Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում (ՀՀԻ) հոկտեմբերի 28-ին Ռյազանի պետական համալսարանի Պատմության և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, պ.գ.դ, պրոֆեսոր Անդրեյ Մինաևը և  նույն ֆակուլտետի Համաշխարհային պատմության ու միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ պ.գ. դ., պրոֆեսոր Յուրի Լոսևը քննարկեցին ԵՊՀ-ի և ՌՊՀ-ի միջև առաջիկա  և հետագա համագործակցության ծրագրերը:
ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը հյուրերին ծանոթացրեց ինստիտուտի տարբեր բաժինների կողմից տարվող գիտական և հետազոտական աշխատանքներին, նրանց գործունեությանը: Քննարկման ընթացքում անդրադարձավ Ռյազանի Ս. Եսենինի անվան պետական համալսարանի  ռեկտոր Ալեկսեյ Զիմինի՝ ավելի վաղ ԵՊՀ կատարած այցին: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ նախօրոք արդեն ռեկտորի հետ  եղել է քննարկում առաջիկա համագործակցության մասին, կա նախնական պայմանավորվածություններ կրթական տարբեր ծրագրերում համատեղ աշխատելու, փորձի փոխանակման համար, և այս այցը  այդ հանդիպման շարունակությունն է: «Մենք հույս ունենք, որ գործընկերների այցն  ավելի կարագացնի ԵՊՀ-ի  և Ռյազանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի միջև համագործակցության  հետ կապված խնդիրների լուծումը: Կան կրթության և գիտության հումանիտար ոլորտի հետ կապված մի շարք խնդիրներ, որոնք լուրջ քննարկման կարիք ունեն: Այսօր այս քննարկաման և տարբեր հանդիպումների արդյունքում կփորձենք համատեղ լուծման ուղիներ գտնել»,-ընդգծեց Մ. Հովհաննիսյանը: Նշենք, որ նախնական համագործակցության  արդյունքում 2016թ.-ից Ռյազանի պետական համալսարանում կուսուցանվի հայերեն լեզու որպես լրացուցից առարկա: Այնուհետև Հովհաննիսյանն առաձնացրեց քննարկաման ենթակա մի քանի կարևոր կետեր. դրանք են Ռյազանի պետական համալսարանում Հայագիտական կենտրոնի կամ լաբորատորիայի  բացմանն առնչվող խնդիրները, ԵՊՀ ուսանողներին ոչ միայն Ռյազանի պետական համալսարանում, այլև Ռուսաստանի Դաշնության մի  շարք պետական ուսումնական հաստատություններում հատկապես պատմության և միջազգային հարաբերությունների գծով մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի  անվճար ուսուցման հնարավորության ընձեռնումը: Քննարկվեց հնարավորության դեպքում Ռյազանի պետական համալսարանում հայոց պատմության հեռակա ուսուցման հարցը, ինչպես նաև՝ համատեղ դրամաշնորհային ծրագրերի նախապատրաստումը և իրականացումը:
Այնուհետև Պատմության  և միջազգային հարաբերությունների ֆալուլտետի դեկան, պ.գ.դ, պրոֆեսոր Անդրեյ  Մինաևը շնորհակալություն հայտնեց ԵՊՀ ղեկավարությանը հանդիպումը կազմակերպելու և համագործակցությանը պատրաստակամությունը հայնտնելու համար: Մինաևի խոսքով Մայր բուհը, լինելով Հայստանի առաջատար և գլխավոր բուհերից մեկը, համագործակցության լայն հնարավորություններ է ընձեռում համատեղ ուսումնական ծրագրերի, նոր կադրերի, նոր մասնագիտական որակների ստեղծման տեսանկյունից: Նա ներկայացրեց Պատմության  և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի  ուսումնամեթոդական գործունեությունը, առաքելությունը, ձեռքբերումնները և վստահեցրեց, որ նմանատիպ համագործակցությունը կարող է լավ հեռանկարներ ստեղծել երկկողմ մասնագիտական բարձր որակավորում ստանալու հարցում: Մինաևի խոսքով՝ հատկապես ոգևորող է Ռյազանի պետական համալսարանում հայոց պատմության հեռաուսուցման ծրագրի իրականացումը, ինչպես նաև՝ հայ-ռուսական կենտրոնի բացման գաղափարը: Նաև քննարկվեց առաջիկայում հնագիտության   ոլորտում հայ և ռուս հետազոտողների, հնագետների համագործակցության հարցը:
Համաշխարհային պատմության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Յուրի Լոսևն իր հերթին ներկայացրեց ամբիոնի գործունեությունը, ողջունեց համագործակցության գաղափարը և դրա կյանքի կոչմանն ուղղված քայլերը: «Ռյազանում ունենալով հայկական մեծ համայնք՝ հայոց պատմության դասավադումը, հայոց լեզվի ուսուցումը և հայ-ռուսական կենտրոնի բացումը  էլ ավելի կամրապնդի հայ-ռուսական բարեկամական կապերը»,-նշեց Յուրի Լոսևը: Նա վստահաբար հույս հայտնեց, որ հետագա համագործակցությունը կտա  իր  լավագույն արդյունքը:
Հավելենք նաև, որ Ռյազանի պետական համալսարանի ներկայացուցիչները 2 օր դասախոսություններով հանդես կգան ԵՊՀ Պատմության և Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետներում:

On October 28, the dean of the Faculty of History and International Relations of Ryazan State University, Doctor of History, Professor Andrew Minaev and Head of the chair of World History and International Relations of the same faculty, Doctor of History, Professor Yuri Losev discussed the program of the upcoming and future cooperation between YSU and RSU in YSU Institute for Armenian Studies.
"We hope that the visit of our partners will accelerate the solution of problems related to cooperation between YSU and RSU. There are a number of problems related to the humanitarian sphere of education and science, that are in need of serious discussions. Today, as well as during various meetings will try to find ways of solution, "- said M.Hovhannisyan.
It should be noted that as a result of a preliminary agreement signed in 2016 Armenian language will be taught in Ryazan State University as an supplementary course. Then Hovhannisyan highlighted several important points: issues on the opening of Armenian Studies Center or Laboratory at RSU, as well as tuition-free education for students of YSU in graduate or postgraduate programs in history and international relations not only at the Ryazan State University, but also in a number of state educational institutions of the Russian Federation. The possibility of part time studies of the history of Armenia at RSU, as well as preparation and implementation of joint grant programs were also discussed.
Then Andrei Minaev thanked the governance of YSU for their willingness to cooperate and the organization of the meeting. According to Minaev YSU, as a leading University of Armenia, YSU offers great opportunities for cooperation and joint academic programs, as well as formation of new professional competencies. He presented the educational and methodological activities of the Faculty of History and International Relations, mission, achievements and expressed confidence that such cooperation can create good prospective for the creation of bilateral high professional qualifications. According to Minaev, the implementation of distance learning program in the history of Armenia at Ryazan State University is especially encouraging, as well as the idea of creating an Armenian-Russian center. The issue of cooperation of the Armenian and Russian researchers in the field of archeology and was also discussed.
The head of the chair of World History and international Relations Yury Losev, in his turn, presented the activities of the chair, welcomed the idea of cooperation and steps for their implementation. “As Ryazan, has a large Armenian community, the opening of the Armenian-Russian Center, as well as the teaching of the history of Armenia and the Armenian language will further strengthen the Armenian-Russian friendly relations ", - said Losev.
It should be noted also that the representatives of the Ryazan State University will deliver lectures at YSU Faculties of History and International Relations for 2 days.