Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում (ՀՀԻ) հոկտեմբերի 28-ին Ռյազանի պետական համալսարանի Պատմության և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.դ, պրոֆեսոր Անդրեյ Մինաևը և  նույն ֆակուլտետի Համաշխարհային պատմության ու միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ պ.գ. դ., պրոֆեսոր Յուրի Լոսևը քննարկեցին ԵՊՀ-ի և ՌՊՀ-ի միջև առաջիկա  և հետագա համագործակցության ծրագրերը:
ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը հյուրերին ծանոթացրեց ինստիտուտի տարբեր բաժինների կողմից տարվող գիտական և հետազոտական աշխատանքներին, նրանց գործունեությանը: Քննարկման ընթացքում անդրադարձավ Ռյազանի Ս. Եսենինի անվան պետական համալսարանի  ռեկտոր Ալեկսեյ Զիմինի՝ ավելի վաղ ԵՊՀ կատարած այցին: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ նախօրոք արդեն ռեկտորի հետ  եղել է քննարկում առաջիկա համագործակցության մասին, կա նախնական պայմանավորվածություններ կրթական տարբեր ծրագրերում համատեղ աշխատելու, փորձի փոխանակման համար, և այս այցը  այդ հանդիպման շարունակությունն է: «Մենք հույս ունենք, որ գործընկերների այցն  ավելի կարագացնի ԵՊՀ-ի  և Ռյազանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի միջև համագործակցության  հետ կապված խնդիրների լուծումը: Կան կրթության և գիտության հումանիտար ոլորտի հետ կապված մի շարք խնդիրներ, որոնք լուրջ քննարկման կարիք ունեն: Այսօր այս քննարկաման և տարբեր հանդիպումների արդյունքում կփորձենք համատեղ լուծման ուղիներ գտնել»,-ընդգծեց Մ. Հովհաննիսյանը: Նշենք, որ նախնական համագործակցության  արդյունքում 2016թ.-ից Ռյազանի պետական համալսարանում կուսուցանվի հայերեն լեզու որպես լրացուցից առարկա: Այնուհետև Հովհաննիսյանն առաձնացրեց քննարկաման ենթակա մի քանի կարևոր կետեր. դրանք են Ռյազանի պետական համալսարանում Հայագիտական կենտրոնի կամ լաբորատորիայի  բացմանն առնչվող խնդիրները, ԵՊՀ ուսանողներին ոչ միայն Ռյազանի պետական համալսարանում, այլև Ռուսաստանի Դաշնության մի  շարք պետական ուսումնական հաստատություններում հատկապես պատմության և միջազգային հարաբերությունների գծով մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի  անվճար ուսուցման հնարավորության ընձեռնումը: Քննարկվեց հնարավորության դեպքում Ռյազանի պետական համալսարանում հայոց պատմության հեռակա ուսուցման հարցը, ինչպես նաև՝ համատեղ դրամաշնորհային ծրագրերի նախապատրաստումը և իրականացումը:
Այնուհետև Պատմության  և միջազգային հարաբերությունների ֆալուլտետի դեկան, պ.գ.դ, պրոֆեսոր Անդրեյ  Մինաևը շնորհակալություն հայտնեց ԵՊՀ ղեկավարությանը հանդիպումը կազմակերպելու և համագործակցությանը պատրաստակամությունը հայնտնելու համար: Մինաևի խոսքով Մայր բուհը, լինելով Հայստանի առաջատար և գլխավոր բուհերից մեկը, համագործակցության լայն հնարավորություններ է ընձեռում համատեղ ուսումնական ծրագրերի, նոր կադրերի, նոր մասնագիտական որակների ստեղծման տեսանկյունից: Նա ներկայացրեց Պատմության  և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի  ուսումնամեթոդական գործունեությունը, առաքելությունը, ձեռքբերումնները և վստահեցրեց, որ նմանատիպ համագործակցությունը կարող է լավ հեռանկարներ ստեղծել երկկողմ մասնագիտական բարձր որակավորում ստանալու հարցում: Մինաևի խոսքով՝ հատկապես ոգևորող է Ռյազանի պետական համալսարանում հայոց պատմության հեռաուսուցման ծրագրի իրականացումը, ինչպես նաև՝ հայ-ռուսական կենտրոնի բացման գաղափարը: Նաև քննարկվեց առաջիկայում հնագիտության   ոլորտում հայ և ռուս հետազոտողների, հնագետների համագործակցության հարցը:
Համաշխարհային պատմության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Յուրի Լոսևն իր հերթին ներկայացրեց ամբիոնի գործունեությունը, ողջունեց համագործակցության գաղափարը և դրա կյանքի կոչմանն ուղղված քայլերը: «Ռյազանում ունենալով հայկական մեծ համայնք՝ հայոց պատմության դասավադումը, հայոց լեզվի ուսուցումը և հայ-ռուսական կենտրոնի բացումը  էլ ավելի կամրապնդի հայ-ռուսական բարեկամական կապերը»,-նշեց Յուրի Լոսևը: Նա վստահաբար հույս հայտնեց, որ հետագա համագործակցությունը կտա  իր  լավագույն արդյունքը:
Հավելենք նաև, որ Ռյազանի պետական համալսարանի ներկայացուցիչները 2 օր դասախոսություններով հանդես կգան ԵՊՀ Պատմության և Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետներում:

28 октября в Институте арменоведческих исследований ЕГУ (ИАИ) декан факультета истории и международных отношений Рязанского государственного университета,  д.и.н., профессор Андрей Минаев и заведующий кафедрой Всемирной истории и международных отношений того же факультета, д.и.н, профессор Юрий Лосев обсудили программы  предстоящего и будущего сотрудничества между ЕГУ и РГУ.
Заместитель директора ИАИ Мгер Оганнисян представил гостям научую и исследовательскую работу, выполняемую в различных отделах института, а также их деятельности. В ходе встречи он затронул ранний визит в ЕГУ ректора Рязанского государственного университета им.Есенина Алексея Зимина. По словам Оганнисяна, раннее с ректором уже обсуждался вопрос о сотрудничестве, есть предварительная договоренность о совместной работе в различных программах, обмене опытом, и этот визит – это продолжение той встречи.
«Мы надеемся, что визит наших партнеров  ускорит решение задач, связанных с сотрудничеством между ЕГУ и РГУ. Есть ряд задач, связанных с гуманитарной сферой образования и науки, которые нуждаются в серьезном решении. Сегодня, а также в ходе различных встреч попытаемся найти пути общего решения», - подчеркнул М.Оганнисян.
Отметим, что в результате предварительного соглашения с 2016 года в Рязанском государственном университете будет преподаваться армянский язык в качестве дополнительного предмета. Затем Оганнисян выделил несколько важных пунктов: вопросы открытия в РГУ Арменоведческого центра либо лаборатории, а также возможность бесплатного обучения для студентов ЕГУ в магистратуре или аспирантуре по линии истории и международных отношений не только в Рязанском государственном университете, но и в ряде государственных учебных заведений Российской Федерации. Был обсужден вопрос при возможности дистанционного обучения истории Армении в РГУ, а также подготовка и осуществление совместных грантовых программ.
Затем Андрей Минаев выразил благодарность руководству ЕГУ за готовность к сотрудничеству и организацию встречи. По словам Минаева ЕГУ, будучи передовым вузом Армении, открывает широкие возможности для сотрудничества и совместных учебных программ, а также с точки зрения подготовки новых кадров и новых профессиональных качеств. Он представил учебно-медотологическую деятельность факультета истории и международных отношений, миссию, достижения и выразил уверенность, что подобное сотрудничество может создать хорошие перспективы для получения двухсторонней высокой профессиональной квалификации. По словам Минаева, особенно воодушевляет осуществление программы дистанционного обучения истории Армении в Рязанском государственном университете, а также идея создания армяно-российского центра. Кроме того, обсуждались вопрос армянских и русских исследований в области археологии и сотрудничество археологов.
Юрий Лосев в свою очередь представил деятельность кафедры, которой он заведует, поприветствовал идею сотрудничества и шаги, направленные на приведение ее к жизни. Рязань, имеющая большую армянскую общину, с открытием армяно-российского центра, а также преподаванием истории Армении и армянского языка еще более укрепит армяно-российские дружественные отношения», - отметил Лосев. Он выразил надежду, что дальнейшее сотрудничество даст хороший результат.
Отметим также, что представители Рязанского государственного университета 2 дня будут выступать с лекциями на факультетах истории ЕГУ и факультете международных отношений.