրատարակչության և ՀՀԻ ցեղասպանագիտության բաժնի աշխատակիցների ջանքերով մինչև տարեվերջ արդեն պատրաստ կլինի գրքի հայերեն տարբերակը: Այնուհետև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դասախոս, ՀՀԻ Ցեղասպանագիտության բաժնի առաջատար գիտ. աշխատող Աշոտ Հայրունին անդրադարձավ Ռոլֆ Հոսֆիլդի գիտական գործունեությանը:
Աշոտ Հայրունու խոսքով «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը Հոսֆիլդի 10 տարի առաջ հրատարակած «Նեմեսիսի օպերացիան» աշխատությունից հետո երկրորդ ծավալուն աշխատությունն է նվիրված Հայոց ցեղասպանության թեմային:
«Ռոլֆ Հոսֆիլդը, 2011 թ.-ից լինելով Յոհաննես Լեփսիուսի տան տնօրեն, իր մեծ ներդրումն է ունեցել Հայոց ցեղասպանության և առհասարակ հայագիտության զարգացման ոլորտում: Լեփսիուսի տունը կարևոր կառույց է հայ-գերմանական գիտամշակութային փոխհարաբերությունների կազմակերպման, հայկական խոսքն ու միտքը գերմանական և եվրոպական երկրներին ներկայացնելու առումով»,- նշեց Աշոտ Հայրունին:
Ռոլֆ Հոսֆիլդն էլ իր հերթին հրավերի ու ջերմ ընդունելության համար երախտագիտության խոսք հայտնեց ներկաներին և ԵՊՀ ներկայացուցիչներին. «Ինձ համար առանձնահատուկ ուրախություն է, որ ԵՊՀ հրատարակչությունը այսքան արագ պատրաստակամություն հայտնեց գիրքը հայերեն թարգմանելու և հրատարակելու համար: Ես ուրախ կլինեմ, որ գիրքը աշնանը ներկայացված լինի Ֆրանկֆուրտի գրքերի միջազգային տոնավաճառին»: Աշխատությունը բաղկացած է 10 գլուխներից, որտեղ հանգամանալից ներկայացվում է Հայոց ցեղասպանության նախապատմությունը, ծրագրումը, թուրքական կառավարող ռեժիմի կողմից այն իրագործելու հետևողականությունը: Գրքում ներկայացվում է մի ամբողջ ժողովրդի բնաջնջման սիստեմատիկ պատկերը: Պարզաբանվում է համիդյան և երիտթուրքական ռեժիմների հաջորդափոխման հանգամանքները: Հինգ գլուխներում լուսաբանվում է Թեշքիլաթը Մահսուսե կազմակերպության ստեղծումը, հայ մտավորականության ձերբակալումն ու ոչնչացումը, ինչպես նաև հայ ժողովրդի տեղահանությունն ու բնաջնջումը: Այնուհետև ներկայացվում է 1919-20 թթ. ցեղասպանության պատասխանատուների դեմ իրագործված դատավարությունները՝ աշխատությունն ավարտելով Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարության ներկայացմամբ:
Ռոլֆ Հոսֆիլդի խոսքով «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը, որը լույս տեսավ այս տարվա փետրվար ամսին, չափազանց մեծ արձագանք ունեցավ գերմանական լրատվամիջոցների և մամուլի կողմից. այս տարի գերմանական գրեթե բոլոր լրատվամիջոցներն աննախադեպ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել և ցուցաբերում Հայոց ցեղասպանության և հայկական հարցի հանդեպ: Հոսֆիլդը նաև խոսեց Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից նախատեսվող ցեղասպանության վերաբերյալ նոր բանաձևի ընդունման կարևորության և խիստ անհրաժեշտության մասին:
«Գերմանիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումն ու ընդունումը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացը էապես ակտիվացնելու հարցում: Գերմանիան, լինելով Եվրոպայի հզոր պետություններից մեկը և Օսմանյան Թուրքիայի նախկին դաշնակիցը, կարող է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում լինել հզոր շարժիչ ուժ մյուս գերտերությունների համար»,- փաստեց Ռ. Հոսֆիլդը:
Այնուհետև Մհեր Հովհաննիսյանի կողմից առաջարկ արվեց, Ռ. Հոսֆիլդի համաձայնությամբ, դասախոսություններ կազմակերպել ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերի, ինչպես նաև պատմության, միջազգային հարաբերությունների և այլ ֆակուլտետների ուսանողների համար: Շնորհանդեսի վերջում ծավալվեց ակտիվ քննարկում բանախոսների և հյուրերի միջև:

On April 22, 2015 the presentation of the book “Death in the Desert: the Armenian Genocide” by German prominent armenologist, Director of House of Johannes Lepsius Rolf Hosfeld, took place in YSU Institute for Armenian Studies in the frames of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. The presentation was attended by the deans of different YSU faculties, representatives of teaching staff, the students of Master’s program “Genocide Studies” and “Armenian Studies” and others. The presentation was unique as the author of the book,Rolf Hosfeld and the translator, Evelina Makaryan, who also works in IAS Department of Genocide Studies were also present.
He particularly noticed that the book “Death in the Desert: the Armenian Genocide” is the second voluminous book of Rolf Hosfeld dedicated to the Armenian Genocide after “Operation Nemesis” which was published 10 years ago.
Having been the Director of House of Johannes Lepsius since 2011, Rolf Hosfeld greatly contributed to the development of the Armenian Genocide Studies as well as to the Armenian Studies generally. House of Lepsius is an important institution for the Armenian-German academic-cultural relations and for representing the position of Armenia in Germany and in other European countries”, -noted Ashot Hayruni.
Rolf Hosfeld in his turn thanked for the invitation and noticed, “I am glad that YSU Publishing House expressed willingness to translate and publish the book that quickly. I will be happy if the book would be represented at the Frankfurt International Book Fair in autumn”.
The book consists of 10 chapters that describe in detail the prehistory of the Armenian Genocide, its planning and perpetration by the Turkish ruling regime. A systematic extermination of an entire people is represented in the book. The five chapters touch upon the formation of the organization “Teshkilat-i Mahsusa”, the arrest and annihilation of the Armenian intellectuals, as well as the deportation and extermination of the Armenian people. Afterwards, he represents the trials of 1919-1920 against those responsible for the genocide and finishes the book with the representation of the trial of Soghomon Tehlirian.
According to the author the book "Death in the Desert: the Armenian Genocide", that was published in February, 2015 was actively discussed in German Mass media and press. This year German media showed a great interest in the Armenian Genocide and the Armenian Issue. Hosfeld also spoke about the importance and necessity of the adoption of a new resolution on Genocide in German Bundestag.
“The recognition and acceptance of the Genocide by Germany can play a significant role in activating the international recognition process of the Armenian Genocide. Being one of the most powerful states in Europe and the former ally of the Ottoman Empire, Germany can become a motive force for other Great Powers”,-said Rolf Hosfeld.
Then Mher Hovhhanisyan suggested Rolf Hosfeld to deliver lectures in Master’s program “Genocide Studies” and “Armenian Studies” of YSU Institute for Armenian Studies as well as in the faculties of History, International relations and other faculties. At the end of the presentation an active discussion took place between the speakers and the guests.