Երևանի պետական համալսարանի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակում ս.թ. ապրիլի 22-ին ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ գերմանացի անվանի հայագետ, Յոհաննես Լեփսիուսի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռոլֆ Հոսֆիլդի «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանություն» գրքի շնորհանդեսը: Ներկա էին համալսարանի տարբեր ֆակուլտետների դեկաններ, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ՀՀԻ «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողներ և այլք: Շնորհանդեսը յուրահատուկ էր նրանով, որ ներկա էին գրքի հեղինակը` Ռ. Հոսֆիլդը և գրքի հայերեն թարգմանիչ, ՀՀԻ ցեղասպանագիտության բաժնի աշխատակից Էվելինա Մակարյանը:
ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը նախ ողջունեց հյուրերին, շնորհակալություն հայտնեց հեղինակին շնորհանդեսի առաջարկը ընդունելու և առհասարակ ՀՀԻ հետ համագործակցաբար աշխատելու համար: Մ. Հովհաննիսյանը նշեց, որ ԵՊՀ հրատարակչության և ՀՀԻ ցեղասպանագիտության բաժնի աշխատակիցների ջանքերով մինչև տարեվերջ արդեն պատրաստ կլինի գրքի հայերեն տարբերակը: Այնուհետև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դասախոս, ՀՀԻ Ցեղասպանագիտության բաժնի առաջատար գիտ. աշխատող Աշոտ Հայրունին անդրադարձավ Ռոլֆ Հոսֆիլդի գիտական գործունեությանը:
Աշոտ Հայրունու խոսքով «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը Հոսֆիլդի 10 տարի առաջ հրատարակած «Նեմեսիսի օպերացիան» աշխատությունից հետո երկրորդ ծավալուն աշխատությունն է նվիրված Հայոց ցեղասպանության թեմային:
«Ռոլֆ Հոսֆիլդը, 2011 թ.-ից լինելով Յոհաննես Լեփսիուսի տան տնօրեն, իր մեծ ներդրումն է ունեցել Հայոց ցեղասպանության և առհասարակ հայագիտության զարգացման ոլորտում: Լեփսիուսի տունը կարևոր կառույց է հայ-գերմանական գիտամշակութային փոխհարաբերությունների կազմակերպման, հայկական խոսքն ու միտքը գերմանական և եվրոպական երկրներին ներկայացնելու առումով»,- նշեց Աշոտ Հայրունին:
Ռոլֆ Հոսֆիլդն էլ իր հերթին հրավերի ու ջերմ ընդունելության համար երախտագիտության խոսք հայտնեց ներկաներին և ԵՊՀ ներկայացուցիչներին. «Ինձ համար առանձնահատուկ ուրախություն է, որ ԵՊՀ հրատարակչությունը այսքան արագ պատրաստակամություն հայտնեց գիրքը հայերեն թարգմանելու և հրատարակելու համար: Ես ուրախ կլինեմ, որ գիրքը աշնանը ներկայացված լինի Ֆրանկֆուրտի գրքերի միջազգային տոնավաճառին»: Աշխատությունը բաղկացած է 10 գլուխներից, որտեղ հանգամանալից ներկայացվում է Հայոց ցեղասպանության նախապատմությունը, ծրագրումը, թուրքական կառավարող ռեժիմի կողմից այն իրագործելու հետևողականությունը: Գրքում ներկայացվում է մի ամբողջ ժողովրդի բնաջնջման սիստեմատիկ պատկերը: Պարզաբանվում է համիդյան և երիտթուրքական ռեժիմների հաջորդափոխման հանգամանքները: Հինգ գլուխներում լուսաբանվում է Թեշքիլաթը Մահսուսե կազմակերպության ստեղծումը, հայ մտավորականության ձերբակալումն ու ոչնչացումը, ինչպես նաև հայ ժողովրդի տեղահանությունն ու բնաջնջումը: Այնուհետև ներկայացվում է 1919-20 թթ. ցեղասպանության պատասխանատուների դեմ իրագործված դատավարությունները՝ աշխատությունն ավարտելով Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարության ներկայացմամբ:
Ռոլֆ Հոսֆիլդի խոսքով «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանություն» գիրքը, որը լույս տեսավ այս տարվա փետրվար ամսին, չափազանց մեծ արձագանք ունեցավ գերմանական լրատվամիջոցների և մամուլի կողմից. այս տարի գերմանական գրեթե բոլոր լրատվամիջոցներն աննախադեպ մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել և ցուցաբերում Հայոց ցեղասպանության և հայկական հարցի հանդեպ: Հոսֆիլդը նաև խոսեց Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից նախատեսվող ցեղասպանության վերաբերյալ նոր բանաձևի ընդունման կարևորության և խիստ անհրաժեշտության մասին:
«Գերմանիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումն ու ընդունումը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացը էապես ակտիվացնելու հարցում: Գերմանիան, լինելով Եվրոպայի հզոր պետություններից մեկը և Օսմանյան Թուրքիայի նախկին դաշնակիցը, կարող է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում լինել հզոր շարժիչ ուժ մյուս գերտերությունների համար»,- փաստեց Ռ. Հոսֆիլդը:
Այնուհետև Մհեր Հովհաննիսյանի կողմից առաջարկ արվեց, Ռ. Հոսֆիլդի համաձայնությամբ, դասախոսություններ կազմակերպել ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերի, ինչպես նաև պատմության, միջազգային հարաբերությունների և այլ ֆակուլտետների ուսանողների համար: Շնորհանդեսի վերջում ծավալվեց ակտիվ քննարկում բանախոսների և հյուրերի միջև:

В рамках мероприятий Ереванского государственного университета, посвященных 100-летию Геноцида армян, 22 апреля в Институте арменоведческих исследований Ереванского государственного университета состоялась презентация книги знаменитого арменоведа, директора дома-музея Йоганнеса Лепсиуса Рольфа Хосфилда «Смерть в пустыне. Геноцид армян». На презентации присутствовали деканы различных факультетов университета, профессорско-преподавательский состав, студенты магистерских программ ИАИ «Геноцидоведение» и «Арменоведение» и др. Презентация была особой, потому что на ней присутствовал сам автор - Р.Хосфилд, а также переводчик книги на армянский язык, сотрудник отдела геноцидоведения ИАИ Эвелина Макарян. Заместитель директора ИАИ Мгер Оганнисян вначале поприветствовал гостей, выразил  автору благодарность за принятие предложения презентации и в общем сотрудничества с ИАИ. М.Оганнисян отметил, что благодаря усилиям типографии ЕГУ и сотрудников отдела геноцидоведения ИАИ до конца года будет готов и армяноязычный вариант книги. Затем преподаватель факультета истории ЕГУ, ведущий научный сотрудник отдела Геноцидоведения Ашот Айруни рассказал о научной деятельности Рольфа Хосфилда. По словам Ашота Айруни книга «Смерть в пустыне. Геноцид армян» второй объемный труд, посвященный Геноциду армян после труда «Операция Немесис» 10 лет назад.
«Рольф Хосфильд будучи в 2011 году директором дома Иоганнеса Лепсиуса, внес большой вклад в дело Геноцида армян и в общем развития арменоведения. Дом Лепсиуса представляет собой важную структуру с точки зрения организации армяно-немецких научно-культурных взаимоотношений, а также представления армянского слова и мысли немецким и европейским странам. За эти три года дом Лепсиуса сыграл важную роль в деле развития арменоведения и геноцидоведения», - отмел Ашот Айруни.
Рольф Хосфилд в свою очередь выразил благодарность присутствующим и представителям ЕГУ за приглашение и теплый прием: «Для меня особая радость, что типография ЕГУ так быстро выразила благодарность перевести и опубликовать ее. Я буду счастлив, если осенью эта книга будет представлена на международной ярмарке книг во Франкфурте». Книга состоит из 10 глав, где подробно представлена предистория Геноцида армян,  планирование, последовательность его осуществления  со стороны турецкого правящего режима. В книге представлена систематическое истребление целого народа. Говорится о причинах смены гамидского и младотурецкого режима.
В пяти главах просвещается создание организации Тешкилят-и-Махсуса, арест и уничтожение армянской интеллигенции, а также депортация и истребление. Затем представляются судебные процессы 1919-1920 гг. над виновниками геноцида, заканчивается произведение судебным процессом над Согомоном Тейлиряном. По словам Рольфа Хосфилда книга «Смерть в пустыне. Геноцид армян», которая вышла в свет в феврале, получила большой резонанс в немецких сми и прессе. В этом году почти все немецкие средства массовой информации проявляют интерес к теме Геноцида армян и Армянскому вопросу. Хосфилд также рассказал о важности и крайней необходимости принятия новой резолюции со стороны Бундестага о геноциде.
«Признание и принятия геноцида со стороны Германии может сыграть большую роль в активизации международного процесса  признания Геноцида армян.  Германия, будучи одной из самых сильных государств Европы и бывшим союзником Османской Турции, может стать мощной движущей силой для  других сверхдержав в деле признания Геноцида армян», - отметил Р.Хосфилд. Затем Мгер Оганнисян предложил с согласия Р.Хосфилда организовать лекции для студентов магистерских программ «Геноцидоведения» и «Арменоведения», а также факультетов истории, международных отношений и др.