2015 թ. հունիսի 18-ին ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված «Հայոց ցեղասպանության պատմական, միջազգային, իրավական, մշակութային և արվեստի հիմնահարցերը» խորագրով ներհամալսարանական գիտաժողով: Գիտաժողովը կազմակերպվել էր ԵՊՀ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ:
Գիտաժողովին բացման խոսքով հանդես եկան ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների փոխտնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ԵՊՀ միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի փոխնախագահ Մհեր Հովհաննիսյանը և ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը:
«Նմանատիպ միջազգային և ներհամալսարանական գիտաժողովների մեկնարկը տրվել է դեռևս տարվա սկզբին: ԵՊՀ-ն կազմակերպել և մինչև տարվա վերջ շարունակելու է կազմակերպել նմանատիպ ևս մի քանի միջոցառումներ: Նպատակը համալսարանականներին՝ ապագա իրավագետներին, մշակութաբաններին, լրագրողներին, պատմաբաններին, արևելագետներին, միջազգային իրավական  դաշտում Թուրքիայի և նրան աջակից  պետությունների կողմից պետական մակարդակով տարվող ժխտողական քաղաքականության դեմ հիմնավոր փաստերով հանդես գալը, պահանջատիրական, իրավական և քաղաքական գործունեություն ծավալելը խթանելն է»,- նշեց Մ. Հովհաննիսյանը:
Գիտաժողովին ներկայացված էին տարբեր թեմաներով 20-ից ավելի զեկույցներ: Իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Եղիշե Կիրակոսյանը ներկայացրեց «19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին միջազգային իրավունքում ցեղասպանության արգելակման վերաբերյալ նորմերի վերլուծությունը և Հայոց Ցեղասպանության համար Թուրքիայի Հանրապետության միջազգային իրավական պատասխանատվության հիմքերը» վերնագրով զեկույցը: Համեմատական վերլուծություն  տարվեց պետական մակարդակով ընդունված Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևերի միջև:
Իր հերթին արևելագիտության ֆակուլտետի փոխդեկան, բանասիրական գիտությունների թեկնածու Ռուբեն Մելքոնյանն էլ անդրադարձավ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ 1965-2015 թթ. թուրքական իշխանությունների վարած կեսդարյա ինտենսիվ քաղաքականությանը: Ներկայացվեց նաև Հայոց ցեղասպանության  թեման Գերմանիայի թուրք գրականության մեջ, Թալեաթ փաշայի թողած անձնական  փաստաթղթերի, ինչպես նաև  Աբդուլ Համիդի  հուշերում Հայկական կոտորածների վերաբերյալ զեկույցներ:
Այնուհետև Հայոց ցեղասպանության խնդիրը ներկայացվեց առցանց մամուլում: ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դոցենտ, բ.գ.թ. Անահիտ Մենեմշյանը և բ.գ.թ. դոցենտ Սայադյան Լիաննան իրենց համատեղ զեկույցի մեջ անդրադարձան 2014-2015 թթ. Հայոց ցեղասպանության մասին ֆրանսիական մամուլի անդրադարձներին: Իր հերթին բ.գ.թ., դոցենտ Վարդուհի Պետրոսյանն էլ խոսեց «Ժխտողական քաղաքականության խնդիրը ամերիկյան մամուլում 2014-2015 թթ.» թեմայի շուրջ: Համեմատականներ տարվեցին նախորդ տարիներին և 2015 թ. եվրոպական և ամերիկյան մամուլի կողմից Հայոց ցեղասպանության լուսաբնման միջև: Զեկուցմամբ հանդես եկավ նաև ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դասախոս բ.գ.թ., պրոֆեսոր Դավիթ Պետրոսյանը, ով ներկայացրեց «Հայոց ցեղասպանության թեման հայկական առցանց մամուլի երկխոսային դիսկուրսում» թեման: Այնուհետև մ.գ.թ. Հրաչ Բայադյանն էլ անդրադարձ կատարեց Ֆ. Աթինի «Սպի» ֆիլմում Հայոց ցեղասպանության նշանագիտական հենքին: Խոսեց ֆիլմից եկող ազդակների, գաղափարի և նպատակների մասին:
Գիտաժողովի վերջում ծավալվեց ակտիվ քննարկում զեկուցողների և ներկաների միջև: Անյուհետև ՀՀԻ փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանն ավելացրեց, որ լավագույն հոդվածները կտպագրվեն «Հայագիտության հարցեր» հանդեսի հաջորդ համարում:

18 июня 2015 года в Институте арменоведческих исследований ЕГУ состоялась межуниверситетская конференция на тему «Исторические, международные, правовые, культурные и вопросы искусства Геноцида армян», посвященная 100-летию Геноцида армян. Конференция была организована по инициативе комиссии, координирующей работы по подготовке мероприятий ЕГУ, посвященных 100-летию Геноцида армян.
На конференции с приветственным словом выступил заместитель директора Института арменоведческих исследований ЕГУ, заместитель председателя комиссии, координирующей работы по подготовке мероприятий ЕГУ, посвященные 100-летию Геноцида армян Мгер Оганнисян и декан факультета истории ЕГУ, профессор Эдик Минасян.
«Подобные международные и межуниверситетские конференции стартовали еще в начале года. ЕГУ будет продолжать организовывать подобные мероприятия до конца года. Целью является подготовка студентов университета – будущих юристов, культурологов, журналистов, историков, востоковедов к выступлению с обоснованными фактами против политики отрицания Турции и ее сторонников в международном правовом поле и способствованию развития правовой и политической требовательной деятельности», - отметил М.Оганнисян.
На конференции было представлено более 20 докладов. Кандидат юридических наук Егише Киракосян представил доклад под названием «Анализ норм блокирования геноцида в международном праве в конце 19 и начале 20 века и основы международлно-правовой ответственности Турецкой Республики. Был проведен сравнительный анализ между резолюциями признающими и осуждающими Геноцид армян на государственном уровне. В свою очередь замдекана факультета востоковедения, кандидат филологических наук Рубен Мелконян затронул тему полувековой интенсивной политики турецких властей 1965-2015 гг. в отношении Геноцида армян. Была представлена также тема Геноцида армян в турецкой литературе Германии, а также доклады о личных документах Талеата Паши и армянские погромы в воспоминаниях Абдула Гамида.
Затем вопрос Геноцида армян был представлен в интернет-СМИ. Доцент факультета журналистики ЕГУ, к.ф.н. Анаит Менемшян и к.ф.н., доцент Лиана Саядян в своем совместном докладе представили информацию 2014-2015 гг. о Геноциде армян во французской прессе.
В свою очередь к.ф.н., доцент Вардуи Петросян говорил вокруг темы «Вопрос политики отрицания в американской прессе 2014-2015 гг». Были проведены параллели между освещением Геноцида армян в американской и европейской прессе в прошлые годы и в 2015 г. С докладом выступил также преподаватель факультета журналистики, к.ф.н., профессор Давид Петросян, который представил тему «Геноцида  армян в армянской интернет-прессе в диалоге дискурса».
Затем к.к.н. Грач Баядян представил семиотическую базу Геноцида армян в фильме Ф.Атина «Шрам». Он рассказал о импульсах, идее и цели фильма. В конце конференции была развернута активная дискуссия между докладчиками и присутствующими. Затем замдиректора ИАИ М.Оганнисян добавил, что лучшие из статей будут опубликованы в следующем номере журнала «Вопросы арменоведения».