Ս.թ. մայիսի 19-ին Երևանի պետական համալսարանի Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում հանդիպում-քննարկում էր Գերմանիայի ձախերի կուսակցության անդամների պատվիրակության հետ: Ներկա էին Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեն, Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերը և Համբուրգի Ալտոնա համայնքի ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլուն, ինչպես նաև հասարակական գործիչ, վերլուծաբան Սարգիս Հացպանյանը, ԵՊՀ գիտ. քարտուղար Մենուա Սողոմոնյանը, ՀՀԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը, բաժինների ղեկավարները, աշխատակիցներ և ուսանողներ տարբեր ֆակուլտետներից:
Գերմանիայում պատգմավորները պայքարում են Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչման և այդ երկրի պատասխանատվության հարցը բարձրաձայնելու համար: Հանդիպման ժամանակ Ուլլա Ելպքեն ընդգծեց, որ այսօր անհրաժեշտ է մի բանաձև, որտեղ իրերն իրենց անունով կկոչվեն. «Բանաձևի քննարկումը պետք է տեղի ունենար ավելի վաղ, սակայն ի վերջո վերջնական ամսաթիվ նշանակվեց հունիսի 2-ը (Գերմանիայի խորհրդարանը դեռևս 2005 թ.-ին ընդունել է 1915 թ.-ին օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների և աքսորի մասին բանաձև, որում, սակայն, նշված չի եղել «ցեղասպանություն» բառեզրը): Մեզ համար շատ կարևոր է, որ դրանում ընդգրկվի Գերմանիայի մեղսակցության հարցը: Մենք ցանկանում ենք Գերմանիայի հասարակությանը իրազեկել, թե ինչ մասնակցություն են ունեցել գերմանացի զինվորները Հայոց ցեղասպանությունում գործընկեր Թուրքիային սատարելու նպատակով: Մեզ համար անընդունելի էին փորձերը` Գերմանիայի դերը անտեսել այս բանաձևում»: Համբուրգ նահանգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերը հավելեց, որ Գերմանիայի կառավարությունը, ցավոք, համագործակցում է Էրդողանի հետ և քննադատական վերաբերմունք չկա նրա տարած քաղաքականության հանդեպ: Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նշեց  Հասան Բուրգուջուօղլուն, շատ կարևոր է Գերմանիայում ապրող քրդերի ու չերքեզների համար, և ավելի մեծ ազդեցություն կունենա Գերմանիայում, քան կարծում են բոլորը: «Միայն ներողությունը չի բավարարի, պետք է փաստացի ապացուցվի, և իրերը կոչվեն իրենց անուններով: Հուսով եմ, որ Թուրքիան էլ մի օր խելքի կգա, կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը Արևմտյան Հայաստանում ու անպայման կհատուցի»:
Լսարանին հետաքրքիր էր նաև պատգամավորների դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի առնչությամբ: Պարոն Դոլցերը նշեց, որ իրենց հասած տեղեկությունների համաձայն` ապրիլյան դեպքերի ժամանակ Թուրքիան աջակցել է Ադրբեջանին և անգամ նրանց զինվորներն են մասնակցել ռազմական գործողություններին «Որպես խաղաղության կուսակցություն՝ մենք գիտենք ինչ բան է պատերազմը, խոշտանգումները, հանցագործությունները մարդկության դեմ, ուստի ցանկանում ենք, որ խնդիրը լուծվի խաղաղ ճանապարհով և շեշտադրվեն մարդու իրավունքներն ու ինքնորոշման սկզբունքը»:
Հանդիպումն ավարտվեց փոխադարձ համագործակցության քննարկմամբ, մասնավորապես ՀՀԻ փոխտնօրեն Մ. Հովհաննիսյանը՝ որպես գիտակրթական ոլորտի ներկայացուցիչ, առաջարկեց համատեղ ստեղծել մի հարթակ, որը կնպաստի Հայկական հարցի և Ղարաբաղյան հիմնախնդրի մասին գերմանական հասարակությանը առավել տեղեկացված լինելուն: Այս քննարկումը փաստեց, որ համագործակցությունը դեռ կշարունակվի, որով հնարավորություն կընձեռնվի հասնել նկատելի արդյունքների Հայկական հարցի և Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման առնչությամբ:

On May 19, 2016, a meeting-discussion was held at YSU Institute for Armenian Studies with the delegation of the Left Party of Germany. The deputy of Bundestag, Ulla Yelpke, the member of the Hamburg Parliament, Martin Dolzer and representative of the Hamburg community of Altona, Hasan Burgudzhoglu, as well as a public figure, an analyst, Sargis Hatspanyan, the Scientific Secretary of YSU Menua Soghomonyan, deputy director of the IAS Mher Hovhannisyan, heads of departments, staff and students from different faculties were present at the meeting.
The deputies are struggling for the full recognition of the Armenian Genocide and the publicity of the issue of liability in Germany. During the meeting, Ulla Yelpke stressed the fact that there is a need for special resolution, in which the things will be called by their proper names: “The discussion of the resolution should have taken place earlier, however, the final date was set on June 2 (In 2005, the German Parliament adopted a resolution on the mass murder, ethnic cleansing and deportations of the Armenians in the Ottoman Empire in 1915, however, the term "genocide" was not mentioned). It is very important for us that the issue of complicity of Germany is included in the resolution. We want to inform the German society about how the German soldiers supported Turkey during the Genocide. The attempts to ignore the role of Germany in this resolution were unacceptable for us”. The member of Hamburg Parliament, Martin Dotzler added, "The German government, unfortunately, cooperates with Erdogan and there is no criticism regarding this policy. Recognition of the Armenian Genocide by Bundestag, as noted by Hasan Burgudzhuglu, is very important for the Kurds and Circassians living in Germany, and it will have a greater impact in Germany than expected. An apology is not enough, it should be proved, and the things should be called by their proper names. I hope that Turkey will come to senses one day, and recognize the Armenian Genocide in Western Armenia and certainly compensate”.
The audience was also interested in the position of the deputies on the Karabakh issue. Mr. Dolzer noted that according to the information they received, Turkey supported Azerbaijan during the April eventsand even their soldiers were involved in the military operations: “As a peaceful party, we know what the war, violence, crimes against humanity are, so we want the issue to be solved peacefully, and emphasis placed on human rights and the principle of self-determination".
The meeting ended with a discussion of mutual cooperation, in particular, the deputy director of IAS M.Hovhannisyan, as a representative of the scientific and educational spheres, proposed to build a joint platform conducive to raise the awareness of the German public in the Armenian issue and the Nagorno-Karabakh conflict. The discussion proved that the cooperation will be continuous, thanks to which there will be an opportunity to achieve significant results on the Armenian and Nagorno-Karabakh issues.