Եվրասիական տարածաշրջանի առաջատար բուհերի մի շարք ներկայացուցիչներ՝  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ուղեկցությամբ, սույն թվականի հոկտեմբերի 24-ին Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի շրջանավարտների 3-րդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում այցելեցին Երևանի պետական համալսարան: Հյուրերի թվում էին ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) ռեկտոր Անատոլի Տորկունովը, գիտական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Եվգենի Կոժոկինը, ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական ակադեմիայի գիտական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Օլեգ Իվանովը, Ղրղզստանի արտաքին գործերի նախարարության դիվանագիտական ակադեմիայի ռեկտոր Նուրլան Այտմուրզաևը, Բելառուսի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Վիկտոր Շադուրսկին, Լ.Ն. Գումիլևի անվան եվրասիական ազգային համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի ներկայացուցիչ Ժանար Մեդեուբաևվան ու Ղազախստանի միջազգային հարաբերությունների և համաշխարհային լեզուների համալսարանի դասախոս Գաբիտ Ժումատայը: ԵՊՀ պրոռեկտորներ Գեղամ Գևորգյանը և Ռուբեն Մարկոսյանը, ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի (ՀՀԻ) փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Արթուր Իսրայելյանը հյուրերին   ներկայացրին ԵՊՀպատմությունը, կառուցվածքը, ուսումնագիտական գործընթացները, արտասահմանյան բուհերի հետ միջազգային համագործակցությունը և հետագա հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (МГИМО) ռեկտոր Անատոլի Տորկունովը նշեց, որ հատուկ ուշադրություն պետք է հատկապես դարձնել միջազգային հարաբերությունների ոլորտի երիտասարդ մասնագետների և նոր կադրերի պատրատման համատեղ գործունեությանը: Նրա խոսքով՝ ԵՏՄ երկրների բուհերի միջև առկա համագործակցությունը պետք է շարունակական բնույթ կրի՝ ներառելով տարբեր գիտական ծրագրեր և բնագավառներ:
Տորկունովը Արևելյան լեզուների Լազարյան ճեմարանի 200-ամյակի առիթով ԵՊՀ ղեկավարությանը հանձնեց հուշամեդալ և մոսկովյան արևելագիտության վերաբերյալ գիրք, որի շնորհանդեսը տեղի էր ունեցել Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի շրջանավարտների 3-րդ միջազգային համաժողովի շրջանակներում, և ԵՊՀ ղեկավարությանը փոխանցեց նաև ԵՏՄ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցիացիայի հռչակագիրը՝ նշելով, որ փաստաթղթին ծանոթանալուց և կառույցի ստեղծման ու հիմնադրման վերաբերյալ քննարկումներից հետո այն կստորագրվի: Իր հերթին պրոռեկտոր Գեղամ Գևորգյանն էլ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի անունից ԵՊՀ հուշամեդալ հանձնեց МГИМО-ի ռեկտորին: Այնուհետև հյուրերը  այցելեցին ԵՊՀ պատմության թանգարան:
Հյուրերը նաև ծանոթացան ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի գործունեությանը, առաջիկա գիտական և հետազոտական աշխատանքներին: Քննարկվեց մի շարք խնդիրներ կապված հայ-ուսական հետագա համագործակցության վերաբերյալ:

On October 24, 2015, the representatives of a number of leading Universities of the Eurasian region, accompanied by Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian in the framework of the 3rd International Forum of Graduates of MGIMO visited Yerevan State University. The Rector of MGIMO Anatoly Tarkunov, Vice-Rector on Science Eugene Kozhokin, Vice-Rector on Science of the Diplomatic Academy of the Russian Foreign Ministry Oleg Ivanov, the Rector of the Diplomatic Academy of the Foreign Ministry of Kyrgyzstan Nurlan Aitmurzaev, Dean of the Faculty of International Relations of the Belarusian State University Victor Shadurski, a representative of the Faculty of International Relations of L. N. Gumilyov Eurasian National University Zhanar Medeubaeva and lecturer of the Kazakh Institute of International Relations and World Languages Gabit Zhumatai were among the guests.
During the meeting, the Rector of MGIMO Anatoly Torkunov noted, that it is necessary to pay special attention to the joint cooperation in preparation of young specialists in the sphere of international relations. According to him, cooperation between EAEC universities should be continuous and include a variety of research programs and fields.
Anatoly Torkunov on the occasion of the 200th anniversary of Lazarian Seminary of Oriental Languages gave medal and a book on the Oriental Studies to YSU, the presented of which took place in the framework of the 3rd international forum of MGIMO graduates. He also passed the declaration of association of educational institutions of EAEC to YSU management, noting that after reading the document and discussion on the establishment of the institution, it will be signed. Gegham Gevorgyan on behalf of YSU Rector Aram Simonyan gave a medal to the rector of MGIMO. Then, the guests visited the Museum of History of Yerevan State University.
The guests got acquainted with the activities of the Institute of Armenian Studies of YSU, with the upcoming scientific and research activities. A number of issues related to the Armenian-Russian cooperation were discussed.