Սույն թվականի հոկտեմբերի 23-ից 25-ը Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի, Երևանի պետական համալսարանի, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ-մատենադարանի, Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության նախաձեռնությամբ և ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի աջակցությամբ Երևանում տեղի ունեցավ Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարք:
Առաջին օրվա միջոցառումը տեղի ունեցավ Մատենադարանի նիստերի դահլիճում, որտեղ բացման և ողջույնի խոսքերով հանդես եկան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերապայծառ տ. Լևոն արք. Զեքիյանը և Մատենադարանի տնօրենի պաշտոնակատար Վահան Տեր-Ղևոնդյանը: Ապա սկսվեց միջոցառման մշակութային մասը, որի ընթացքում դաշնամուրի ու ջութակի հայկական դասական երաժշտական հատված ներկայացնելուց հետո ելույթով հանդես եկավ Արարատյան հայրապետական թեմի Ծաղկազարդ համույթը: Միջոցառումն ավարտվեց Մխիթարյան միաբանության պատմությունն ու գործունեությունը ներկայացնող շրջայց ցուցահանդեսով:
Երկրորդ օրը, ՀՀ ԳԱԱ նախագահական նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ գիտաժողովի պաշտոնական բացումը: Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը, որից հետո զեկուցումներով հանդես եկան Լևոն արք. Զեքիյանը, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Մելքոնյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը և ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը: Օրվա երկրորդ կեսին գիտաժողովը շարունակվեց պատմագիտական, բանասիրական, արվեստի և մշակույթի ոլորտների թեմատիկ նիստերով:
Նշենք, որ նիստերում ելույթներ ունեցան Հայաստանից և սփյուռքից հետաքրքրված մասնագետներ, ուսումնասիրողներ: Իսկ ԵՊՀ ՀՀԻ-ից զեկուցումներով հանդես եկան Հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի վարիչ բ.գ.թ. Լուսինե Սահակյանը՝ «Վենետիկի Մխիթարյան մատենադարանում պահվող Համշենում օրինակված երկու ձեռագրի մասին (հմր. 114, հմր. 52)» թեմայով, և Վիրտուալ հայագիտության և տեղեկատվական բաժնի լաբորանտ Ավետիս Ափոշյանը՝ «Մխիթարյան միաբանության դպրոցաշինության պատմությունն ի սփյուռս աշխարհի» թեմայով:
Գիտաժողովի փակմանը Հայր Լևոն Զեքիյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի մտավորականության առարկայական ու գիտական լուրջ մոտեցումը՝ Մխիթարյան միաբանության գործունեության ու ժառանգության նկատմամբ: «Եկէք չսպասենք յիսուն կամ հարիւր տարի անցնի, որ ժողով կազմակերպենք ու խօսինք Մխիթարեաններուն մասին, այլ պարբերաբար գոնէ 5 տարին անգամ մը կազմակերպենք այսպիսի գիտական հանդիպումներ»,- ասաց Լ. Զեքիյանը՝ եզրափակելով Մխիթարյան միաբանության նվիրված եռօրյա միջոցառումների շարքը:

С 23-25 октября 2017г. по совместной инициативе министерства диаспоры РА, отдела арменоведения и общественных наук НАН РА, ЕГУ, института древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца, конгрегации Мхитаристов и государственного комитета по науке МОН РА в Ереване состоялся ряд мероприятий, посвященных 300-летию обоснования конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря в Венеции.
В первый день мероприятие состоялось в зале заседаний Матенадарана, где с приветсвенным словом выступили министр диаспоры РА Грануш Акобян, посланник конгрегации Мхитаристов преосвященный архиепископ Левон Зекиян и Ваган Тер-Гевондян, временно исполняющий обязанности директора Матенадарана. Затем уже началась культурная часть мероприятия: вокальный ансамбль “Цахказард” Араратской епархии ААЦ выступил после того, как они представили фрагмент армянской классической музыки под аккомпанемент рояля и скрипки. Мероприятие завершилось показом-экскурсией, представляющей историю и деятельность конгрегации Мхитаристов.
На второй день, в председательном зале заседаний Президиума НАН РА состоялось открытие конференции. С приветсвенным словом выступил президент НАН РА, академик Радик Григорян. Позже с докладами выступили архиепископ Левон Зекиян, директер института истории НАН РА, д.и.н., проф. Ашот Мелконян, заместитель министрра Диаспоры Серж Срапионян и директор института литературы им. М.Абегяна НАН РА Вардан Деврикян. Конференция продолжилась заседаниями на исторические, филологические, культурние темы.
Отметим, что на заседаниях выступили заинтересованные специалисты и исследователи из Армении и диаспоры. Из ИАИ ЕГУ выступили Лусинэ Саакян, заведующая отделом армяно-османских отношений, и лаборант отдела виртуального арменоведения и информации Аветис Апошян.
В конце конференции выступил архиепископ Левон Зекиян, который высоко оценил предметный и научный подход армянской интеллигенции к деятельности и наследию конгрегации мхитаристов.<<Давайте, не будем ждать, пока пройдет 50-100 лет, чтобы организовать собрание и поговорить о Мхитаристах, а организуем такие научные встречи хотя бы раз в 5 лет>>,- сказал Левон Зекиян, завершая ряд трехдневных мероприятий, посвященных конгрегации мхитаристов.